Ana sayfa Özel Günler Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Mehmet Akif Ersoy Hayatı

0
Mehmet Akif Ersoy Hayatı
Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Yazımızda Mehmet Akif Ersoy Hayatı ile ilgili merak edilen birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızın yazarıdır. Mehmet Akif Ersoy hayatı mücadele içinde geçmiştir. Milli şairimiz özü sözü bir doğruluktan hiç ayrılmayan, haksızlığı da hiçbir zaman kabul etmeyen örnek bir insandı .

Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da doğar. Doğduğu ev Fatih Sarıgüzel civarında Sarınasuh sokağındadır. Şair ilk dini bilgilerini Fatih Medresesi hocalarından olan babası Tahir Efendiden alır.

Çocukluk Yılları ve Öğrenim Yılları

Akif 4 yıl 4 ay 4 günlük iken evlerinin yakınındaki Emir Buhari Mahalle Mektebine başlar. 3 yıl sonra iptidai(ilkokul) bölümüne başlar. Ortaokula Fatih Merkez Rüştiyesinde okur. Dil derslerine büyük ilgi duyar. Farsça, Arapça, Türkçe ve Fransızca derslerinde hep birinci olurdu. “Hürriyetperver” aydınlarından Türkçe öğretmeni Hersekli Hoca Kadri Efendi Akif’in üzerinde büyük iz bırakır.

Lise Öğrenimini Mülkiye İdadisinde(1885) devam eder. Babası ölene kadar Mehmet Ragif ismini kullanır. Arkadaşlarının daha çok Akif ismini kullanmasından dolayı babasının ölümünden sonra Mehmet Akif ismini kullanır. 1888’de okulun yüksek kısmına devam ederken Babasının vefatı ve evlerinin yanması üzerine maddi sebeplerden dolayı Ziraat ve Baytar Mektebine kaydolur.

Bunun nedenini ve burada ne yaptığını kendi cümlelerinden aktaralım. “Bu yıl, Mülkiye Baytar Mektebi açılmıştı. Birkaç arkadaş ‘Bu mektep yenidir, bitirenlere iş verirler’ düşüncesiyle oraya girdik. Baytar mektebini de birincilikle bitirdim. Bu senelerde şiirlerle uğraşıyordum. Spora meraklıydım. Güreşe girdim. Kispet ve yağlı güreşlerimi Çatalca köylerinde yaptım. Yüzmek, atlamak, gülle atmak ve koşmak gibi spor dallarıyla da uğraştım…”

Mezuniyet sonrası 6 ay içinde Kuran’ı ezberleyerek Hafız olur.

Memurluk Yılları

Okuldan mezun olan Akif Edirne, Adana, Rumeli ve Arabistan’ın çeşitli köy ve kasabalarında baytarlık ve çeşitli okullarda öğretmenlik yapar. 1893 ve 1894 yıllarında Hazine-i Fünun dergisinde gazeli yayınlanır. 1895’te Mektep Mecmuasında “Kurana Hitap” adlı şiiri yayınlandı. 1898 yılında İsmet hanımla evlendi. Tahir, Emin, Suadi, Feride ve Cemile adlı 5 çocukları oldu. Servet-i Fünun dergisinde şiir ve yazıları yayımlandı.

Benzer Sözler :   10 Kasım Mesajları, 10 Kasım Sözleri - Sonsuzluğa Atılan Adım

2.Meşrutiyet Dönemi

Mehmet Akif 2. Abdülhamit istibdat rejiminin şiddetli muhaliflerindendi. Meşrutiyetin ilanından 10 gün sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye oldu. Cemiyete girerken “Cemiyetin bütün emirlerine kayıtsız şartsız itaat edeceğim” yeminini “sadece iyi ve doğru olanlara” şeklinde değiştirmiştir.

Bugünkü ismiyle İstanbul Üniversitesinde(Darülfünun)Osmanlı Edebiyatı dersleri verir. Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarı olur. Yayınlarının hükumete ters düşmesi üzerine 1914’te memuriyeti biter.

1.Dünya Savaşı Yılları

Teşkilat-ı Mahsusa’dan gelen teklif üzerine üzere I. Dünya Savaşı yıllarında oradaki Müslüman halkı bilinçlendirmek İslam birliğini kurmak için Berlin, Arabistan ve Mısır’a gider. Bu görevi sırasında Çanakkale Savaşı zafer ile sonuçlanınca o anki coşku ile “Çanakkale Destanı” şiirini kaleme alır.

Daha sonra Anadolu işgal edilmeye başlanınca Mehmet Akif Balıkesir Zağnos Paşa camisinde ateşli bir vaaz verir. Mehmet Akif Burdur milletvekili(1920-1923) olarak I. TBMM’nin kurucuları arasında yer alır. Konya’daki ayaklanmayı bastırmak için büyük gayretler gösterse de başarılı olamaz. Kastamonu Nasrullah Camisinde yaptığı vaaz büyük ses getirir.

1921 yılında Taceddin Dergahında yazdığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de Cumartesi günü Milli Marş olarak kabul edilir. İstiklal madalyası ile ödüllendirilir.1922 yılında sağlık gerekçesi ile milletvekilliğinden istifa eder. 1923 yılında yakın arkadaşı Ali Şükrü Bey’in öldürülmesi ile Mısıra gitme kararı alır.

Mısır Yılları

1925-1936 yılları arasında Kahire Üniversitesinde ders verir. Mısırda hastalanması üzerine son dönemlerini Beyoğlu’nda Mısır apartmanında geçirir.  27 Aralık 1936 yılında vefat eder.

Tüm şiirlerini Safahat adlı eserinde toplar. Safahat safalar ve aşamalar anlamındadır. Kitaba bakıldığında 7 bölüm görülür.

  1. Bölüm Safahat
  2. Bölüm Süleymaniye Kürsüsünde
  3. Bölüm Hakkın Sesleri
  4. Bölüm Fatih Kürsüsünde
  5. Bölüm Hatıralar
  6. Bölüm Asım
  7. Bölüm Gölgeler

Umarım Mehmet Akif Ersoy Hayatı yazımızı beğenmişsinizdir.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Pinterest ve  Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here