Ana sayfa Özel Günler 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü, İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü, İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

4
İstiklal Marşının Kabulü
İstiklal Marşının Kabulü

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü yazımızla karşınızdayız. Ülkelerin bağımsızlığının sembollerinden biri olan Milli Marş o ülkenin vatandaşlarının vazgeçilmezlerindendir. İstiklal Marşının Kabulü ve İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı? yazımızda size İstiklal Marşının Kabulü ile ilgili kısa ve öz bir bilgi vermeye çalışacağız.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

İstiklal Marşının sözleri Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Milli Mücadele yılları sırasında kaleme alınan şiirde Türk askerinin cesareti, Türk Milletinin bağımsızlığa, hakka ve dine olan bağlılığından bahsedilir. İstiklal Marşı hem Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hem de Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinin Milli Marşıdır.

Milli Marş olarak kabul edilmesi 12 Mart 1921 tarihindedir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milli Marş olarak kabul edilmiştir. Bestesi Osman Zeki Üngör’dür. Orkestra ile çalınabilir olması Edgar Manas’a aittir.

Tarihçe: İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

Milli Mücadelenin başlarında Maarif Vekâleti savaşa bir ruh kazandırmak için 1921 yılında bir güfte yarışması düzenler. Toplam 724 şiir kabul edilir. Kabul edilen şiirler arasında Kazım Karabekir, Kemalettin Kamu, Hüseyin Suat Yalçın gibi tanınmış kişiler de vardır. Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY ilk önce bu yarışmaya katılmaz çünkü yarışmanın sonunda 500 Liralık ödül vardır.  Tarihe damga vuracak şu sözleri söyler “Milletin başarıları para ile övülemez.”

Maarif Vekaleti şiirleri inceler ama Milli Marş olabilecek hiçbir eser göremez. Bunun üzerine Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey Milli Şaire bir mektup yazar bundan sonra Akif fikrini değiştirir. Ankara’da Taceddin Dergâhı’na kapanarak yaklaşık 10 gün içinde şiiri yazar. Hamdullah Suphi Bey ilk önce şiiri Batı Cephesi Komutanlığında okutur ve oradaki askerin beğenisini kazanır.

Ön elemeyi geçen 7 şiir Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında 12 Mart 1921 yılında TBMM’de tartışmaya açılır. Şiirlerin okunmasına geçilir. Mehmet Akif’in şiiri Hamdullah Suphi Bey tarafından okunur. O an büyük bir alkış tufanı kopar. Mecliste diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmez. İtirazlara rağmen Mehmet Akif’in şiiri Milli Marşımız olarak kabul görür.

Benzer Sözler :   Gaziler Günü Mesajı, Gaziler Günü Sözleri ve Gaziler Günü Mesajları

Milli şair kazandığı 500 Liralık ödülü Hilal-i Ahmer(Kızılay) bünyesindeki Dar-ül Mesai Vakfına bağışlar. (Fakir kadın ve çocuklara meslek öğreten ve cepheye kıyafet gönderen vakıf)

Milli şair “İstiklal Marşı Türk Milletinin Eseridir.” Sözleri onun ne kadar samimi olduğunu gösterir. Hatta İstiklal Marşını eserlerini topladığı Safahat adlı kitabına bile dâhil etmez.

Şiirin bestelenmesi o anki şartlardan dolayı 2 yıl ertelenir.12 Şubat 1923’te İstanbul Maarif Müdürlüğü beste yarışması açar. 24 besteci yarışmaya katıldı ama o anki şartlardan dolayı yarışma sonuçlandırılamadı. Ülkenin çeşitli yerlerinde değişik besteler okundu. Bunun üzerine Ankara’da 1924 yılında toplanan geçici kurul Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul edilir.

1930 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Osman Zeki Üngör ’ün bestesi yürürlüğe konur.

Umarım İstiklal Marşının Kabulü yazımızı beğenmişsinizdir.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram,  Pinterest ve Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

Önceki makaleMehmet Akif Ersoy Hayatı
Sonraki makaleMehmet Akif Ersoy Sözleri – Milli Şairin Unutulmaz Resimli Sözleri

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here