Ana sayfa Özel Günler Çanakkale Zaferi Çanakkale Savaşı Kısa Özeti- Çanakkale Savaşının Sebep ve Sonuçları

Çanakkale Savaşı Kısa Özeti- Çanakkale Savaşının Sebep ve Sonuçları

3
Çanakkale Savaşı Resimli Sözler
Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 1915’te Anadolu’nun Gelibolu Yarımadasında yapılan deniz, kara ve hava savaşlarıdır.

Tarihin en kanlı cephe savaşlarından bir olan Çanakkale Muharebelerinin Nedenleri:

Çanakkale Savaşı Sebepleri

* İtilaf Devletlerini Osmanlı İmparatorluğunun başkentini alarak boğazların hakimiyetini ele geçirmek.

* Rusya Çarlığına yapılacak yardımlarda güvenli bir yol açmak

* Osmanlının payitahtını ele geçirerek Almanya’nın bir müttefikini savaş dışı bırakmak

* İngiltere’nin Hindistan’a uzanan sömürge yollarının güvenliğini sağlamak istemesi.

Çanakkale Savaşının Başlaması

A- Deniz Harekâtı

İngiliz Savaş Konseyi Winston Churchill’in planları Sackville Carden’ın desteğini de alarak Gelibolu Yarımadasını donanmayla geçerek Osmanlının başkentini ele geçirmeyi ön gören planı uygulamaya koydu.

İtilaf Devletlerinin donanmaları 1915 yılının şubat ayında saldırılarına başladılar (19 Şubat 1915).  Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa emrindeki Osmanlı tabyaları çok başarılı bir savunma yaptılar. İtilaf Devletleri donanmaları ara verdikleri saldırılarına 18 Martta tekrar başladılar. Ancak Nusret Mayın Gemisinin Çanakkale Boğazına yerleştirdiği mayınların İtilaf donanmasına ağır kayıplar vermesi, Osmanlı tabyalarının başarılı atışları ve özellikle Birleşik Krallığın en önemli zırhlılarından biri olan Ocean’ın Seyit Ali Onbaşı tarafından batırılması ile müttefik donanması ağır bir yenilgi alarak çekildi.

B- Kara Harekâtı

İtilaf Devletlerinin deniz harekatı başarısız olunca Çanakkale Savaşlarının en kanlı bölümü olan kara harekatı planladı. Kara harekatı 25 Nisan  tarihinde başlayıp 9 Ocak tarihine kadar devam edecektir.

Osmanlı Devleti 18 Mart 1915 tarihinde kazandığı büyük zaferden sonra kara harekatına karşı hazırlıklara başlayarak 5. Orduyu kurmuştur. Bu ordunun başına da Liman Von Sanders atanmıştır.

Alman General Liman Von Sanders’in İtilaf Devletlerinin çıkarmalarına karşı hazırlık planlarına en büyük itirazı 9. Tümen Komutanı Albay Halil Sami Bey yaparak bu konudaki görüşlerini raporlaştırmıştır.

Arıburnu çıkarmasında Anzak birliklerine görev verildi. Düşman çıkarması hızla gelişirken Yarbay Şefik Bey çıkamaya karşı hareket emrini geç de olsa alarak harekete geçti.  Fundalıklarda gizlice ilerleyen Türk askeri kirli çamaşırlarını çıkarıp temiz çamaşırlarını giyerek şahadet için manevi hazırlıklarını yapmışlardır.

Benzer Sözler :   Eşe Babalar Günü Mesajları ve Babalar Günü Sözleri 2019

Bölgede bulunan 27. Alay Anzak birliklerini durdurmayı başarmış, kesin saldırı için hazırlıklarına başlamıştı. Bütün gün süren çatışmalar sonucunda Anzak birlikleri geri çekilmiştir. Mustafa Kemal gece boyunca da taarruzlarına devam ederek düşmanı tamamıyla yenmeyi düşünse de 27 ve 57. Alaylar birkaç mevzi dışında yapılan taarruzlarda önemli bir başarı elde edemeyeceklerdir.

İtilaf devletlerinin asıl kuvvetleri Seddülbahir’deydi. Çok kanlı çatışmaların geçtiği cephede Türk ordusu düşman çıkarmasını başarıyla durdurmuştur.

Yine çok kanlı çatışmaların olduğu I. ve II. Kirte Muharebelerinde çok fazla zayiatlar yaşanmıştır.

Mehmet Akif Ersoy Sözleri yazımız bu bağlantıda…

Çanakkale Savaşı Sonuçları

Bu savaşın sonuçları elbette I. Dünya Savaşının akıbeti açısından son derce önemlidir. Fakat asıl önemli olan Türk tarihine Çanakkale Savaşlarının vurmuş olduğu mühürdür.

Maddeler halinde Çanakkale Savaşı Sonuçları:

1. Dünya Savaşı uzamasına neden olmuştur.

2. Yenilmez diye düşünülen İngilizler ve müttefikleri ağır bir yenilgi alarak dünyada İngiliz İmparatorluğuna duyulan güven sarsılmıştır.

3. Rusya ortaya çıkan Bolşevik İhtilalinin başlamasında etkili olmuştur. Rusya yardım alamayınca Çarlık rejimi yıkılacaktır ve Brest Litowsk Antlaşmasıyla I. Dünya Savaşından çekilecektir.

4. Osmanlı İmparatorluğunun I. Dünya Savaşında galip geldiği tek cephedir.

5. Çanakkale Zaferinin kazanılması Türk halkına yeniden manevi bir ruh kazandıracaktır.

6. Kazanılan zaferden sonra Bulgaristan İttifak Devletlerinin yanında savaşa dahil olacaktır. Böylece Osmanlı Devleti ile müttefiki Almanya arasında kara bağlantısı sağlanacaktır.

7. Mustafa Kemal’in tanınmasını sağlayan Çanakkale Savaşı olmuştur.

Çanakkale Zaferi Sözleri

Çanakkale Zaferi Sözleri

İmanın zaferidir, Çanakkale.

Çanakkale Zaferi Sözleri

Bir destandır Çanakkale…

Çanakkale Zaferi Sözleri

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Umarım Çanakkale Savaşı yazımızı beğenmişsinizdir.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Pinterest ve  Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

Yazımızı Değerlendirebilirsiniz
[Toplam: 75 Ortalama: 4.4]

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here