Ana sayfa Ünlü Sozleri A. Ali URAL Sözleri ve A. Ali URAL Hayatı

A. Ali URAL Sözleri ve A. Ali URAL Hayatı

0
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri

A. Ali Ural Sözleri ve A. Ali URAL Hayatı isimli yazımızda, yazar ve şairimiz A. Ali URAL’ın hayatı ve A. Ali URAL Sözleri ile karşınızdayız. Benim şahsen eserlerini çok beğenerek okuduğum yazarımızın kitaplarından derlediğimiz sözlerini okuyunca eminim sizde de eserlerini okumak için bir istek uyanacaktır.

A. Ali URAL Hayatı

A. Ali URAL, yazar ve şair, 1959 yılında Samsun ilimizin Lâdik ilçemizde doğdu. İlköğretim ve ortaöğretim hayatını Ankara’da sürdürdü.

İlk şiiri 1982 yılında Mavera Dergisi’nde yayımlandı. Üniversite yıllarından sonra bir süre editörlük yaptıktan sonra Şule Yayınları’nı kurdu. 1989’dan itibaren 24 ay sürecek olan Merdiven Sanat isimli bir dergi çıkardı. Bunun haricinde iki ay sürecek olan Kitap Haber Dergisi’ni de yayınladı. Bu dergilerde aynı zamanda yayın yönetmeni olarak görev yapan yazarımız A. Ali URAL, şiirlerini, öykülerini ve makalelerini de bu dergilerde yayınladı. 2005 ila 2007 yılları arasında Merdiven Şiir dergisini de hem yayınlamış hem de yönetmiştir.

2006’dan itibaren 6 yıl boyunca İstanbul’da Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şube Başkanlığı’nı yaptı. Bir süre Şehir Tiyatroları Repertuar üyeliği yaptı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde 2011 yılı itibariyle Özgün Yazarlık ve Yazılı – Sözlü Anlatım dersleri verdi. 2012 yılında yayına başlayan Karabatak Dergisi’nin de genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. Şiir, öykü ve deneme alanlarında eserleri bulunan yazarımız A. Ali URAL, “Hızırla 40 Saatin Kurgusal Yapısı” adlı yüksek lisans tez çalışması yapmıştır.

En önemli eserleri arasında, Posta Kutusundaki Mızıka, Makyaj Yapan Ölüler, Satranç Oynayan Derviş, Resimde Görünmeyen, Güneşimin Önünden Çekil bulunmaktadır.

Sabahattin Ali Sözleri ve Sabahattin Ali Hayatı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

A. Ali URAL Sözleri

Ah şairler!.. Siz büyüttünüz bu yaraları.

Çok az şeye sahip olan değil, çok şeyin özlemini çeken insan fakirdir.

Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri

İnsan küçümsedikçe nasıl da küçülüyor?

İnsan her zaman kahraman olmaz ama her zaman insan olabilir. (Bacon)

Pahalı paltolarla ısıtılan bedenlerimiz acaba çıplak ruhları için nasıl bir giysi öneriyorlar?

Ne güzel, “Allah en büyüktür!” sözü.

Eğer yeryüzündeki bütün elleri bir masanın üzerine koysalar, elini bulabilirdim onların içinden.

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi?

Sevgili Dost, Avucuyla su içen bir çocuğu gören Diyojen, maşrapasını kırmış. Maşrapaya ihtiyacı olmadığını düşünmüş o an. Sevgili Dost, Lütfen söyle! Bizim yalana ihtiyacımız var mı?

Kulaklar işgal altında, bu yüzden kelimeler ayağa düşüyorlar. Bu söz yığınlarını kim kaldıracak? Hiç kimse. Ama azarlanacak sokaktan “bak ne buldum” diye evlerine kelime taşıyan çocuklar. “At o pis şeyi” denilecek onlara. Çocuklarsa yıkayıp bazı kelimeleri saklayacaklar yastık altlarında.”

Bulunduğu durumun farkında olmamak her durumdan daha kötüdür.

Belki bir gün yarımın bütünden ne çok olduğunun farkına varırız.

Karşılık beklemeksizin başkalarına yararlı olmak, işte yükselişe götürecek erdem.

Bir kitap var ki ancak ona kaçtığımızda dinginleşecek ruhumuz. Bir kitap var ki ondan uzak kaldığımız için anlamıyoruz birbirimizi. Bir kitap var ki seneler geçse de o hep yepyeni kalacak. Bir kitap var ki onu ilk kez bir melekten işitmiştik: “İkra!”

Sevgili Dost, Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı? Everest’in tepesine ilk kez varan mı? Doksanıncı dakikada maçı alan mı? Diriler mi, ölüler mi? Çobanlar mı, sürüler mi? Efendiler mi, köleler mi? Kim kazandı? Sevgili Dost, Herkes kaybetti. Ölüm kazandı. Mezar taşlarına “Hüve’l Bakî” kazındı.

Sevgili Dost, Bildiği şehirlerden bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır?

Büyük mezarların üstünde büyük vatanlar vardır. Büyük ölüleri olmayan milletler ebedî olamazlar. (Nurettin Topçu)

İnsan olmak hiç kolay değil. Küçük âlemi bedeninde, büyük âlemi ruhunda taşımak… Çocukluğu bahar, gençliği yaz, olgunluğu sonbahar, ihtiyarlığı kış.

Mazlumların seslerini yalıtmak için ahşap pencerelerimizi plastik pencerelerle değiştirdik.

En Güzel Ali Ural Sözleri

Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri
Ali Ural Sözleri

Satranç oynayan Şah mı, derviş mi belli değil. Dokunduğu anda piyonları vezire çevirdiğine bakılırsa Şah. Şahla göz göze geldiğinde tepeden tırnağa ürperdiğine bakılırsa derviş.

Sevgili Dost, Kararma yağmayacaksan, kürek çekme mahkûmu olmayacaksan, sorma, tahammülün yoksa cevaba. Saati kurna, durduracaksan!

Hangi ressam bir pencereden daha güzel tablo yapabilir.

Kendini bulabilmek için kendini terk etmekten başka çare var mı?

Kalbin kendine has nedenleri vardır ki, akıl hiçbir zaman anlayamaz.

Benzer Sözler :   Yunus Emre Sözleri, Tapduk Emre Sözleri Aşkın Yolculuğu

Sevgili Dost, “Her sabah yeni bir manzara görecekmiş gibi camlara koşup, değişen hiçbir şey olmadığını görmek ne soğuk. Düşüp yuvarlanan bir bozuk paranın peşinden koşarken, kelimelerin üzerine basa basa yürümek ne soğuk! Dizlerine kadar gömüldüğün karda yürümekte ne var! Boğazına kadar battığın kelimelerin içinde yüzmek ne soğuk!”

Sabah sabah insanını denedim dünyanın. Cimrilikle dolu deriler yürüyordu. Başka bir şey göremedim. Sonra kanaat kınından bir kılıç çektim. Keskin tarafıyla onlardan ümitlerimi kestim diyor İmam Şafii.

Yüzlerimiz hüznün yüzlerce elbisesinden hangisini seçeceğine bir türlü karar veremiyor. Aynı hava sıcaklığında bir gün üşürken, başka gün terleyebiliyoruz. Bir gün kahkahalarla güldüğümüz bir espriye, başka bir gün tebessüm etmekte zorlanıyoruz. Su bazen sıfır derecede donmuyor, bazen kaynamıyor yüz derecede. O halde bizi mutlu kılan şey şartlardan çok, ruhumuzdur. İstemekle değil, istememekle hür olan ruhumuz.

Yaşamak kolay değil, aynaya baktığınızda katilinizi görüyorsanız. Kimse sizi kendinizden iyi öldüremez.

Dualar kötürüm kalıyor bozulunca tövbeler.

Mutluluk bir seyahat şekli olması gerekirken bir türlü ulaşılamayan hayalî istasyonlar haline geliyor.

Sevgili Dost, Picasso’ya yaptığı tabloların gerçeği yansıtmadığı söylendiğinde şu cevabı vermiş: Zaten gördüğümüz hiçbir şey gerçekte olduğu gibi değildir ki!

Mahkûmlar mektuplarla tünel kazarken, hâkimler zarfların içinde mahpus kalmışlar.

Sevgili Dost, Hakkın değil, gücün belirlediği sınırları hangi dikenli tel koruyabilir? Hangi mayın, hakkını isteyen bir kalbi berhava edebilir? Arşimet’in dayanak noktasıdır hak ve kaldırılacak ağırlığa yaklaştıkça kudreti artar. Madem kaldıracın gücü dayanak noktasından geliyor, neden üzülelim?

Yüzlerimizi bir an önce değiştirmeliyiz. Yeni ve kızaran yüzlere ihtiyacımız var!

Lokman’ın oğlu değilsen de Allah’ın kulusun. Ne bu yeri yaracakmış gibi yürüyüş? Ne bu çirkin ses yabancı düşen insan ruhuna?

Soylarını tüketmek için ellerinden geleni yaptıktan sonra, soyu tükenmekte olan hayvan türlerine ilgi duymaya başlayan insanlığın, nadir koleksiyonlarıdır hayvanat bahçeleri.

Sevgili Dost, Lokman Hekim’e, “Hikmeti kimden öğrendin?” diye sormuşlar. Şöyle demiş, “Körlerden öğrendim; çünkü bir yeri değnekleriyle yoklayıp, iyice anlamayınca adım atmazlar.  

Ali Ural Sözleri – Derlemeler

Kim derinleşebilir yalnız kalmadan?

Benim kuyum, benim kuyum sevgili dostum, öyle derindir ki, içine taş attığın zaman suyun sesini duyamazsın.

Bir kilimi üzerinde sevgiliniz gezinecekmiş, bir kaşkolu çocuğunuz boynuna dolayacakmış gibi dokur, bir binayı içinde anneniz oturacakmış gibi yaparsanız, ne o kilim eskir, ne o kaşkol solar, ne o bina yıkılır.

Güven çalındığından beri, bütün köprüleri çöktü yeryüzünün. Hangi yakada kaldıysak, o yakada ölmeye mahkûm olduk. Güven çalındığından beri, yeryüzünün bütün tatlı suları acıdı. Göllere ve nehirlere karışan bir damla şüphe, balı kinine çevirdi.

Çok şey bilip de susmanın ağırlığını taşır sözlükler.

Fotoğrafçılar deklanşöre basmadan önce, “Gülümseyin!” diyorlar. Gülümseyin ve örtün yaşadıklarınızı.

Nasıl oluyor da insanı mutlu eden bir şey, onun felaketinin de kaynağı olabiliyor?

Sevgili Dost, Tahterevalliye tek başına binen, aşağıda durmayı hak eder. Sevgili Dost, Gel ve yüksel.

İçinde sır bulunan aydınlıklar, ışıklarından çok gölgeleriyle sırdırlar. Bilinmeyenin karanlığı, bilinenin ışığından güçlüdür.

Bu çağın adını teknoloji koymuşlar. Göbek adı da yalnızlık olsun.

Ey kutsal ağrı! Saklandığın yerden çık! Yalnız kendimizi değil, çevremizi de yakıp yıkıyoruz. Biz acı duymayanlar ahalisi, akan kanımızı boş gözlerle bir nehir gibi seyrediyor, kopan ayağımıza vitrinlerden ayakkabı beğeniyoruz.

Kadının merak edilecek hiçbir yanını bırakmayan bir dünyanın, bir kadının beş yüz yıllık meçhul tebessümünün peşinden koşmasını neden yadırgayalım? Sahip oldukları son gizli odanın beş yüz mumluk ampullerle aydınlatılmasından sonra, yeryüzü kadınları acaba ne yapacak?

Sevgili Dost, Oruç bir keşiftir; iftar perdeyi yırtar. Gurbet bir keşiftir; sılayla parlar. Küslük bir keşiftir; özlemden ağır bir ceza var mıdır?

Nefes alıp vermenin değil, vermenin hayat belirtisi olduğunu söyledi zenginlere.

Ah utanmak! Nasıl da gülümsüyor uzaktan!

Ah! Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama, uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa, ne kadar çaba sarf edilse de boştur! (Gandhi)

Ah insan! Kâinat cümlesindeki özne!

Vefa yokluk mağarasına çekildi. Zulüm tufanı kaynamaya başladı. Söz ve eylem arasında uzun bir mesafe açıldı.

Umarım beğenmişsinizdir. Siz de burada olmayan beğendiniz Ali URAL Sözleri için lütfen yorumlarınızı yazın, biz de yayınlayalım.

Bize destek olmak olmak için bizi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan takip edin.

Önceki makaleSıcak Caps, Sıcak Hava Esprileri, Capsleri, Karikatürleri
Sonraki makaleEn Komik Sözler ve Komik Gülmekten Kıran Espriler 2019 Yeni

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here