Ana sayfa Özel Günler 14 Mart Tıp Bayramı 14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı?

14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı?

0
14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı?
14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı

“Tıp Bayramı”, günümüzde her yıl Mart ayının 14’de kutlanır. Bu günde Tıp sektöründe çalışanların sorunlarının masaya yatırılır. Bilme katkı verenlerin ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Tıp çalışanları gerçekten çok zor bir görevi ifa ediyorlar. 14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı? yazımızda bunun tarihçesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman hanın yabancı doktorlar geldiğinde söylediği şu söz bunun ne kadar önemli olduğunu ifade ediyor. “..olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

En güzel Tıp Bayramı Sözleri ve Mesajları yazımızda.

14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Kutlanmaya Başladı? 14 Mart Tıp Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Peki, bu günün kutlanması Türkiye’de nasıl ortaya çıkmıştır? Mustafa Behçet Efendi padişah III. Selim ve II. Mahmut döneminde sarayda Hekimbaşı görevleri yapmıştır. Kendisi medrese eğitimi görmüş olmasına rağmen Tıp biliminin medresede değil de Modern yöntemlerle öğretilmesi ve öğrenilmesi konusunda büyük mücadele vermiştir. En sonunda bu çalışmaları meyvesini vermiştir.

II. Mahmut döneminde Osmanlı Devletinin ilk Cerrahhanesi 14 Mart 1827 yılında açılır. İstanbul’da Şehzadebaşı Tulumbacıbaşı konağında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı ile açılmıştır.

Bu günün “Tıp Bayram” olarak kutlanması ilk olarak 1919 yılının Mart ayına rast gelir. Kökü II. Mahmut dönemine uzanan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane 1919 Mart ayının başlarında İngiliz birlikleri tarafından işgal edilir. İşgalci kuvvetlere karşı tıbbiye öğrencisi Hikmet Boranın liderliğinde bir gurup ayaklanma başlatıp okulu kurtarmak için çare arar. Okulun kuruluşu olan 14 Mart 1919’da büyük bir kalabalık gurup ile okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı asarlar. İşgal kuvvetleri bunu engellemeye kalksa da başaramazlar. Tıp Bayramı emperyalist güçlere karşı tıp camiasının duruşunu sergilemesinin sembolü olarak kutlanır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

1929-1937 yılları arasında Bursa’da Darüşşifa’sında ilk Türkçe tıp derslerinin başlaması nedeni ile 12 Mayıs günü “Tıp Bayramı” olarak kutlanır. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçilir. 12 Mart tarihinin daha anlamlı olması nedeni ile tekrar 12 Mart tarihi Türkiye Cumhuriyetinin Tıp Bayramı olarak kutlanmaya devam eder.

Benzer Sözler :   12 Mart İstiklal Marşının Kabulü, İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

1976’dan sonra 14 Martı da içine alan hafta “Tıp Haftası” olarak kutlanmaya başlar. Dünya’da çeşitli tarihlerde Tıp Haftası olarak kutlamalar yapılmaktadır. Örneğin ABD’de 30 Mart 1842 tarihinde genel anestezi altında ilk ameliyatın yapıldığı tarih 30 Mart “Tıp Bayramı” olarak kutlanır. Örneğin Hindistan tarihi için önemli bir kişilik kabul edilen. Doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum günü olan 1 Temmuz tarihi “Doktor Günü” olarak kutlanır.

Tıp Bayramının ilk kez nasıl kutladığını hiç merak ettiniz mi?

Birinci Cihan Harbinin sonlarına doğru İstanbul İttilaf Devletleri tarafından işgal altındayken, bu işgalci güçlere karşı tıp öğrencilerinin tepkisi olarak kutlandı(1919). Günümüzde ise 14 Mart haftasını kapsayacak biçimde “Sağlık Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Peki Tıp Logosu Neden Yılan?

Tıp Logoso
Tıp Logosu Neden Yılan

Yılan, eski çağlardan günümüze kadar bir çok uygarlıkta sağlık ve hekimlikle bağdaştırılmıştır. Günümüzde de pek çok kurum çeşitli figürlere sarılmış yılanı sembol olarak kullanmaya devam etmektedir. Aslında bakıldığından sağlıkla ilişkilendirilecek pek çok hayvan varken neden yılan?  Yılan pekçok uygarlıkta büyük önem verilen, kutsallaştırılan bir figür olarak bilinmektedir. Bu medeniyetler birbirinden uzak olsa da çok ilginç olarak aynı ortak anlayışa sahip olduklarını göstermektedir. Mezopotamya’da Gılgamış Destanından Anadoludaki Şahmeran Efsanesine ve Mısar’a kadar yılan figürünü görmek mümkündür.

Eski Yunan’da da benzer ilişkilendirmeleri görmekteyiz. Yılana verilen bu önemden dolayı Yunan’dan itibaren Batı’da sağlığın sembolü olmuştur. Hayat ağacına sarılmış yılan sağlık tanrısı Asklepios’un ve tıp’ın vazgeçilmez simgesi olmuştur. Ayrıca yine bir Yunan tanrısı Hermes’in çift başlıklı yılanlı asası Caduceus da sağlıkla ilişkilendirilmiş ve günümüze kadar gelmişr.

♥Tüm sağlık çalışanlarının “Tıp Bayramı” kutlu olsun.♥ Lütfen sitemizde Tıp Bayramı Sözlerini sevdiklerinizle paylaşın. Yorumlarınızı da bekliyoruz.

Bize destek olmak için bu yazımızı yazımızı sosyal medyada paylaşmayı ve bizi FacebookTwitter, Pinterest ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Önceki makaleTıp Bayramı Sözleri, 14 Mart Tıp Bayramı Mesajları Resimli
Sonraki makaleÇanakkale Savaşı Kısa Özeti- Çanakkale Savaşının Sebep ve Sonuçları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here