Ana sayfa Özel Günler 14 Şubat Sevgililer Günü 2021 Hangi Gün? Nasıl Çıktı? Tarihi ve Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü 2021 Hangi Gün? Nasıl Çıktı? Tarihi ve Anlamı

1
14 Şubat Sevgililer Günü
Sevgililer Günü

Her yıl 14 Şubat dünyanın birçok yerinde Sevgililer Günü olarak kutlanmaktadır. 2021 yılında 14 Şubat Sevgililer Günü Pazar gününe rast geliyor.

Günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü sevgililerin birbirlerine hediye aldığı, birbirlerine güzel kartların gönderildiği ama artık teknolojiyle beraber sevgiliye romantik, duygusal Sevgililer Gününe özel mesajlar ve Sevgililer Gününe özel sözler gönderildiği, evlilik tekliflerinin edildiği, yemeklerin yendiği piyasanın maddi kaynaklı para akımının arttığı bir gündür.

Sevgililer Günü

Sevgililer gününün kutlanmaya başlaması ile ilgili birçok görüş vardır.

Şubat ayının aşk ile anılması antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan’da ocak ve şubatın ortası Gamelyon olarak Zeus ve Heranın evliliğine adanmıştır.

Antik Roma’da 15 şubat Lupercus onuruna Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı.

15 Şubat gününde Lupercusun din adamları onun adına keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarına koydukları keçi derisi ile Roma sokaklarında bereket tanrısı Lupercusu temsilen dolaşırlar ve herkese dokunurlardı. Genç kızlar bu temsile dokunmak için bereket tanrısının dokunuşlarından paylarını almaya çalışırlardı.

Lupercia bayramının arifesinde 14 Şubatta genç kız ve erkeklerin isimleri çekilerek bu günü çift olarak geçirme alışkanlığı vardı. Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış. Bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Bu birliktelikler birbirine âşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

469 yılında Papa bu Gayri-Hristiyan bayramı yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Fakat bu kurada da artık kız-erkek çekilişi yerine kızların yerine azizlerin isimleri ile kura çekilmeye başlanmıştır.

Aziz Valentine Günü ve Sevgililer Günü

Sevgililer Günü ile ilgili en kabul göreni şudur. Köken olarak Roma Katolik Kilisesine üye Valentine isimli bir rahip adına kutlanan bir bayram olarak başlandığı düşünülmektedir.

Bundan dolayı bazı ülkelerde hala adı “Aziz Valentine Günü” ya da “St. Valentine’s Day” diye de geçmektedir. Valantine kelimesi batıda Sevgili, hoşlanılan kişi anlamlarında da kullanılmaktadır.

Şimdi de Aziz Valentine Gününün nasıl ortaya çıktığına bakalım isterseniz.

Katolik Ansiklopedisine kayıtlı 14 Şubat tarihinde inancı yüzünden öldürülen 3 Aziz Valantine ’ye rastlanmaktadır.

Benzer Sözler :   Çanakkale Zaferi Mesajları Kısa, Uzun, En Güzel, En Anlamlı

İmparator II. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Claudius için en büyük problemlerden biri ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bunun da en önemli nedenini Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememesi olarak görüyordu. Bu yüzden Roma’daki tüm evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. İmparator Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Fakat Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı. Bundan dolayı yaptıklarının cezası olarak da sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Bazı kaynaklara göre bu özel günün kutlanma sebebi Hıristiyanlığı seçtiği içindir. Ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış.

Ayrıca efsanenin başka bir yönü ise Aziz Valentine’nin İmparator Claudius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgili. Claudius Valentine’i emirlerine uymadığı ve kendisine başkaldırdığı için tutuklatıp öldürdü.

Aşk ile Valentine arasındaki bağlantıya neredeyse hiçbir kaynakta rastlanmamaktadır. Kimi tarihçilere göre bu bir efsanedir. 14 Şubat 496 tarihinde Papa Galasius bu günü Valantine adına kutlama günü olarak ilan etmiştir. Ancak 1969 yılında Aziz Valantine günü kilise takviminden çıkarılmıştır.

Sevgililer Günü Nasıl Kutlanmaya Başlandı
Sevgililer Günü Tarihçesi

Dünyada Sevgililer Günü  

İlk Sevgililer Günü kartını Amerikalı Ester Howland 14 Şubat 1800 yılında yollamış. Bu günden sonra bu dünyada birçok ülkeye yayılmıştır. Ve dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Bu günde sevgililer ve evli çiftler birbirine kartlar, çiçekler, hediyeler ve çikolatalar yollarlar. Birbirlerine olan sevgilerini sözlerle ve şiirlerle ifade ederler.

Bu günün özel geçmesi amacıyla romantik yemekler, hediyeler sunulmuştur. Ayrıca bunun yanında evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gün olmuştur.

Bize destek olmak için Sevgililer Günü yazımızı sosyal medyada paylaşmayı ve bizi FacebookTwitter, Pinterest ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Siz de Sevgililer Gününe özel mesajlar ve ilginç bilgileri bizimle yorumlar kısmına ekleyin, paylaşalım.

Önceki makaleYeni Yıl Mesajları, En Yakınlarınız ve Sevdikleriniz İçin Yeni Yıl Sözleri
Sonraki makale14 Şubat Sevgililer Günü Mesajı 2021 / Sevgiliye, Eşe, Karıma, Kocama

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here