Ana sayfa Özel Günler Çanakkale Zaferi 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri – Çanakkale Sözleri Kısa – 2020

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri – Çanakkale Sözleri Kısa – 2020

0
18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri
18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri yazımızla ile tarihimize altın harflerle kazınan bu büyük zaferin 105. yılında şehitlerimizi minnetle anıyoruz.

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri yazımızda Çanakkale Zaferi ile ilgili özlü sözler, Çanakkale Şiirleri ve Çanakkale Türküsü’nü bir araya getirdik.

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri yazımız umarız sizler için faydalı olur.

Çanakkale Savaşı Kısa Özeti yazımızı okuyarak zafer konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Çanakkale Kutlama Sözleri
Çanakkale Zaferi Mesajları Resimli

18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajları – 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri

Bir ulusun kuruluş kıvılcımını yakan ve bu uğurda hiç düşünmeden canlarını ortaya koyan tüm aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz!

Ordu Yok! dediler, Kurulur! dedi. Para Yok! dediler, Bulunur! dedi. Düşman çok! dediler, Yenilir! dedi. Ve dediklerini yaptı. O, Atatürk’tü! 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun.

Malazgirt’te Alpaslan’ın dilinde, Surlarda Ulubatlı’nın elinde, Çanakkale cihadının yılında; Zemin kan kırmızı, ay yıldızı ak, O mübarek bayrak, işte bu bayrak! 18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.

Çanakkale Mesajları
18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajları

Yedi düvele karşı iman ve inancıyla Dur! diyen ve Çanakkale Zaferi’ni bizlere yaşatan tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Allah aynı inanç ve şuuru bizlere de nasip etsin.

İstiklalimizin dönüm noktası, vatan aşkının en kutsal fedakârlıklarının yaşandığı Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünü kutluyor, bu şanlı günü bizlere kazandıran ecdadımızı saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

Çanakkale zaferi İmanın imkânı, ebabillerin filleri yendiği gündür… Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun…

Yoktu ekmeği aşı. Yoktu toprağı taşı Çanakkale’yi taşımıştı sırtında. Mangal yürekli bir on başı.. Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Seyit Onbaşı ve Çanakkale Geçilmez Diyen tüm şehitleri rahmet ve minnetle anıyorum.

Kükrüyordu tepeden, Mustafa Kemal, Vatanıma ayak basacaksa düşman, Yaşamanın ne gereği var, En son nefer ölünceye kadar, Dövüşeceksiniz aslanlar, Görecek bütün dünya, Ne aslanlar doğururmuş, Emineler, Hatçeler, Ayşeler, Fatmalar.

Savaşmaktan kaçınır, kim varsa alnı kara; Kan dökmeyi bilenler hükmeder topraklara… Kazanmanın sırrını bilmiyorsan git, ara, “Çanakkale” ufkunda, “Sakarya” toprağında.

Kazanmak istersen sen de zaferi, Gürleyen sesinle doldur gökleri Zafer dedikleri kahraman peri, Susandan kaçar da coşana gider Bu yolda herkes bir, ey delikanlı, Diriler şerefli, ölüler şanlı! Yurt için dövüşen başı dumanlı, Her zaman bu şandan, o şana gider. Çanakkale Geçilmez!

ÖYLE BİR DİNLE Kİ İÇİN TİTRESİN! EĞER TİTREMİYORSA İÇİN O ZAMAN SEN; TÜRK DEĞİLSİN VATAN DEĞİLSİN ANA BABA YÂR DEĞİLSİN EVLAT EŞ DOST DEĞİLSİN ŞEHİD OĞLU ŞEHİD DEĞİLSİN! Saygıyla, minnetle… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri Kısa

Çanakkale Savaşı Resimli Sözler
Çanakkale Savaşı

18 Mart Çanakkale zaferinin 105. Yılında Tüm kahraman ecdadımızı sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhunuz Şad olsun, Çanakkale geçilmez.

Türk milletinin diriliş destanıdır. Vatan uğruna hiç düşünmeden şehadete yürüyüşün adıdır. “Çanakkale Zaferi” Bir milletin var oluş yok oluş mücadelesidir. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun.

Büyük önder Atatürk’ün düşman askeri için söylediği şu sözler tarihe altın harflerle kazınmıştır.

Çanakkale Zaferi Mesajları
Çanakkale Zaferi Kutlama Mesajı Sözleri Resimli

“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve Sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yana yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarını dindiriniz! Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler. Huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdiklerinden sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” M. Kemal ATATÜRK

Toprağı vatan yapan şehitlerimizi Minnet ve Saygı ile anıyoruz. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

Onlar canlarını seve seve vermeye hazırdılar. Bu vatan için can verdiler. Sizleri unutmadık, Unutmayacağız… 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

Ay-Yıldız’a sarılanlar… Bu vatan size minnettardır. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

İsimlerinizi bilmesek de memleketimizi ve geleceğimizi korumak için çocuklarımızın daha güzel bir Türkiye’de yaşaması için bu topraklara terini, kanını ve canını hiç çekinmeden adamış kahramanlarımızı minnet ile yâd ediyoruz. O kahramanlar hiç korkmasınlar emekleri zayi olmadı ve dünya durdukça da zayi olmayacaktır. Nur içinde yatın. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun.

En Güzel 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajları – 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri

Çanakkale’den çıkılır Çanakkale’ye varılır Şehitler abidesi selamlanır Ama şunu herkes bilir ki Çanakkale geçildi yazılmaz.

Türkler kim dediler, ezer geçeriz haritadan sileriz dediler Kâğıt üzerinde ülkemizi paylaştılar Cümle cihan üzerimize geldiler adeta kudurmuş it sürüsü gibi Cephanemiz azdı, kumanyamız yoktu ama yüreğimiz vardı Ve bir ses yükseldi ” Ya istiklal Ya ölüm!

“Düşmanda imkân vardı, Mehmetçikte iman. İşte buydu, Çanakkale’yi geçilmez kılan…” Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…

Çanakkale Boğazı’ndan geçip Ege’ye ulaşan kaptanlar, seyir defterlerine Çanakkale geçildi yazmazlar, “Çanakkale çıkıldı, Şehitler Abidesi selamlandı” yazarlar.

Övün ey Çanakkale, cihan durdukça övün! Ömründe göstermedin bin düşmana bir gün. Sen bir büyük milletin savaşa girdiği gün, Başına yüz milletin birden üştüğü yersin!

Üstad Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi: Asımın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek… MİNNETTARIZ.

Onlar Tarihi Kalemle Değil, Kanlarıyla Yazdılar. Şehitlerimizi Rahmet ve Saygıyla Anıyoruz.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Çanakkale; Kuvayi Milliye’nin, İstiklal Mücadelemizin temel harcıdır. Çanakkale; Mustafa Kemal Atatürk, Koca Seyit, 57. Alay, Nusret Mayın gemisi ile yazdığımız kahramanlık destanımızdır. Çanakkale Geçilmez destanını yazan kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

Çanakkale, yurt savunmasının harcı. Çanakkale, her evde bir acı. Çanakkale, şehitler diyarı. Çanakkale, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adı.

Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünde bize sarsılmaz bir imanı, zalimler karşısında cesaretle dik durmayı ve hür yaşamayı miras bırakan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Makamları âlî olsun.

Çanakkale: Sözlükler de geçmez lakin gönüllerde ve tarihte; Bir devrin battığı, Türk’ün yedi düvele kafa tuttuğu, Türk ulusunun küllerinden doğduğu yer manalarına gelir.

“Komutanım benim tüfek bozulmuş tetik basmıyor” diyen askere; yüzbaşı;”Tüfek sağlam oğlum senin parmağın kopmuş ” denilen kahramanlık destanıdır ÇANAKKALE

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri

Çanakkale Zaferi Mesajları
Çanakkale Zaferi Sözleri

O dönem Anafartalar komutanı olan Albay Mustafa Kemal çarpışan yiğit Türk askerinin ruh dünyasını ve kahramanlığını anlatmak için Bomba Sırtı olayını şu sözlerle anlatır. “ Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metredir. Yani ölüm muhakkak. 1. Siperdekilerin hiçbiri kurtulmamasızcasına şehadete yürüyor.  2. Siperdekiler yıldırım gibi onların yerini alıyor. Fakat ne kadar imrenileceksine soğukkanlı ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor.3 dakikaya kadar öleceğini biliyor ama en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılmak yok okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve cennete girmeye hazırlanıyor. Okuma bilmeyenler Kelime-i Şahadet çekerek yürüyorlar. İşte bu Türk askerinin içindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.“

Çanakkale Sözleri
Çanakkale Zaferi Sözleri

Bir HİLAL uğruna Ya RAB ne güneşler batıyor. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 105. YILI KUTLU OLSUN. ZAFERİN YIL DÖNÜMÜNDE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik misalidir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Mustafa Kemal Atatürk

“Çanakkale Savaşı, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtardı; Geçmişe hamaset ve azameti iade etti; Vatanımızı bir vatan-ı ebedi yaptı.” Sami Paşazade Sezai

En Güzel 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajları

Çanakkale içinde vurdular beni… On binlerce şehit verdik ama tek karış toprak vermedik. 15 yaşındaki yiğitlerle tüm cihana kafa tuttuk. Çanakkale geçilmez dedik. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları şad olsun.

Askerine savaşmayı değil, ölmeyi emreden Mustafa Kemal Paşa ve gün bitmeden öleceğini bilen “yiğitlerin” kavgası, Vatan uğruna hiç düşünmeden şehadete yürüyüşün adıdır Çanakkale. Bugün aldığımız her nefesi, o gün verilen son nefese borçluyuz.

Uykuda kestiler üçümüzü, kurşuna dizdiler ikimizi, Ahmet oğlu Nasuh arkadaşımın adı, Reşadiyeli Veli oğlu Memet benimkisi. Bir de altıncımız var, kara kaytan bıyıklı bir şehit, son mekânı şöyle dursun, adını da bilen yok… Ruhları şad olsun!

Bu Devlet, Malazgirt’te başlayan, Miryokefalon’da adı konan, Çanakkale’de kıyama duran, Sakarya’da destanlaşan bir mücadeleyle yüz binlerce şehidin kanı karşılığında, elde ettiği kutsal vatan toprakları üzerinde kurulmuştur. Çanakkale geçilmez!

Benzer Sözler :   Çanakkale Zaferi Mesajları Kısa, Uzun, En Güzel, En Anlamlı

Türk milletinin Çanakkale’de elde ettiği zafer, bütün dünyaya verilmiş bir insanlık dersidir. Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır. Çanakkale şehitlerimizi minnetle anmaktayız.

Geçemediler. Geldikleri gibi de gittiler. Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, 57.Alayı, son sınıf öğrencilerinin tamamını Çanakkale’de şehit veren Kayseri Lisesi’nin ve daha nice okulların evlatlarını rahmetle, şükranla anıyorum.

Geçemediler, Geçemezler, Geçemeyecekler… Hangi yüzyıl geçerse geçsin Mustafa Kemal Paşa Yolumuz, Çanakkale Ruhumuzdur!

Çanakkale, Hilâl’in gölgesinde bir millet emin yaşasın diye, imanını sed yapmış insanların, bu toprakları hangi duyguyla vatanlaştırdığını cihana haykırdığı yerin adı ve hesapsız adanmışlığın destanıdır. Canlarıyla bize bir Vatan bırakan ecdada rahmet olsun.

Toprak… Bir karış toprak vatandır. O vatanın her karışında “Vatanım da vatanım!” diyenlerin elleri vardır. Bir tutar bir arada diri tutar. Bu topraklar vatan… Çannakkale Zaferimizin 105. yıldönümü kutlu olsun

18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri  ile İlgili Şiirler

Çanakkale Zaferi ile ilgili Şiiler denildiği zaman akla ilk gelen ebette Mehmet Akif Ersoy‘dur. Ve onun muhteşem şiiri Çanakkale Şehitlerine…

Çanakkale Şehitlerine 

Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı ki dünyâda eşi?
En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi,
Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.
Ne hayâsızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı!
Nerde -gösterdiği vahşetle- “bu: bir Avrupalı!”
Dedirir -yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi,
Varsa gelmiş, açılıp mahbesi, yâhud kafesi!

Eski Dünyâ, Yeni Dünyâ, bütün akvâm-ı beşer,
Kaynıyor kum gibi, tûfan gibi, mahşer mahşer.
Yedi iklîmi cihânın duruyor karşına da,
Ostralya’yla berâber bakıyorsun: Kanada!
Çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk;
Sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk.
Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ.
Hani, tâ’ûna da züldür bu rezîl istîlâ!
Ah o yirminci asır yok mu, o mahlûk-i asîl,
Ne kadar gözdesi mevcûd ise, hakkıyle sefîl,
Kustu Mehmedciğin aylarca durup karşısına;
Döktü karnındaki esrârı hayâsızcasına.
Maske yırtılmasa hâlâ bize âfetti o yüz.
Medeniyyet denilen kahbe, hakikat, yüzsüz.
Sonra mel’undaki tahrîbe müvekkel esbâb,
Öyle müdhiş ki: Eder her biri bir mülkü harâb.

Öteden sâikalar parçalıyor âfâkı;
Beriden zelzeleler kaldırıyor a’mâkı;
Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin;
Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,
Atılan her lağamın yaktığı: Yüzlerce adam.
Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer;
O ne müdhiş tipidir: Savrulur enkaaz-ı beşer.
Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,
Boşanır sırtlara, vâdîlere, sağnak sağnak.
Saçıyor zırha bürünmüş de o nâmerd eller,
Yıldırım yaylımı tûfanlar, alevden seller.
Veriyor yangını, durmuş da açık sînelere,
Sürü hâlinde gezerken sayısız tayyâre.
Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermîler.
Kahraman orduyu seyret ki bu tehdîde güler!
Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından;
Alınır kal’â mı göğsündeki kat kat îman?
Hangi kuvvet onu, hâşâ, edecek kahrına râm?
Çünkü te’sis-i İlâhî o metîn istihkâm.

Sarılır, indirilir mevki’-i müstahkemler,
Beşerin azmini tevkîf edemez sun’-i beşer;
Bu göğüslerse Hudâ’nın ebedî serhaddi;
“O benim sun’-i bedî’im, onu çiğnetme” dedi.
Âsım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar.
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,
Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.
Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
“Gömelim gel seni târîhe” desem, sığmazsın.
Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb.
Seni ancak ebediyyetler eder istîâb.
“Bu, taşındır” diyerek Kâ’be’yi diksem başına;
Rûhumun vahyini duysam da geçirsem taşına;
Sonra gök kubbeyi alsam da, ridâ namıyle,
Kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmıyle;
Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,
Yedi kandilli Süreyyâ’yı uzatsam oradan;
Sen bu âvîzenin altında, bürünmüş kanına,
Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,
Türbedârın gibi tâ fecre kadar bekletsem;
Gündüzün fecr ile âvîzeni lebriz etsem;
Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana…
Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.

Sen ki, son ehl-i salîbin kırarak savletini,
Şarkın en sevgili sultânı Salâhaddîn’i,
Kılıç Arslan gibi iclâline ettin hayran…
Sen ki, İslâm’ı kuşatmış, boğuyorken hüsran,
O demir çenberi göğsünde kırıp parçaladın;
Sen ki, rûhunla beraber gezer ecrâmı adın;
Sen ki, a’sâra gömülsen taşacaksın…Heyhât,
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât…

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

Çanakkale Zaferi Şiirleri

Zafer Türküsü 

Yaşamaz ölümü göze almayan,
Zafer, göz yummadan koşana gider.
Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!
Kazanmak istersen sen de zaferi,
Gürleyen sesinle doldur gökleri,
Zafer dedikleri kahraman peri,
Susandan kaçar da coşana gider.
Bu yolda herkes bir, ey delikanlı,
Diriler şerefli, ölüler şanlı!
Yurt için dövüşen başı dumanlı,
Her zaman bu şandan, o şana gider.
F. Nafiz Çamlıbel

ANADAN ŞEHİDE SON VEDA

Oğul;

Sen giderken,

Ardından baktığım oğul,

Seni gözledim.

Doğduğundan beri yaptığım gibi,

Seni izledim.

Yüzüne çarparsa yel, yüreğim ürperir oğul,

Ayağına taş değerse, bağrım yanar oğul,

Kıyamadım gülü ellemene,

Dikeni vardır diye.

Canımdan can kanımdan kan oğul.

Ama…

Bugün git oğul,

Yoluna git.

Şu İslam toprağını gâvur alacaksa,

Ezanların susacaksa,

El kemendini boynuna atacaksa,

Çiğnenecekse şehit atanın mezarı,

Git oğul,

Git…

Bilesin ki RESUL önündedir.

Bilesin ki melekler ardındadır.

Bilesin ki dualarım semadadır.

Bilesin ki yolun ALLAH’adır.

Düşte gördüm oğul,

Bize artık vuslat,

Mahşerden sonrayadır.

“Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid’i

Bedr’in Arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.” Mehmet Akif Ersoy

Bu bir yolculuk değil şehit olma rıhleti,

Hayallerde hala o gidişin mehabeti…

Yürüdüler bir koya az ileride son durak,

Ne tasa ne keder her birisi şen şakrak…

DUR YOLCU

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

 

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bir tümsek, Anadolu’nda,

İstiklâl uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

 

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed’in düşmanı boğduğu sele

Mübarek kanını kattığı yerdir.

 

Düşün ki, haşr olan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin

Bir harbin sonunda bütün milletin

Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

Çanakkale Türküsü Sözleri ( Çanakkale içinde vurdular beni)

Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğime eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli
Of gençliğim eyvah

Çanakkale üstünü duman bürüdü
On üçüncü fırka harbe yürüdü
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde toplar kuruldu
Vay bizim uşaklar orda vuruldu
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi
Analar babalar umudu kesti
Of gençliğim eyvah

Çanakkale Savaşı’nın kaderini etkileyen olaylardan biri de Conkbayırı’nda yaşanır. Burada düşman çok büyük bir kuvvetle saldırır. 27. Alay çok zayiat verir. Geri doğru çekilirken Albay Mustafa Kemal’in emri ile tekrar mevzi alır. Düşman askeri de şaşırarak onlarda mevzi alır. Böylece 57. Alay’ın oraya ulaşması sağlanır. Albay Mustafa Kemal şu tarihe geçecek sözleri söyler. “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.”

Şafak söktü tan yerleri atıyor. Tren gelmiş acı acı ötüyor. Kardeşim şehit olmuş yerde yatıyor. Ak elleri kızıl kana batıyor. 18 Mart Çanakkale zaferinin 105. Yılı Kutlu olsun.

Umarım 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri yazımızı beğenmişsinizdir.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve  Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

Siz de en sevdiğiniz 18 Mart Çanakkale Zaferi Sözleri yorumlar kısmına ekleyin, paylaşalım.

Önceki makaleÇanakkale Savaşı Kısa Özeti- Çanakkale Savaşının Sebep ve Sonuçları
Sonraki makaleMiraç Gecesi Hakkında Bilgi, Miraç Gecesi 2020

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here