Ana sayfa Özel Günler Erzurum Kongresi Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları – 1919’dan Günümüze

Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları – 1919’dan Günümüze

0
Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları
Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları

Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları yazımızla karşınızdayız. Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları yazımızda 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da bir avuç vatanseverle yakılan Millî Mücadele meşalesinin bir ülkeye nasıl yayıldığını ve ülkemizi düşman işgalinden kurtarmaya kadar götüren Erzurum Kongresi’ni kutlayan mesajlarımızı bulacaksınız. Önce Erzurum Kongresi hakkında kısa bir bilgi…

Erzurum Kongresi Kısa Bilgi – Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları

Ulusal bağımsızlığımızın en önemli taşlarından biri olan Erzurum Kongresi’nin 100. yılı kutlu olsun. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basması ile başlayan süreç, Havza Mitingi, Amasya Genelgesi ve ardından Erzurum Kongresi ile devam edecek, Sivas Kongresi ile taçlanacaktır.

23 Temmuz 1919 günü, altı doğu ili; Erzurum, Sivas, Van, Bitlis, Diyarbakır ve Elazığ’da yaşanan Ermeni tehlikesi ile birlikte oluşan Ermeni yurdu çalışmalarına karşı ve Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu, Giresun’da yaşanan Pontus tehlikesine karşı toplanmıştı.

Mustafa Kemal, Amasaya’dan Erzurum’a geçerken Erzincan üzerinde İstanbul’dan telgraf almış, görevden alındığı Mustafa Kemal’e bildirilmişti. Mustafa Kemal ise bu telgrafa verdiği cevapta, sadece görevinden değil, askerlikten de ayrıldığını İstanbul’a bildirdi.

Bu telgraflaşmanın ertesi günü 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir: ‘’Kolordum ve ben emrinizdeyim Paşam!’’ sözü ile Mustafa Kemal’e büyük bir destek vermiştir.

Cevat Dursunoğlu ve Kemal Yurdalan’ın istifası ile Mustafa Kemal kongreye katıldı. Geçici başkan Erzurum delegesi Hoca Raif Efendi’nin açılış konuşması ile kongre başladı ve kongrenin başkanı olarak Mustafa Kemal seçildi.

Kongre kararlarına baktığımızda, manda ve himayenin ilk kez reddedildiğini görüyoruz. Ulusal bağımsızlık ilk kez net bir şekilde dile getirilmiştir. Vatan topraklarının parçalanamayacağı ve Mondros Ateşkesi’nin tanınmadığı duyuruldu.

9 kişilik bir Temsil Heyeti oluşturulmuş ve bu heyet bir hükümet gibi çalışarak görevini TBMM açılıncaya kadar sürdürmüştür. Heyet başkanlığını Mustafa Kemal yapmıştır.

Sanasaryan Koleji’nde toplanan, görünüşte bölgesel bir kongre yapısı olan Erzurum Kongresi, aldığı kararlar bakımından ulusal bir kongre olmuştur. Bu kongre ayrıca Batı cephesine umut vermiş, Kuvay-i Milliyeciler Yunan kuvvetleri karşısında moral bulmuştur. Mustafa Kemal, Erzurum Kongresi sonrasında ‘’Tarih bu kongremizi ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.’’ demiştir. Ruhları şad olsun.

İşte bugünün heyecanını paylaşabileceğiniz en güzel Erzurum Kongresi Mesajları…

Lozan Antlaşması Kutlama Mesajları yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları

Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları
Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları

“Millî sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez!” Türk Milleti’nin direniş kararını tüm dünyaya ilan ettiğimiz Erzurum Kongresi’nin 100. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm millî mücadele şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.

Erzurum Kongresi milli birliğimizin, beraberliğimizin ve bağımsızlığımızın inşa edildiği çok önemli bir buluşmadır. Kongrenin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile anıyorum.

Erzurum Kongresi’nin 100. yılında “Vatan bir bütündür, parçalanamaz” diyenleri saygıyla anıyoruz.

Vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağının emperyalistlere duyurulduğu, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli dönüm noktalarından olan Erzurum Kongresi’nin 100.Yılı kutlu olsun. Kahramanlar CAN verir yurdu yaşatmak için…

Erzurum Kongresi Cumhuriyet çınarının en güçlü köklerinden biridir. Mustafa Kemal’e ve mücadele arkadaşlarına selam olsun.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı gibi ‘’1945 metreden Türk tarihine ve Türk coğrafyasına bakan şehir’’ Erzurum’da 100 sene önce kurtuluş meşalesi Erzurum Kongresi’nde yakıldı. Mustafa Kemal Atatürk, kongre delegeleri, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum

100 yıl önce bugün Erzurum Kongresi’nde vatanın bölünmez bütünlüğünü savunan Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz.

Cumhuriyetimizin temelinin atıldığı, Milli birliğimizin ve bağımsızlığımızın inşa edildiği Erzurum Kongresi’nin 100. Yılı kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Benzer Sözler :   23 Nisan Sözleri Resimli, 23 Nisan Anlamı, 23 Nisan Mesajları Resimli

Erzurum Kongresi 1 asır önce vatanın bütünlüğünü ve parçalanamazlığını, manda ve himayenin kabul edilemezliğini ortaya koydu. Tek adam iradesinin değil milli iradenin öneminin vurgulandığı Erzurum Kongresi’nin Yüzüncü Yılı vesilesiyle Atatürk ve arkadaşlarını minnetle anıyorum.

Cesaretin, kahramanlığın, kardeşliğin ve Milli Mücadele ruhunun anıtlaştığı, vatanın bölünmez bütünlüğünün tüm dünyaya ilan edildiği Erzurum Kongresi’nin 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Erzurum Kongresi, çağdaş Türkiye’nin kuruluşundaki en önemli kilometre taşıdır Kararları;”kurtuluş rotasını” belirlemiştir. Milli Mücadele’nin 100.yılında kutlu olsun! Mustafa Kemal Atatürk ve Yol Arkadaşları’na minnetle!..

En Güzel Erzurum Kongresi Mesajları

Manda ve himayenin kesinlikle reddedildiği, Bağımsız Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Milli mücadelenin başlatıldığı, Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz!” sözleriyle bağımsızlığımızın tüm dünyaya haykırıldığı Erzurum Kongresi’nin 100.yıldönümü kutlu olsun.

Bundan 100 yıl önce “Vatan bir bütündür, parçalanamaz” düsturuyla yola çıkıp Manda ve Himayeciliği reddeden; “Kuvayı  Milliye’yi etkin, milli iradeyi hakim kılmak esastır” şiarıyla Milli Mücadele’yi başlatan kahramanlarımıza selam olsun. Erzurum Kongresi’nin 100.yılı kutlu olsun.

23 Temmuz 1919’da emperyalist güçlerin Osmanlı topraklarını paylaşmaya çalıştığı dönemde, Erzurum Kongresi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasını temin eden Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını şükran, minnet, özlem ve rahmetle anıyorum

Bir avuç Türk’ün dünyaya “Biz esir olmayacağız!” mesajını verdiği yerdir Erzurum Kongresi. Selam olsun o yiğitlere, Tanrı Dağı’nın erlerine!

Yaz Müfit! Zaferden sonra ülkenin yönetim şekli Cumhuriyet olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk – Erzurum Kongresi Erzurum Kongresi’nin 100. Yıldönümü kutlu olsun.

Erzurum’un kışı zorludur balam. Buz tutar yiğitlerin bıyığı. Erzurum’da kaskatı dimdik ölür adam. Kabullenmez yılgınlığı. Erzurum Kongresinin 100. yılı kutlu olsun.

Ulusumuza cesaret veren kararların alındığı ve istiklal mücadelemizin en önemli dönüm noktalarından #Erzurum Kongresi‘nin 100. yılını kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Erzurum Kongresi’nin önemini Mustafa Kemal Paşa kongredeki kapanış konuşmasında; “Tarih şüphesiz bu kongremizi ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.” sözleriyle açıkça ortaya koymuştur.

Türk milleti bu topraklara 1923 yılında gökten zembille inmedi; biz hep vardık ve bu yurdun asli sahibiydik. TEK milleti değil, TÜRK MİLLETİYİZ, SONSUZA DEK!

Samsun’dan çıktık vardık Havza’ya, oradan ver elini Amasya, bin bir zorluk ve tehlikeler atlatıp kavuştuk Erzurum’a, oradan da Sivas’a. Vatan için, ya istiklal ya ölüm dediğimiz için, millet için, cumhuriyet için. Sevgi, saygı ve minnetle.

En Anlamlı Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları

Vatan Bir Bütündür, Tek Topraktır, Tek Bayraktır, Her rengiyle Tek millettir, Vatan Millettir, Vatan Namustur, Vatan Şereftir, Vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin her karış toprağıdır.  Erzurum Kongresi’nin 100. Yılı Kutlu Olsun.

Erzurum Kongresi’nde, Mustafa Kemal’in önderliğindeki hareket, şimdiye kadar ne Türkiye’de, ne de başka bir Doğu ülkesinde uygulanmamış biçimde, milletin bağrından çıkmış bir çoğunluk idaresi hareketi olacaktı. Lord Kinross

Kurtuluş savaşının meşalesinin yakıldığı; Alınan ve uygulamaya konulan kararlarıyla, Milli Mücadelemize yön veren ve aynı ruhla günümüze ışık tutan #Erzurum Kongresi‘nin 100. Yıldönümü kutlu olsun.

100 yıl önce bugün toprağımda “VATAN BİR BÜTÜNDÜR, PARÇALANAMAZ!” dediğin ve Dadaşlar ile birlikte cumhuriyetin temellerini attığın için; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür TÜRK GENCİ olarak sana sonsuza dek minnettar kalacağız! Açtığın yolda durmadan yürüyeceğiz.

Bize destek olmak için Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları yazımızı sosyal medyada paylaşmayı ve bizi FacebookTwitterPinterest ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Siz de en sevdiğiniz Erzurum Kongresi Kutlama Mesajları ‘nızı yorumlar kısmına ekleyin, paylaşalım.

Önceki makaleLaf Sokucu Sözler 2019, Etkileyici Fena Pis Laf Sokan Mesajlar
Sonraki makaleArkadaşlık Sözleri, Arkadaşlık Mesajları, Dostluk Üzerine En Güzel Sözler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here