Ana sayfa Ünlü Sozleri Muhammed İkbal Sözleri, Muhammed İkbal’in Bilge Sözleri

Muhammed İkbal Sözleri, Muhammed İkbal’in Bilge Sözleri

1
Muhammed İkbal Sözleri
Muhammed İkbal Sözleri

Muhammed İkbal Sözleri yazımızda Pakistan’ın en büyük şair ve düşünürlerinden biri olan Muhammed İkbal’in  en güzel sözlerini derledik.

Muhammed İkbal Sözleri

Visal sevgiyi öldürür.

Tehlike kudreti imtihan eder.

Gül yaprağı, rengini benim manamdan almıştır. Benim mısraım, kanımın damlasıdır.

Mevlana aşkın rehberidir.

Sakın şiir bir delilik eseri zannetme, bu deliliklerin kemalinde asıl akıl ve idrak mevcuttur.

Aşk kılavuz istemez, tek başına yol alır.

Gizli derdi olmayan insanın teni vardır ama canı yoktur. Eğer can istiyorsan sonsuz bir aşk ve hummalı bir çırpınış iste!

Sen güneşsin; bende senin peykin olan Ay’ım. Senin bakışın beni baştan aşağı nur haline getiriyor. Kucağından uzak kaldıkça eksiğim. Sen bir Kur-an’sın, ben de senin cüz’ünüm.

Ey gönül, ey gönül, onun diyarına yönelmiş gidiyorsun; beni yalnız bırakıyorsun. Ey gönül, ey gönül; her an yeni yeni arzular yaratıyorsun; ey gönül, ey gönül, senin hiç başka işin yok mu?

Bana hüner sermayesi verdiler. Lakin Hint diyarında beni hor ve hakir ettiler.

Yoldaki toprak, elmas kırıntılarıdır. Lakin bizde duygu lezzeti yok.

Bu felek ancak alçakları, sefilleri, devlet ve ikbale eriştirdiği için cevher sahibi insanlara yazık oluyor.

Müslüman, herkes tarafından sevilmek, takdir edilmek, şan ve şerefini kaybetmiş. Bir Hazret-i Halid, bir Hazret-i Ömer, bir Hazret-i Eyyub kalmamış.

Hazret-i Ebu Bekir ve Hazret-i Ömer’in şevket ve adalet devirlerini ihya et. Ovadaki lale üzerinden bir bahar rüzgarı gibi geç.

Hayat; çalışmaktır, hak istemek değildir. Bu ise ancak enfüs ve afakı bilmekle olur.

Bir milleti yükselten, onun işini yoluna koyan ilim ve servettir. İlim ve servet , milletin itibarıdır. İlmi hür ve faziletli insanların sinesinden, servet dağların bağrından al.

Bu kâinatın vücuduna kazma vur. Toprağın içinde Hint mabetlerinde olduğu gibi nice cevherler gizlidir.

Muhammed İkbal’in Bilge Sözleri

Temeli kuvvetli bir memlekete sahip olmak mı istiyorsun? Adem’i tanıyan bir göze sahip olman lazımdır.

Nice insanlar vardır ki, işleri güçleri şeytanlıktır. Nice şeytanlar vardır ki, İdris Peygamber gibidirler.

Hükümran idi, ancak hiçbir şeyi yoktu. Elinde ancak kılıç ve Kur’an vardı.

Bütün varlığı mameleki, Peygamber aşkı olan insan, denizlere, karalara sahiptir.

Gönlümün aydınlığı içimin yanışındandır. Gözümün cihanı görmesi kanlı gözyaşı döktüğümdendir. Aşka delilik diyen insan, hayatın sırrına daha da yabancı olsun!

Aşk, bahçelere bahar rüzgarı hediye eder. Aşk, dağ eteklerine yıldız gibi goncalar serper. Aşk güneşinin ışığı, denizleri deler geçer de balığa yolunu bulduran bir göz ihsan eder.

Lale yaprağına renk veren aşktır. Canımızı beladan belaya atan aşktır. Eğer bu toprağı deşersen içinde aşkın nice kanlar döktüğünü görürsün.

Bu gönül bahçesinde koku gibi perişan ve avareyim. Bilmiyorum; ne istiyorum, ne arıyorum. Bir insanın istediği ya olur ya olmaz.  Beni arzunun olması da öldürür, olmaması da.

Ey gönül, pervane gibi bu akılsızlık, münasebetsizlik daha ne kadar sürecek? Ne zamana kadar erkekçe bir hareket yapmamakta devam edeceksin? Bir kerede kendini kendi ateşinde yak .Ne zamana kadar yabancının ateşi etrafında dönüp duracaksın?

Muhammed İkbal’den Özlü Sözler

Ey sabah yıldızı, çok çabuk geçip gittin. Yaksa bizim gaflet uykumuzdan usandığın için mi böyle yaptın? Ben gaflet içinde yolumu kaybetmiş bir insanım. Sen ise uyanık geldin, uyanık gittin.

Ey yeni kanat açan kuş! Kanat açmak lezzetini tamamen senin için yarattılar. Başka heves ve arzular, bizim kanatlarımızı ağırlaştırıyor; sen, yalnız uçmak zevkiyle kanatlanıyorsun.

Göğsünün içinde yıldızları aşıp geçecek bir yol vardır. Lakin sen kendini tanımıyorsun. Bir kere de tohum gibi gözünü kendi içine aç ki, yerin altından bir fidan olup yükselesin.

Benzer Sözler :   Cemal Süreya Sözleri - Aşk Sözleri - Sevda Sözleri - Etkileyici Sözler 2018

Seher vakti bir bahçenin ağaçları arasında bir bülbül, ne güzel söylüyordu; ‘Gönlünde ne varsa çıkar, ortaya at; nağme olsun, inleme olsun, ah olsun, efgan olsun!’

Sana gizli bir nükte söyleyeyim; eğer hayat dersini bizden almak istersen… Eğer teninde bir canın yoksa ölürsün. Eğer teninde bir canın varsa ölmezsin.

Eğer hakikati aramak uğruna kendini feda etmiş bir canın yoksa benim bahçemde dolaşma; ziyan edersin. Ben sana gülün damarı içinde ne var onu gösteririm. Yoksa benim baharım, renk ve koku tılsımı değildir.

Ben çimenlerde öten kuşlar gibi değilim; yuvamın dalında yalnız başıma öterim. Eğer ince duygulu isen bana yaklaşma; zira nağmelerimden  damla damla  akan, benim kanımdır.

Ya Rabbi, şu cihanda ne güzel bir kaynaşma, bir hengame var; Herkesi ayrı bir kadehten sarhoş etmişsin. Bakışlar birbirine uyuşuyor ama gönlü gönle, canı cana yabancı yaratmışsın!

Keykubad’ın tahtı, Cem’in tacı toprak. Kilise, put yerleri, Kabe toprak. Lakin bilmiyorum, benim cevherim nedendir? Gözüm göklerin üstünde; tenim toprak.

Göğsün içinde gönül nedir? Diye sorarsan cevabım şudur; Akıl yanmaya başladı mı gönül olur. Gönül çırpındığı için gönüldür. Lakin bir an bu ızdırabı terk etse çamurdan başka bir şey olmaz.

Hayatın yumuşak ve tehlikesiz olduğu sahilde kurulup oturma. Denize dal dalgalarla pençeleş; ebedi hayat mücadeledir.

Ben, baştan ayağa gizli bir manayım. Laf ebelerinin bakışına tahammülüm yoktur. Ne ihtiyarım elimdedir denebilir, ne de değildir denebilir. Zira ben yaşayan bir toprağım. Değişip duruyorum.

Muhammed İkbal’den Güzel Sözler – Muhammed İkbal Sözleri

Eğer bir taş parçasına baksan o senin istediğinin feyzi ile inci olur. Ey altına köle olan insan, kendini altınla ölçme. Zira altın, ona şöylece dönüp baktığın için altın oldu.

Çemen kuşları ile beraber terennüm ediyorum; dilsiz goncaların diliyim. Öldüğüm zaman toprağımı bahar rüzgarına karıştırın ki, bütün işim gülleri tavaf etmek olsun.

Can sazını terennüm ettiren senin mızrabındır. Bu nasıl oluyor, sen hem canın içindesin, hem dışında? Ben bir kandilim, seninle yanarım, sensiz kalınca sönerim. Ey benim hikmetinden sual olunmaz Rabbim, sen bensiz ne alemdesin?

Ey henüz çocukluktan kurtulmamış insan, sen kendi kendini yetiştir. Müslüman evladı mısın? Nesebini terk et. Eğer Hazret-i Muhammed’in mensup olduğu Arap kavmi, Peygamberin mebus olduğu ırk ise, kan, damar ve deri ile gururlanıyorsa Arab’ı terk et.

Ne Afganlıyız ne Türk’üz ne de Tatarız. Biz çemen evladıyız; aynı ormanda yetişmişiz. Renk ve koku ayırmak bize haramdır. Zira bizi aynı ilkbahar yetiştirmiştir.

Gönlüm, ey gönlüm, ey gönlüm; benim denizim; benim gemim, benim sahilim! Toprağıma çiğ tanesi gibi mi düştün, yoksa gonca gibi toprağımdan mı yetiştin?

Güzel nedir, çirkin nedir; bu inceliği ben sana nasıl anlatabilirim?  Dilim titriyor, zira bunların manası hakikati çok derindir. Dalın üzerinde  dikeni ve gülü görüyorsun; halbuki dalın içinde ne gül gözükür, ne de diken.

Bu konakladığın yere gönül verme… Bırak,  sefere çık. Bakışım, ay ve güneş gibi tertemiz olsun. Akıl ve din metaını başkalarına bağışla; lakin aşk ızdırabı eline geçerse onu iyi sakla…

Korkmayan bir gönül için aslan, dağ keçisi oluverir. Korkak bir gönül karşısında da ceylan, bir kaplan kesilir. Eğer korkmazsan deniz önünde bir ova gibi tehlikesiz, dümdüz uzanıp gider. Korkarsan, her dalgasında bir timsah var zannedersin…

Bilmiyorum, ben şarap mıyım, kadeh miyim? İnci eteğimde midir, yoksa ben inci miyim? Gönlüme gözümü diktiğim zaman görüyorum ki; canım başkadır, ben başkayım.

Muhammed İkbal Sözleri yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın.

Önceki makaleYemek Duası Arapça ve Türkçe Okunuşu, Anlamı – Sözün En Güzeli
Sonraki makaleEn Güzel Dualar – Peygamberimizin Dilinden Kaynaklarıyla

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here