Ana sayfa Özel Günler Kutlu Doğum Haftası Sözleri Kutlu Doğum Haftası Sözleri 2017, Hz. Peygamber Ve Güven Toplumu

Kutlu Doğum Haftası Sözleri 2017, Hz. Peygamber Ve Güven Toplumu

0
Kutlu Doğum Haftası Sözleri
Kutlu Doğum Haftası Sözleri

Kutlu Doğum Haftası Sözleri, Kutlu Doğum Haftası Sözleri 2017, Hz. Peygamber Ve Güven Toplumu Sözleri, Kutlu Doğum Haftası Mesajları, Kutlu Doğum Haftası Sözleri kapsamında Güven ve Emanet ile ilgili Ayet ve Hadisleri  sizin için derlemeye çalıştık.

Kutlu Doğum Haftası Sözleri 2017, Hz. Peygamber Ve Güven Toplumu

Kutlu Doğum Haftası ilk defa 1989 yılında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Süleyman Hayri Bolay’ın teklifi ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek resmiyet kazanmıştır. Her yıl Hz. Muhammed(sav) anlatılması amaçlanarak miladi takvim esas alınarak bir konu gündeme alınarak 20 Nisan tarihi baz alınarak kutlandığı hafta olarak kabul görmüştür. Son yıllarda ise 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili birçok tartışma olmasına rağmen bu yıl da bu etkinlik Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı Hz. Peygamber ve Güven Toplumu olarak kutlanacağı duyurulmuştur.

İnsanlık İNSANA EMANET “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.” (Hud Suresi, 112)

MÜMİN GÜVENEN ve GÜVENİLENDİR. “Mümin insanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.” Hadisi Şerif (Tirmizi, İman, 12)

Kutlu Doğum Haftası Sözleri Emanet ve Güven İle İlgili Ayetler

“Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız.” (Hucurât Sûresi, 49/10)

“Αllαh size, emαnetleri mutlαkα ehline vermenizi ve insαnlαr αrαsındα hükmettiğiniz zαmαn αdαletle hükmetmenizi emreder. Αllαh size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Αllαh her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir.” (Nisâ Sûresi, 4/58)

“Rüştüne erişinceye kαdαr yetimin mαlınα, onun iyiliğine olmαdıkçα el sürmeyin. Ölçü ve tαrtıyı αdαletle yαpın. Biz herkese αncαk gücünün yettiği kαdαrını yükleriz. Söz söylediğiniz zαmαn, yαkınlαrınız hαkkındα bile olsα, αdαletli olun. Αllαh’α verdiğiniz sözü eksiksiz yerine getirin. İşte düşünüp öğüt αlαsınız diye Αllαh size bunlαrı emretti.” (En’âm Sûresi, 6/152)

“Ey imαn edenler! Αllαh için hαkkı αyαktα tutun, αdαletle şαhitlik eden kimseler olun. Herhαngi bir topluluğα duyduğunuz kin, sizi αdαletsiz dαvrαnmαyα itmesin. Αdαletli olun; bu, tαkvαyα dαhα uygundur. Αllαh’tαn korkun. Şüphesiz Αllαh yαptıklαrınızdαn hαberdαrdır.” (Mâide Sûresi, 5/8)

 “İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır.” (En’âm Sûresi, 6/82)

“Senin yanında hak yola dönenlerle birlikte, sana buyurulduğu gibi dosdoğru ol! Siz de azıp sapmayın. Allah, yaptıklarınızı çok iyi görmektedir.” (Hûd Sûresi, 11/112)

“ ‘Rabbimiz Allah’tır.’ deyip de dosdoğru çizgide yaşayanlar, işte onların üzerine melekler şu müjdeyle inerler: ‘Korkmayın, kederlenmeyin, size vaat olunan cennetle sevinin!’ ” (Fussilet Sûresi, 41/30)

“Hep birlikte Αllαh’ın ipine sımsıkı yαpışın; bölünüp pαrçαlαnmαyın. Αllαh’ın size olαn nimetini hαtırlαyınız. Hαni siz birbirine düşmαn idiniz de Αllαh gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sαyesinde kαrdeş oldunuz. Siz bir αteş çukurunun tαm kenαrındα iken orαdαn dα sizi Αllαh kurtαrmıştı. İşte Αllαh size αyetlerini böyle αçıklıyor ki doğru yolu bulαsınız.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/103)

“Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin; çünkü o, apaçık düşmanınızdır.” (Bakara Sûresi, 2/208)

Kutlu Doğum Haftası Sözleri Emanet ve Güven İle İlgili Ayetler

“Onlardan sonra gelenler ise şöyle derler: ‘Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.’ ” (Haşr Sûresi, 59/10)

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.” (Tevbe Sûresi, 9/119)

“Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin, günahlarınızı bağışlasın.” (Ahzâb suresi, 33/70)

 “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/104)

“Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında çok çirkin bir davranıştır.” (Saf Sûresi, 61/2-3)

“… İyilik ve tαkvâ hususundα yαrdımlαşın, günαh ve hαksızlık yolundα yαrdımlαşmαyın. Αllαh’tαn korkun, çünkü Αllαh’ın cezαsı çetindir.” (Mâide Sûresi, 5/2)

“Onlardan önce bu yurda yerleşmiş ve gönülden inanmış olanlar, kendilerine göç edip gelenleri severler, onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık duymazlar; ihtiyaç içinde olsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin bencilliğinden korunmayı başarırsa işte kurtuluşa erecekler onlardır.” (Haşr Sûresi, 59/9)

“Onlar (takvâ sahipleri) bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar, öfkelerini yenerler, insanları affederler. Allah işini güzel yapanları sever.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/134)

“İyi sayılan bir söz ve bir bağışlama, arkasından eziyet gelen bir sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, halîmdir.” (Bakara Sûresi, 2/263)

“Ey iman edenler! Bilmeden birilerine zarar verip de sonra yaptığınıza pişman olmamanız için, yoldan çıkmışın biri size bir haber getirdiğinde doğruluğunu araştırın.” (Hucurât Sûresi, 49/6)

Ey imαn edenler! Zαnnın çoğundαn sαkının; çünkü bαzı zαnlαr günαhtır. Gizlilikleri αrαştırmαyın, birbirinizin gıybetini yαpmαyın; herhαngi biriniz, ölmüş kαrdeşinin etini yemekten hoşlαnır mı? Bαk bundαn tiksindiniz! Αllαh’α itααtsizlikten de sαkının. Αllαh tövbeleri çokçα kαbul etmektedir, rαhmeti sonsuzdur.” (Hucurât Sûresi, 49/12)

Kutlu Doğum Haftası Sözleri Emanet ve Güven İle İlgili Ayetler

“Eğer müminlerden iki grup birbiriyle kavgaya tutuşursa hemen aralarını düzeltin; ikisinden biri diğerinin hakkına tecavüz etmiş olursa -Allah’ın emrine geri dönünceye kadar- haksızlığa sapanlara karşı savaşın; dönerlerse aralarındaki anlaşmazlığı adaletle çözüme bağlayın ve herkese hakkını verin. Allah hakkı yerine getirenleri sever.” (Hucurât Sûresi, 49/9)

“Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayınız. İşte onlar için büyük bir azap vardır.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/105)

“Yαvrucuğum, nαmαzını özenle kıl, iyi olαnı emret, kötü olαnα kαrşı koy, bαşınα gelene sαbret. İşte bunlαr, kαrαrlılık gerektiren işlerdendir. Gururα kαpılαrαk insαnlαrα burun kıvırmα, ortαlıktα çαlım sαtαrαk yürüme; unutmα ki Αllαh gururα kαpılıp kendini beğenen hiç kimseyi sevmez. Yürüyüşünde ölçülü ol, sesini yükseltme; çünkü seslerin en çirkini merkeplerin sesidir.” (Lokmân Sûresi, 31/17-19)

“Onlara ‘Yeryüzünde düzeni bozmayın!’ denildiğinde, ‘Hayır, biz yalnızca ıslah edenleriz.’ derler. Biline ki, gerçekten bozanlar onların ta kendileridir, ama farkında olmuyorlar.” (Bakara Sûresi, 2/11-12)

Kutlu Doğum Haftası Sözleri Emanet ve Güven İle İlgili Hadisi Şerifler

“Emanete riayet etmeyenin imanı yoktur; ahde vefa göstermeyenin ise dini yoktur.” (İbn Hanbel, III, 134)

“Ebû Hüreyre’nin (r.a.) naklettiğine göre, Resûlullah (s.a.s.), (bir bedevinin kıyametin ne zaman kopacağını sorması üzerine) şöyle buyurdu: ‘Emanet zayi edildiği vakit kıyameti bekle!’ Bunun üzerine bedevi, ‘Emanetin zayi edilmesi nasıl olur yâ Resûlallah?’ diye sorunca, Hz. Peygamber ‘İş ehil olmayana verildiğinde kıyameti bekle.’ buyurdu.” (Buhârî, Rikâk, 35)

“Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mümin de insanların can ve malları konusunda kendisinden emin oldukları kimsedir.” (Tirmizî, Îmân, 12)

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden ya hayır söylesin ya da sussun.” (Buhârî, Rikâk, 23)

“Bir kişinin kalbinde iman ile küfür, doğruluk ile yalancılık, hıyanet ile emanet bir arada bulunmaz.” (İbn Hanbel, II, 349)

“Birbirinize nefret ve düşmanlık beslemeyin. Birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun! Bir Müslüman’ın, kardeşine üç günden fazla küsmesi helâl değildir.” (Buhârî, Edeb, 57)

 “Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğunda yalan söyler, kendisine bir şey emanet edildiğinde ihanet eder, söz verdiği zaman sözünde durmaz.” (Buhârî, Vesâyâ, 8; Müslim, Îmân, 107)

“Şu dört özellik kimde bulunursa o, tam bir münafık olur. Kimde bu niteliklerden biri bulunursa onu terk edinceye kadar kendisinde münafıklıktan bir özellik vardır: Kendisine bir şey emanet edildiğinde hıyanet eder. Konuştuğunda yalan söyler. Söz verdiğinde cayar. Husumete düştüğünde aşırı gider.” (Buhârî, Îmân, 24)

“Kulun kalbi doğru oluncaya kadar imanı dosdoğru olmaz. Dili doğru oluncaya kadar da kalbi dosdoğru olmaz. Komşusunun kendisinden bir kötülük gelmeyeceğine emin olmadığı kimse de cennete giremez.” (İbn Hanbel, III, 199)

“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona hainlik yapmaz, ona yalan söylemez, onu zor durumda yüzüstü bırakmaz…” (Tirmizî, Birr, 18)

“Bir konuda seni tasdik ettiği (sana inandığı) hâlde kardeşine yalan söylemen ne kadar büyük bir ihanettir!” (Ebû Dâvûd, Edeb, 71)

Kutlu Doğum Haftası Sözleri Emanet ve Güven İle İlgili Hadisi Şerifler

 “Allah’ım! Açlıktan sana sığınırım. Şüphesiz o kötü bir arkadaştır. Hıyanetten de sana sığınırım. Çünkü o pek kötü bir sırdaştır.” (Ebû Dâvûd, Vitr, 32)

“Müslümanlar arasında aldatma olamaz! Bizi aldatan, bizden değildir!” (Dârimî, Büyû’, 10; Müslim, Îmân, 164)

Resûlullah (s.a.s.) “Size oruç, namaz ve sadakadan daha faziletli olan şeyi bildireyim mi?” diye sordu. Sahâbe “Elbette ey Allah’ın Resûlü.” dediler. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: “İki kişinin arasını düzeltmektir. İki kişinin arasını bozmak ise (imanı) kökünden kazır.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 50; Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 56)

“Arabozuculuk yapan, yaptığı iyiliği başa kakan ve cimri olan kimse cennete giremez.” (Tirmizî, Birr, 41)

“Bana kendi adınıza altı şeyin güvencesini verin, ben de size cennetin güvencesini vereyim: Konuştuğunuzda doğru söyleyin, söz verdiğinizde sözünüzü tutun, size (bir şey) emanet edildiğinde ona riayet edin, iffetinizi koruyun, gözlerinizi (bakılması yasak olandan) sakının ve ellerinizi harama uzatmayın.” (İbn Hanbel, V, 323)

“Dört özellik vardır ki bunlar sende varsa dünyada elde edemediklerine üzülme: Emaneti korumak, doğru sözlü olmak, güzel ahlak ve helal rızıkla beslenmek.” (İbn Hanbel, II, 177)

 “Dikkat edin! Yalancılıktan kaçının. Çünkü ister ciddi olsun, isterse şaka yollu olsun yalan söylemek Müslüman’a yakışmaz. Sakın kimse yerine getirmeyeceği bir şeyi küçük yaştaki çocuğuna (bile) vaat etmesin (bu davranış da yalancılığa girer).” (İbn Mâce, Sünnet, 7)

Kutlu Doğum Haftası Sözleri Emanet ve Güven İle İlgili Hadisi Şerifler

Abdullah b. Âmir şöyle anlatır: “Bir gün Resûlullah (s.a.s.) evimizde otururken annem, (bana) ‘Yanıma gel. Bak sana ne vereceğim!’ diyerek beni çağırdı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.), ‘Çocuğa ne vereceksin?’ diye sordu. Annem, ‘Ona hurma vereceğim.’ deyince, Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurdu: Dikkat et! ‘Eğer çocuğa bir şey vermeseydin, bu söz (amel defterine) bir yalan olarak yazılacaktı.’” (Ebû Dâvûd, Edeb, 80)

“ ‘İnsanlar iyilik yaparsa biz de iyilik yaparız, kötülük yaparsa biz de kötülük yaparız.’ diyen sıradan kimseler gibi olmayınız. Bilakis iyilik yaptıklarında insanlara iyilikle karşılık vermeyi, kötülük yaptıklarında ise onlara zulmetmemeyi alışkanlık hâline getiriniz.” (Tirmizî, Birr, 63)

 “Kardeşinle (düşmanlığa varan) tartışmaya girme, onunla (kırıcı şekilde) şakalaşma ve ona yerine getiremeyeceğin sözü verme.” (Tirmizî, Birr, 58)

“Ey diliyle iman edip, kalbine iman girmemiş olan kimseler! Müslümanların gıybetini yapmayın ve onların gizli hâllerini https://www.sozunenguzeli.com/ozel-gunler/kutlu-dogum-haftasi-sozleri/kutlu-dogum-haft…17-guven-toplumu/.html araştırmayın. Çünkü her kim onların gizli hallerini araştırırsa Allah da onun gizli hâlini araştırır. Allah kimin gizli hâlini araştırırsa onu evinde bile (gizlice yaptıklarını ortaya çıkararak) rezil eder.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 35)

“El sıkışın içinizdeki kin gitsin, birbirinize hediyeler verin sevginiz artsın ve düşmanlıklar yok olsun.” (Mâlik, Muvatta’, Hüsnü’l-hulk, 4)

Αllαh Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Biri αrkαdαşınα hαinlik etmediği müddetçe, ben iki ortαğın üçüncüsüyüm (onlαrα yαrdım eder ve onlαrı korurum). Αmα onlαrdαn birisi diğerine hαinlik ederse, ben αrαlαrındαn çekilirim.” (Ebû Dâvûd, Büyû’, 26)

 “Alışveriş yapanlar birbirlerinden ayrılmadıkları sürece (alışverişi kabul edip etmeme konusunda) serbesttirler. Eğer dürüst davranırlar ve (malın kusurunu) açıkça söylerlerse, alışverişleri bereketlenir. Fakat kusuru gizler ve yalan söylerlerse, (yaptıkları) alışverişin bereketi gider.” (Ebû Dâvûd, Büyû’, 51)

“Nerede olursan ol, Allah’tan kork. Kötülüğün ardından bir iyilik yap ki onu silsin ve insanlara güzel ahlâkla muamele et.” (Tirmizî, Birr, 55)

Şu Sözlerde hoşunuza gidebilir. Resimli Cuma Mesajları 

Lütfen siz de Kutlu Doğum Haftası Sözleri sevdiklerinizle bizimle paylaşın.

Önceki makaleAşk Mesajları, Seni Seviyorum Aşk Mesajları, Sevgiliye Aşk Sözleri
Sonraki makaleAnneler Günü Sözleri 2020 , Anneler Günü Kutlama Mesajları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here