Ana sayfa Özel Günler Malazgirt Meydan Muharebesi, Malazgirt Zaferi Kutlama Mesajları

Malazgirt Meydan Muharebesi, Malazgirt Zaferi Kutlama Mesajları

0
Malazgirt Meydan Muharebesi
Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Meydan Muharebesi yazımızla karşımızdayız. Malazgirt, Muş ilimize bağlı bir ilçedir. Ovası, kalesi ve Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Meydan Muharebesi ile ünlüdür. 26.Ağustos.1071 tarihinde gerçekleşen savaş sonucunda elde edilen ve bu sene 946. yılını kutlayacağımız zaferle, Anadolu’nun artık sonsuza dek Türk yurdu olarak kalacağının tapu belgesi alınmıştır.

Bu yazımızda, Malazgirt Meydan Muharebesi Özet, Malazgirt Meydan Muharebesi Nedenleri, Malazgirt Meydan Muharebesi Sonuçları, Malazgirt Meydan Muharebesi Kutlama Mesajları ve Sultan Alparslan’ın Askerlere Hitabı bulunmaktadır.

Aylardan Ağustos, günlerden Cuma,
Gün doğmadan evvel İklim-i Rum’a,
Bozkurtlar ordusu geçti hücuma,
Yeni bir şevk ile gürledi gökler…

Önde yalın kılıç Türkmen Başbuğu,
Ardında Oğuz’un elli bin tuğu,
Andırır Altay’dan kopan bir çığı,
Budur, Peygamber’in övdüğü Türkler…

Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Meydan Muharebesi Nedenleri

Türklere Anadolu’nun kapılarını sonuna kadar açan büyük zafer… Aslında Malazgirt’e giden süreç 10 yıl öncesinden başladı, çünkü Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan 10 yıl boyunca Türk müttefiklerinin Ermenistan ve Anadolu’ya göç etmelerine izin vermiş, Türklerin şehirlere ve tarım alanlarına yerleşmelerine imkân sağlamıştı.

1068’de tehlikenin farkına varan Romen Diyojen, Türklere karşı tedbir almak ve tekrar hâkimiyet kurmak için bir sefer düzenledi. Koçhisar şehrini geri almayı başardı ama Türk atlılarına yetişemedi. Böylece hayal ettiği zafer bir başka bahara kalmıştı.

Türk akınlarından çok rahatsız olan Bizanslılar tahta yeni komutanları Romen Diyojen’i çıkardıklarında İstanbul’da bahar hüküm sürüyordu.

Romen Diyojen bilindiği kadarıyla en az 200.000 kişilik bir ordu kurup, 13.Mart.1071’de Konstantinopolis’ten ayrıldı. Diyojen, Anadolu’da emin adımlarla ilerlerken, Alparslan ünlü veziri Nizamülmülk’ü Hemedan’a göndererek, tedbir almıştı. Büyük muharebeye hazırdı.

Bizans ve Türk ordusu 26.Ağustos.1071 tarihinde, Malazgirt Ovası’nda karşı karşıya geldiğinde, beyaz kıyafetler içinde beyaz atının üstündeki Alparslan, ordusunu dört gruba ayırmıştı. Merkez, yani orta kısımdaki kuvvetlerin başında Alparslan vardı. Esas kuvvetlerse sağ ve sol yanda bulunuyordu. Bunlar savaş sahasının yanlarındaki tepelerde mevzilenmişlerdi. Dördüncü grup kuvvetlerse zamanı gelince kuşatma harekâtına girişerek düşmanı arkadan çevireceklerdi. Günlerden Cuma günüydü ve Alparslan’ın bütün ordusu 50.000 kişiydi.

Sultan Alparslan’ın Askerlere Hitabı

Alparslan savaş öncesi ordusuna şu şekilde seslendi:

“Askerlerim! Kâfirlerin sayısı hesap edilemeyecek kadar çoktur. Onların yanında mancınıklar ve pek çok savaş aletleri vardır. Muvaffak ve muzaffer olmak istiyorsak, düşmanın içine girmemiz, onlarla göğüs göğüse savaşmamız, mancınıkları kurmalarına, savaş aletlerini kullanmalarına müsaade etmememiz gerekir. Sayımız az olsa da, ben minberlerde hem bize hem de Müslümanlara dua edilen bu vakitte düşmana saldırmak istiyorum. Bu vakit bütün minberlerde İslam orduları için dua edilen bir vakittir. Halk da bu dualara âmin diyecektir. Belki de Allah onlardan birinin duasını kabul eder. Ya Allah’ın yardımıyla zafere ulaşır, ya da şehit olarak Cennet’e giderim.

İçinizden beni takip etmek isteyenler arkamdan gelsin. Yaşamayı seven ve geri dönmek isteyenler ise kendilerine karşı herhangi bir kınama olmaksızın geri dönebilirler. Burada artık Allah’tan başka emir veren ve yasaklar koyan bir sultan ya da emirlere icabet eden asker yoktur. Ben de sizlerden biriyim ve bugün sizinle beraber savaşacağım. Benim ardımdan gelerek canlarını Allah’a hibe edenler için Cennet ve ganimet, bırakıp gidenler için Cehennem ve sefalet vardır.”

Malazgirt Meydan Muharebesi Seyri ve Malazgirt Meydan Muharebesi Sonuçları

Savaş başladığında Alparslan az bir kuvvetle düşmana karşı saldırıya geçti. Diyojen ise Selçuklu ordusunun merkez kısmına yöneldi. Başbuğ Alparslan, İslam ordusunu sahte ricat ile geri çekti. Bu, Turan taktiğinin bir gereğiydi. Bu sahte geri çekilişi kendileri adına zafer sanan imparator, Selçuklu ordusunu izleyerek Alparslan tarafından önceden hazırlatılan pusulara kadar geldi. Türklerin sağdan ve soldan bir hilal şeklinde kendilerini çembere aldığının farkına bile varmamıştı.

Bizanslılar artık tuzağa düştüklerinin farkına varmışlar, ama iş işten geçmişti. Tam bu sırada Bizans ordusunda paralı asker olarak görev yapan Peçenek ve Uz Türklerinin Selçuklu sultanına tâbi olması da uygulanan savaş taktiğinin başarıya ulaşmasında etkili oldu.

Savaş bittiğinde savaş alanı sayılamayacak kadar cesetle dolmuş, Bizans ordusu tam bir bozguna uğramıştı. İmparator Romen Diyojen esir alındığında yaralıydı. Alparslan’ın huzuruna çıkarıldı.

Alparslan ve Diyojen Arasında Geçen Diyalog

Alparslan’ın Diyojen’e kendisi esir düşmesi durumunda ne yapacağını sorduğu, Diyojen’in, “Öldürtürdüm!” cevabını verdiği, Alparslan’ın ise yenilgiye uğramış bir insanı daha fazla küçük düşürmemek için affettiği rivayet edilir. Bizans İmparatoru’nun harp tazminatı ödemesi, her yıl haraç ve ihtiyaç halinde Selçuklu ordusuna asker göndermesi karşılığında imzalanan barış antlaşması, yani Malazgirt Zaferi, Türklere Anadolu’nun kapılarını tamamen açtı. Türk akıncıları çok kısa bir zaman sonra İznik ve civarını da alarak neredeyse bütün Anadolu’yu bugünlere kadar vatan edinmiştir.

Benzer Sözler :   23 Nisan İle İlgili Şiirler Tamamen Özgün, 23 Nisan Şiiri, 23 Nisan Sözleri

Romen Diyojen, İstanbul’a ulaşmadan, yenilgi haberi çoktan duyulmuştu ve taht değişikliği olmuştu. Yeni imparator Romen Diyojen’i cezalandırır, gözlerine mil çeker, hapse atar ve ölüme terk eder. Yapılan antlaşma bu yüzden geçersiz hale gelir. Alparslan da bunun üzerine komutanlarına Anadolu’yu fethetmeleri emrini vermiş ve fethettikleri yerlerde toprak sahibi olabileceklerini bildirmiştir. Bundan sonra Anadolu’da çeşitli Türk beylikleri kurulacaktır.

Anadolu’nun kapılarını ardına kadar Türklere açan, Anadolu Türkiye tarihimizi başlatan Malazgirt Zaferi böyle önemli bir zaferdir. Allahü Teâlâ bizlere bu toprakları vatan olarak bırakan tüm şehitlerimizden ve gazilerimizden razı olsun!

Malazgirt Meydan Muharebesi Özlü Sözler

Size öyle bir vatan aldım ki; ebediyen sizin olacaktır. (Ebu’l-Feth Sultan Muhammed Alparslan)

Bundan sonra 26.Ağustos’ta her yıl Malazgirt Zaferi’ni kutlayacağız. (Recep Tayyip Erdoğan)

Uzun asırlar boyunca Malazgirt ruhu Aziz milletimize daima ilham kaynağı olmuştur (Recep Tayyip Erdoğan)

Herhangi bir kimse; Malazgirt’te inanışının şahlanışını yaşamadan, Millî Görüşün ne olduğunu anlayamaz! (Prof. Dr. Necmettin Erbakan)

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları yazımız da mutlaka ilginizi çekecektir.

Malazgirt Meydan Muharebesi Kutlama Mesajları

Malazgirt Meydan Muharebesi
Malazgirt Meydan Muharebesi
Malazgirt Meydan Muharebesi
Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Zaferimizin 946. yılı kutlu olsun. Köklerimize sarıldıkça bizi kimse yıkamayacak. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Malazgirt Zaferi sadece bir meydan savaşı zaferi olarak değil Anadolu’da Türk devletinin kuruluş yılıdır. Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

Yeni ufukları karşılayacağız, sırtımızı yaslayarak Malazgirt’e… Ortadoğu’nun, Afrika’nın tüm kurak gönüllerine…

Anadolu’yu yurt edinmemiz için kapıları açan atalarımıza ve şehitlerimize rahmet olsun. Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

Malazgirt’te Alpaslan’ın dilinde, Surlarda Ulubatlı’nın elinde, Zemin kan kırmızı, ay yıldızı ak, O mübarek bayrak, İşte bu bayrak!

26.Ağustos… Bir Cuma günü… 946 yıl önce bugün, Malazgirt Zaferi ile Türkiye’ye ve Türk Milleti’ne Anadolu’nun kapıları ardına kadar açıldı. Kutlu ve mübarek olsun.

Bu zafer, zaferler zaferidir. Bu zafer Türk’e 2. anayurdu Anadolu’nun kapılarını ardına kadar açmış, geleceğini tayin etmiştir. Türkiye’nin kurulmasını sağlayarak, tüm dünya tarihini kökten değiştirmiştir. Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

1071, Malazgirt’ten bir gedik, Açıp girdik, bu toprağa yurt dedik. Bedel ise, bedelini ödedik, Bu memleket bizim, bu vatan bizim. Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin 946.yıl dönümü kutlu olsun.

Malazgirt, sadece bir zafer değildir. Anadolu’nun ebedi yurdumuz olacağının tapusu ve Peygamberin takdiri ile taçlanacağı bir mühürdür. Malazgirt Zaferi’nin 946. yılı kutlu olsun.

Malazgirt’ten bir gedik açıp, bize bu Vatan’ı Yurt eden ecdadın ruhları şâd, mekânları Cennet olsun.

Alparslan ile Anadolu’ya geldik, Fatih ile İstanbul’u aldık Atatürk ile son imzamızı attık. ANADOLU TÜRK TOPRAĞIDIR diye… Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

Vaat edilmiş değil kanla alınan toprak üstünde Yaşar Türk! Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt yiğitleri size selam olsun.

Bir Cuma sabahı, semaya karşı Malazgirt’te elli dört bin er, Bestelediler en güzel marşı, “Allahü Ekber! Allahü Ekber! Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

26 Ağustos 1071, Türklerin Anadolu’ya ilk değil; son ve temelli girişidir.

Altaylardan çıkıp geldim, Malazgirt’te ne canlar verdim, Koskoca bir orduyu yendim, Türkoğlu Türküm ben… Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

Malazgirt Zaferi’nin 946. yılında Sultan Alparslan’ı rahmetle anıyoruz.

Bir Cuma sabahı, semaya karşı Malazgirt’te elli dört bin er, Bestelediler en güzel marşı, Allahü Ekber, Allahü Ekber…

Saygı Olsun Çelik Atlıların Gök Tuğuna. Tuğu Kaldırmış Olan Orduların Başbuğu’na.

Bu aziz toprakları bize yurt yapan ve bu yurdu koruyan ecdadımızın ruhu şad olsun.

Dün yaptık, bugün de yaparız. Biz zaferlerle yaşarız!

Küçük bir kıvılcım zannedersin Malazgirt’i, Armağan etti Fatih’e büyük fethi. Malazgirt Zaferi kutlu olsun.

Kurt başlı sancağımızla geldik. Bu toprağa “VATAN” dedik.

Bizde ne zaferler biter ne de kahramanlar! Türk milletinin zafer haftası kutlu olsun!

Tarihin en şerefli milletinin yeni destanlar yazmasını kimse engelleyemez. Kökümüz mazide, gözümüz atide. Malazgirt Zaferimiz kutlu olsun.

Malazgirt zaferiyle Anadolu ebedi sahiplerine kavuşmuştur. Selam olsun Sultan Alparslan’a ve bozkırın yağız atlılarına…

Yiğitler kan döker, Bayrak solmaya, Anadolu başlar, Vatan olmaya… Kızıl Elmaya hey… Kızıl Elmaya! Malazgirt Zaferimiz kutlu olsun.

Ve Malazgirt… Müjdenin geldiğine işaret… Türk’ün haçlı duvarını, deldiğine işaret… Türk’ün büyük zaferi kutlu olsun!

Umarım Malazgirt Meydan Muharebesi yazımız ve Malazgirt Meydan Muharebesi Kutlama Mesajları hoşunuza gitmiştir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, 19 Mayıs Kutlama Mesajları yazımız da hoşunuza gidebilir.

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlarınızı yazınız.

Bizi FacebookTwitterInstagramGoogle+Pinterest ve Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olun.

Yazımızı Değerlendirebilirsiniz
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here