Ana sayfa Ünlü Sozleri Recep Tayyip Erdoğan Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Recep Tayyip Erdoğan Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 12. Cumhurbaşkanıdır. Babası Ahmet ERDOĞAN “Bakatalı Tayyip” olarak bilinir. 2004’teki Gürcistan ziyaretinden sonra “ Ben de Gürcüyüm ailem Batum’dan Rize’ye göç etti.” dediği iddia edilse de 2007’de NTV’ye çıktığı programda bu iddiaları reddederek kendisinin TÜRK olduğunu söylemiştir.

Babası Ahmet Erdoğan‘ın Güneysu’da Havuli ile gerçekleşen ilk evliliğinden Mehmet ve Hasan isimli iki erkek çocuğu olmuştur. Bir süre sonra ailesini Güneysu’da bırakarak Şirket-i Hayriye girer ve kıyı kaptanı olarak çalışmaya başlar.  Burada Tenzile Mutlu ile imam nikahlı olarak evlenir. Recep Tayyip, Mustafa ve Vesile adlı üç çocuğu olur. 1980 yılında Havuli hanımın vefat etmesi üzerine Tenzile Hanım ile resmi nikâhını kıyar.

Recep Tayyip Erdoğan Hayatı

Recep Tayyip ERDOĞAN 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’un Kasımpaşa semtinde dünyaya gelir. İlkokul eğitimini Kasımpaşa’daki Piyalepaşa İlkokulundan 1965 yılında tamamlar. “Ustanın hikâyesi” belgeselinde çocukluk yıllarında Rize Güneysu’ya Fındık ve Çay toplamaya gittiğini söylemiştir.

1973 yılında yatılı olarak Fatih’teki İstanbul İmam Hatip Lisesinden mezun olur. Lise yıllarında Milli Türk Talebe Birliğine girdi. Burada Camialtıspor’da amatör olarak futbol oynar. Üniversite sınavında İmam Hatip Liselerine getirilen kısıtlamadan dolayı liseyi dışarıdan bitirme sınavına girdi ve fark derslerini vererek Ekim 1973’te Eyüp Lisesinden mezun olarak ikinci bir diplomaya sahip oldu. Aynı yıl İstanbul üniversitesine bağlı Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okuluna girdi. 1974 yılında İETT’de geçici işçi statüsünde işe başlarken aynı zamanda kurumun futbol takımında da oynar.

1975 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığına, 1976 yılında Milli Selamet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığına seçildi. 1978 yılında verdiği bir konferansta tanıştığı Emine Gülbaran Hanım ile hayatını birleştirmiştir. Bu evlilikten Ahmet Burak, Necmettin Bilal, Esra ve Sümeyye adında dört çocukları olmuştur.

İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini 12 Eylül 1980 ihtilaline kadar devam eder. 1977-1978 yılında yüksek okulları bünyesinde toplayan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi adı altında toplanan okulu Şubat 1981 yılında bitirir. Bu kurum Temmuz 1982 yılında Marmara İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adını alırken, diplomasını da bu kurumdan alır.

Refah Partisi Yılları

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyaset sahnesine tekrar atılır.1984 Beyoğlu Refah Partisi İlçe Başkanı olur. 1986 ara dönem milletvekili seçimlerine girse de seçilemez. 1989 yerel seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkan adayı olur. Yaklaşık % 23 oy toplayan Erdoğan % 30 oy alan Sosyal Demokrat Halkçı Parti adayı Hüseyin Aslan’ın gerisinde kalır. Seçimlere itiraz eder, İlçe Seçim Kurulu 2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Nazmi Özcan’a kendisine hakaret ettiği gerekçesi ile dava açtı. Beyoğlu 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya katılmadığı için hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Yaklaşık 1 ay sonra 27 Nisan 1989 tarihinde Bayrampaşa Cezaevinde 1 hafta kaldıktan sonra 500 bin lira kefaletle serbest kaldı. Mahkeme 20 bin lira para cezası ve 6 ay hapis cezasına çarptırsa da 900 bin lira tazminat ile serbest kaldı.

20 Ekim 1991 yılında genel seçimlerde Refah Partisinden milletvekili olarak seçilse de ilk kez uygulanan tercihli oy sisteminden dolayı milletvekilliğini Mustafa Baş’a devreder.

Belediye Başkanlığı

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde rahmetli Necmeddin Erbakan hocanın yaptığı kamuoyu araştırmasında güçlü adaylar arasından( Temel Karamollaoğlu, Nevzat Yalçıntaş, Veysel Eroğlu, Ali Coşkun) onu aday gösterir ve seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olur. Belediye başkanlığı döneminde ulaşıma bir açmazına karşı 50’ye yakın proje gerçekleştirir.

Siirt’te 1997 Aralık ayında Balkan Savaşında askerle için yazılan Ziya Gökalp’in “Asker Duası” adlı şiirin değiştirilmiş versiyonunu okuyunca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından Refah Partisi’nin kapatılması talebini inceleyen Anayasa Mahkemesi Başkanlığına iletir. Bu şiirin Türk Standartları Enstitüsünün 1994’te çıkardığı “Türk ve Türklük” kitabında bulunduğu ama şiiri kimin değiştirdiği bulunamamıştır.

Ziya Gökalp’in şiiri “Asker Duası”Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu şiir
Elimde tüfenk, gönlümde iman,Minareler süngü, kubbeler miğfer
Dileğim iki: Din ile vatan…Camiler kışlamız, mü’minler asker
Ocağım ordu, büyüğüm Sultan,Bu ilâhi ordu dinimi bekler
Sultan’a imdâd eyle Yârabbi!Allahu Ekber, Allahu Ekber.
Ömrünü müzdâd eyle Yârabbi!
Benzer Sözler :   Sadi Şirazi Aşk Sözleri - Sadi Şirazi Sözleri

Diyarbakır DGM Başsavcılığı TCK’nın 312/2 maddesine göre iddianame hazırlandı. Yaklaşık 3 ay içinde Recep Tayyip Erdoğan hakkında 1 yıl hapis ve 860 bin TL para cezası verildi iyi halden ceza 10 ay hapis 176 milyon 666 bin 666 TL’ye çevrildi. 3 Haziranda cezanın ertelenmesine yer olmadığı ve karar için Yargıtay’a başvurabileceği kaydedildi. Mahkemenin kararı 23 Eylül 1998 Yargıtay 8. Dairesi tarafından onaylandı ve kendisine süresiz olarak milletvekili seçilememe yasağı getirilmiştir. Cezası 4 ay 10 güne inmiştir. 26 Mart 1999’da Kırklareli Pınarhisar Cezaevine girerek 24 Temmuz 1999’da cezasını tamamlamıştır.

AK Partinin Kuruluşu

Fazilet Partisinin kapatılmasının ardından serbest kalan milletvekilleri gelenekçiler ve yenilikçiler diye ikiye ayrılarak. Gelenekçiler( Milli Görüşçüler) Recai Kutan başkanlığında 20 Temmuz 2001’de Saadet Partisini kurar. Değişimci kanat Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisini kurar. Kurulan AK parti girdiği ilk seçimlerde 3 Kasım 2002 seçimlerinde % 34,29 ile birinci parti olur.

Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için milletvekili seçilemez. 58. Hükümet Abdullah Gül başkanlığında kurulur. Bu hükümet siyasi yasağın kalkması için yasa teklifinde bulunur. Bu yasa TBMM’de oy çokluğu ile kabul edilir. Fakat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasayı (öznel, somut ve kişisel olduğu gerekçesi ile)onaylamaz meclise geri gönderir. TBMM yasayı aynen kabul eder ve Cumhurbaşkanının onayı ile kabul edilir.

Seçimlerde Siirt milletvekili Fadıl Akgündüz’ün milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Siirt seçimlerinin yenilenmesine karar verilir. Siirt 1. Sıra adayı Mervan Gül’ün adaylıktan çekilmesinin ardından Recep Tayyip Erdoğan milletvekili olarak meclise girer. Abdullah Gül istifa ederek 59. Hükümet Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulur.

2003-2014 Başbakanlık

2003-2014 yılları arsında seçimlerden peş peşe zaferler kazanarak AK parti milletvekili olarak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapar. 22 Temmuz 2007 % 46,6, 12 Haziran 2011 % 49,83 oy oranı ile peş peşe 3 dönem partisi ile beraber seçim kazanmıştır.

Başbakanlığı döneminde birçok projeye imza atmıştır. Bolu Dağı Tüneli, Nefise Açık Tüneli, Avrasya Tüneli, Konak Tüneli, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Ankara- Eskişehir Yüksek Hızlı Tren, 25 olan hava limanı sayısını 52’ye, 268 Baraj, TOKİ, e-Devlet, TÜRKSAT 3-A, 4-A, Göktürk-2 Gözlem Uydusu, Fatih Projesi, 4+4+4 Eğitim Sistemi, Hastaneler, Yollar…

1 Temmuz 2014 tarihinde ( 2007 Türkiye Anayasası Değişikliği) ilk kez Cumhurbaşkanın halk tarafından doğrudan seçilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan % 51,79 oy oranı ile Türkiye Cumhuriyetinde Halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. Hakkındaki olumlu ve olumsuz tüm yorumlara rağmen büyük halk kitlelerini inandırmayı başarmıştır. İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinden sonra girdiği her seçimden başarı ile çıkmasını bilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Başkanlık Sözleri 

Önceki makaleRecep Tayyip Erdoğan Başkanlık Sözleri
Sonraki makaleKız Kardeşe Doğum Günü Mesajı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here