Ana sayfa Özel Günler Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları ve Sözleri

Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları ve Sözleri

0
Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları
Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları

Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları yazımızla sizlerleyiz.

2 Nisan, mavi, kırmızı, sarı ve mor parçaların oluşturduğu bir desen olan otizm spektrumunun karmaşıklığını ve benzersizliğini yansıtan Dünya Otizm Farkındalık Günüdür. Bugünü kutlamanın bu durumda olan insanların özelliklerinin farkında olmaktan ve kendi anlayışımızı artırmak ve bu konuda olumlu tavır geliştirmek konusunda daha iyi neler yapabileceğimizi tartışmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

Dünya Otizm Farkındalık Günü Tarihi

Otizm Spektrum Bozukluğu, bir kişinin sosyal etkileşim kurmasını etkileyen ve aynı zamanda sürekli tekrarlayıp duran ve sınırlı davranışa neden olan davranışsal ve iletişimsel duygularla nitelenen gelişimsel bir bozukluktur.

Tarihte otizm kelimesi ilk kez 1911’de psikiyatrist Eugen Bleuler tarafından kullanıldı. O bu terimi, aşırı sosyal içe kapanıklık olarak şizofreninin basit semptomları olarak görülen bir grup belirli semptomları tarif etmek için kullandı.

Ondan sonra, 1943 yılında Çocuk Psikiyatrı Dr. Leo Karner “Duygusal Temasın Otistik Bozuklukları” isimli makalesinde otizmi sosyal ve duygusal bozukluk olarak niteledi ve 1944’te Hans Asperger, otizmi, sosyal ve iletişimsel becerilerde zorlukları olan normal zekalı çocuklardaki bir bozukluk olarak tarif ettiği “Otizm Psikopatoloji Makalesi”ni yayımladı. Bu makaleler 1980’de otizmin şizofreniden ayrı bozukluk olarak sınıflandırmasına yardım eden çalışmalara önemli bir katkı yapmıştır.

Otizm üzerine devam eden incelemeler ve araştırmalarla, 18 Aralık 2007 62 / 139 sayılı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla her yılın 2 Nisan tarihi, üye devletlerin otizm spektrum bozukluğu olan insanlarla ilgili farkındalığını artırmada harekete geçmek ve bu insanların sağlığını geliştirme konusunda yapılan araştırmalara destek vermek için Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan edildi.

Son olarak, bir spektrum olarak otizm kavramı, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından 2013 yılında “Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının Beşinci Basımı”nda geliştirildi.

21 Mart Dünya Down Sendromu GüMesajları yazımız da ilginizi çekebilir.

Dünya Otizm Farkındalık Günü Ne Yapılabilir?

1. İnternetten bilgi paylaşın. Herkesin her türlü bilgiye ulaşabildiği bugünlerde bile, otizm ve otizmli kişilerin karakterleri hakkında bilgisi olmayan birçok kişi var. Kitleleri bu konuda bilgilendirerek otistik insanların bir savunucusu da siz olun.

2. Otizm derneklerine destek olun. Otizmi olan veya otizmli bir aile üyesi olan birçok kişi var. Bu insanlar, ülke çapında veya küresel çaptaki organizasyonların bir parçasıdırlar. Bu özel gün için planlanan her türlü aktiviteye dahil olmak için onlarla temasa geçin.

3. Otizmli kişilerle ilgilenin. Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizm teşhisi konulan arkadaşlarınızla iyi vakit geçirmek için mükemmel bir gün. Eğlenmek için duyarlı aktiviteler seçin ve paylaşmak için glütensiz ve kazeinsiz ürünler getirin.

Dünya Otizm Farkındalık Günü Neden Önemlidir?

A. Kesin tedavisi yoktur fakat iyileştirme yöntemleri var!

Bugünlerde otizm spektrum bozukluklarını iyileştirmenin birçok yolu var fakat onlara ancak kişiye teşhis konulduktan sonra erişilebilir. Bunun farkında olarak, uzmanlarla iletişime geçme konusunda başkalarına yardımcı olabiliriz ve onların daha sağlıklı yapacak bir tedaviyi başlatabiliriz.

B. Değiştirmeye çalışmayın, önce anlamaya çalışın!

Otizmli bireylerin özel kişilikleri, davranışları, tat alışları ve işleri yapma yolları vardır. Burada anahtar, onların dünyayı görme şeklini ve performanslarını onları değişmeye zorlamadan anlamaktır.

3. Otizmli Yetişkinler

Otizm spektrum bozuklukları için bir tedavi yoktur. Bir kere tanı konulduğunda, hayatınız boyu sizi etkileyecek bir durumdur bu ve araştırmalar gösteriyor ki, bağımsızlığı teşvik eden işler günlük becerileri artırıyor ve otizm belirtilerini azaltıyor.

Dünya Otizm Farkındalık Günü En Güzel Mesajları

Dünya Otizm Farkındalık Günü En Güzel Mesajları
Dünya Otizm Farkındalık Günü En Güzel Mesajları

Dünya Otizm Farkındalık Günü otizmden mustarip olan insanların bizden sadece farklı olduğuna inanmak ve onlara yardım etmek içindir.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmli kardeşlerimiz için mavi bir obje takalım.

En güçlü insanlar bize güçlerini gösterenler değil, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz savaşları kazananlardır. Dünya Otizm Farkındalık Günü’nüz kutlu olsun.

Benzer Sözler :   9 Eylül İzmirin Kurtuluşu Kutlama Mesajları - En Güzel ve Anlamlı

Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmli kardeşlerimizi kabul edelim, sevelim, onlara değer verelim ve daha güzel bir dünya için hep birlikte çalışalım.

Otizm bir hastalık değildir. Otizm dünyaya başka türlü göz ardı edebilecekleri, dünyanın korku dolu görüntüsüne bir bakış atmak için bir fırsat sunuyor. Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlu olsun.

Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde her bir kişinin tırmanacak ayrı bir dağı var. Unutmamalıyız ki otizm bir dağ değildir, zafer için bir fırsattır.

Dünya Otizm Farkındalık Günü mucize peşinde birleşen tüm meleklerin günüdür.

Otizm, kullanma kılavuzuyla gelen bir hastalık değildir fakat ihtiyacı olan tek şey asla vazgeçmeyen bir ailedir. Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlu olsun.

Otizm bir zayıflık değil, tam bir güçlülüktür. Dünya Otizm Farkındalık Gününüz kutlu olsun.

Otizmli tüm bireyler sadece özgür ve kendileri olmak, insanların da onları bu şekilde görüp kabul etmelerini istiyorlar. Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde siz de rol alın, farkındalık oluşturun ve onlara yardım edin.

Bu 2 Nisan’da, otizmli bireylerin tuhaf olmadığını fakat bize Allah’ın bir lütfu olduğunu hatırlamalıyız. Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlu olsun.

Dünya Otizm Farkındalık Günü kitleler arasında otizm bozukluğu ile ilgili farkındalığı artırmakla ilgilidir, çünkü sadece farkındalık onun kabul edilmesini sağlayacaktır.

Eğer dünyaya bakışını değiştiremiyorsan, dünyanın sana bakışını değiştirmelisin. Umarım bu Dünya Otizm Farkındalık Günü sizde bir farkındalık oluşturur ve değişiklik yapmanıza yardımcı olur.

Dünya Otizm Farkındalık Günü Kısa Mesajları, Otizm Günü Sözleri

Dünya Otizm Farkındalık Günü Kısa Mesajları
Dünya Otizm Farkındalık Günü Kısa Mesajları

Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde ayrımcılığa karşı sesimizi yükseltelim ve küresel topluluğumuzdaki çeşitliliği kutlayalım.

Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmli kardeşlerimize kendimizi adayalım ve onların hayatlarına bir katkı yapalım.

Otizm ne bir hastalık ne de bir yapbozdur. Zorlayıcı bir durum olduğu doğrudur ancak yıkıcı değildir. Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlu olsun.

2 Nisan otistik bir kişinin gözlerinden dünyayı farklı bir açıdan görebileceğimiz ve küçük şeylerle mutlu olabileceğimiz bir gündür. Size mutlu bir Dünya Otizm Farkındalık Günü dilerim.

Sevgi için sözlere gerek yoktur. Otizmdeki gibi hisler ve duygular yeterlidir. Dünya Otizm Farkındalık Günü kutlu olsun.

Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Bir çocuğun yapamayacağı şeyleri vurgulamaktansa, yapabileceği şeylerin üzerinde durmalıyız.

Dünyanın bütün farklı türdeki zihinlerinin birlikte çalışması gerektiğini fark etmek önemlidir. Dünya Otizm Farkındalık Günü’nüz kutlu olsun.

Otizmli bir çocuk ele avuca sığmaz olabilir ancak unutmamalıyız ki dolu eller boş bir kalpten daha iyidir. Size harika bir Dünya Otizm Farkındalık Günü dilerim.

Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde unutmayın! Otizm bir seçim değildir, fakat onu kabullenmek bir seçimdir.

Dünya Otizm Farkındalık Günü, otistik insanlar için anlayış ve kabulü yaymak ve onlara inanmak için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı tepmeyelim.

” Benzersiz olmak için birleşin.” Bu Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde bir araya gelin ve hayatımızdaki tüm özel insanlara sevgilerinizi iletin.

Otizmden mustarip insanlar her zaman eşsiz Tamamen İlginç Bazen Gizemli. Size mutlu bir Dünya Otizm Farkındalık Günü diliyorum.

Her çeşit problemler asla karşılaştığımız dur işaretleri değil, onlar bizim rehberlerimizdir. Size mutlu bir Dünya Otizm Farkındalık Günü diliyorum.

Umarım 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları yazımızı beğenmişsinizdir. Siz de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları yazımızla ilgili eleştiri, yorum ve görüşlerinizi lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları yazımızı beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımızdan paylaşınız ve bize destek olunuz. Bizi FacebookTwitter, Pinterest, YouTube ve Instagram hesaplarımızdan takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Önceki makaleKral Sözler, Ünlülerden En Kral Sözler – Alemin Kralı İçin
Sonraki makaleEn Güzel Anlamlı Sözler, Kısa, Etkileyici Düşündüren Özlü Sözler 2020

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here