Ana sayfa Özel Günler 21 Mart Nevruz Bayramı 21 Mart Nevruz Bayramı Nedir? Ergenekon Destanı.

21 Mart Nevruz Bayramı Nedir? Ergenekon Destanı.

0
21 Mart Nevruz Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
21 Mart Nevruz Bayramı

21 Mart Nevruz Bayramı çok geniş bir coğrafyada kutlanmaktadır. Türkiye, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Çin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Makedonya, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Suriye, Tacikistan, , Türkmenistan, Ukrayna’da çeşitli adlarla kutlanmaktadır. İnanması zor olsa da gerçekten birçok topluluk bugüne özel anlam yüklemişlerdir.

21 Mart Nevruz Bayramı Niçin Kutlanır?

Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Uygurlar, Özbekler, Tacikler, Türkmenler tarafından yeni yılın gelişi, baharın gelişi, baharın uyanışı gibi nedenlerden dolayı kutlanır.

21 Mart Nevruz Bayramı
21 Mart Nevruz Bayramı

Çeşitli dillerde Nevruz kelimesi ( Arnavutça: Nowruz, Azerice: Novruz, Boşnakça: Nowruz, Gürcüce: Novruz-ნოვრუზ, Farsça: نوروز – Noruz, Kazakça: Nawrız-Наурыз, Kırgızca: Nooruz, KırımTatarcada: Navrez, Kürtçe: Newroz, Uygurca: نورۇز, Özbekçe: Navro‘z, Tacikçe: Navrūz – Наврӯз, Türkmence: Nowruz ) adlarıyla geçmektedir.

Yazılı olarak ilk kez Nevruz Bayramı ikinci Yüzyılda Pers kaynaklarında geçiyor. İran takvimine göre yılın ilk günü olarak geçer. İslami bir kökeni olmasa da şenlik havasında kutlanır. Bazı milletler nevruzu Mart’ın 21’de kutlarken özellikle bazı milletlerde ilkbaharın başlangıcı olarak görüldüğü için 22-23 Martta kutlanır.

Başka İran kaynaklarında ise Nevruz Gününde tanrı dünyayı, insanı ve güneşi yaratmıştır. İrandaki efsanevi kralı Kiyumers tahta geçtiği zman nevruzu bayram ilan etmiştir. Ayrıca İranda görkemin sembolü olan Cemşid de nevruzda tahta geçmiştir.

Anadolu ve Orta Asya Türk Halkı için Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla baharın gelişi olarak kutlanır.

Kürtlerde Demirci Kawa Efsanesine dayandırılır.

Birleşmiş Milletler 2010 yılında Nevruz Bayramını Dünya Kültür Mirasına alarak 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul etmiştir.

Türklerde Nevruz Önemi (Ergenekon Destanı)

Göktürklerin (Türklerin) demirden dağı eritip çıktıkları Ergenekon Destanı: Oğuz Boyundan İl Hanın hükümdarlığı sırasında Tatar Hakanı Sevinç Han Moğollara savaş açar.

Moğollar bazı Türk boylarından da yardım alarak İl Han’ın ülkesindeki herkesi katlederler. Sadece İl Han’ın oğlu, eşi ve yeğeni bu kıyımdan kaçmayı başarır.

Yabani koyunların gittiği bir yolu izleyerek dar bir geçitten geçerek çok zengin toprakların olduğu bir yere varırlar. Burada kalmaya karar verirler. Buraya “maden yeri” anlamına gelen “Ergene Kon” adını verirler.

Burada Oğlu Kıyan ve yeğeni Nükuz’un çocukları olur. 400 yıl sonra o kadar çoğaldılar ki Ergenekon’a sığamazlar. Buradan çıkışın yolunu bir türlü bulamazlar.

Bir demirci dağı eritebileceğini söyler. Yetmiş yere koydukları yetmiş körükle dağda yol açmayı başarabilirler. Çok güçlenmiş olarak Atalarının yurtlarına dönerek intikamlarını alırlar.

Ergenekon’dan çıktıkları gün olan 21 Mart’ı Baharın Gelişi olarak bayram olarak kutlamaya başlarlar.

M.Ö 8. Yüzyıldan günümüze kadar Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar Türk kavimleri bu günü bayram olarak kutlarlar.

Türkiye’de ve Türki Cumhuriyetlerinde 21 Mart Nevruz Bayramı Resmi Bayram olarak kutlanır. Selçuklu ve Osmanlıda resmi bayram olarak kutlanan Nevruzda Nevruziye adı altında macun dağıtılırdı. Şu an günümüzde bu gelenek Manisa’da 21 Mart tarihinde “Mesir Macunu Şenlikleri” adı altında kutlanmaya devam etmektedir.

Nevruz ile ilgili resimli kutlama mesajlarına aşağıdaki bağlantımızdan ulaşabilirsiniz.

En Güzel Resimli Nevruz Bayramı Mesajları

Kürtlerde Nevruz Nedir? (Demirci Kawa) 

Nevruz Bayramını Kürtler 21-22-23 Mart Tarihlerinde kutlarlar. Bu bayramda Kürtler şehir dışında açık alanlarda bir araya gelirler. Kadınlar rengârenk kıyafetlerini giyerler. Topluluk ateş yakar ve bu ateşin etrafında halay çekerler ve üstünden atlayarak büyük bir coşku içinde kutlarlar.

Benzer Sözler :   23 Nisan Çocuk Bayramı Mesajları, Çocuklar için En Güzel Mesajlar

Nevruz Kürtlerde ilk başlarda 31 Ağustos tarihinde kutlanıyordu. Arap takviminin kabul edilmesi ile birlikte mart ayına kaymıştır.

Bu kutlama Demirci Kawa’ya dayandırılır. Yaklaşık olarak M.Ö 483’lü yıllarda Asur Kralı Zuhak ya da Dehak adında çok zalim bir kral yaşarmış. Bu zalim kralın vücudunda yaralar çıkmış. Hekimleri bu yaraların iyileşmesi için her gün 2 kişinin beynini çıkarıp bu yaralara sürmesi gerektiğini söylemiş.

Zalim Kral her gün 2 Kürt genci öldürüp beyinlerini çıkarıp bu yaraya sürüyormuş. Bundan korkan birçok Kürt genci dağlara kaçmaya başlamış.

Bir gün Kawa adındaki bir Demircinin çocuğunu alıp götürmüşler Kawa yiğit, cesur ve iyi yürekli bir adammış. Bu zulümden kurtulmanın tek yolunun Kralı öldürmek olduğuna karar vermiş.

Demirci Kawa Saraya gizlice girerek Zalim Kralın başını çekiciyle ezerek öldürmüş. Dağdakilere haber vermek için de sarayın avlusunda büyük bir ateş yakar. Ve her yıl özgürlüğün, kurtuluşun ve baharın gelişini kutlamak için Mart ayı içinde Newroz Bayramı kutlanır.

İran’da Nevruz Nedir?

İran’daki en önemli bayramlardan birisidir. Güneş Takvimine göre yılın ilk ayının ilk günü olarak 5 gün (20-24 Mart) arası resmi tatil olarak kutlanır. Nevruzun habercisi Hacı Firuz çocuklara bu tarihler arasında hediyeler dağıtır.

Afganlarda Nevruz Nedir? Nasıl Kutlanır?

2 hafta olarak kutlanan hazırlıkları günler öncesinden başlayan bir bayramdır. Haft Mewa adı verilen meyve salataları hazırlanır. Buğdaydan yapılan smanak adı verilen tatlı yapılır.

Afganlara göre 4. Halife olan Hz. Alinin mezarının bulunduğu mavi camisinde 40 gün kutlamalar yapılır. Buzkashi denilen geleneksel oyun turnuvası düzenlenir.

Hangi adla ve ne amaçla kutlarsak kutlayalım tüm insanların 21 Mart Nevruz Bayramı Kutlu olsun. Baharın başlangıcı herkese sağlık, mutluluk, huzur ve kardeşlik getirsin.

Nevruz Bayramının Özellikleri 

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde Nevruzun çok büyük önemi vardır. Nevruz gecesinde tüm varlıkların Tanrıya secde ettiğine inanıldığı için herkes en güzel elbiselerini giyer, en güzel yemekler hazırlanır ve komşuluk ziyaretlerinde bulunulur.

Anadolu’da nevruzla ilgili başka bir gelenek ise Mart İpliği denilen bir uygulamadır. Buna göre, havalar giderek ısındığı için ağaçlara güneşten etkilenmemesi için bezler asılır. Hatta buna Mart Bozumu adı verilir.

Yine Mart Dokuzu adı verilen nevruzda o gün erkenden kalkılarak mezarlıklar ziyaret edilir. Niyetlerin gerçekleşmesi için mezarlıktan kırk taş alınarak bir torbaya konulup bir duvara asılır. Gelecek yılda taşlar kırk bir olursa niyet tamamlanır.

Nevruz gününde zengin sofralar kurulur. Eğlencelerin yanı ısıra oyunlar oynanır ve büyük ateşler yakılır. Her millet kendine özgü kutlamalar yapsa da özellikle Orta Asya Türk Devletlerinde çok canlı bir şekilde kutlanmaktadır.

Umarım 21 Mart Nevruz Bayramı  yazımızı beğenmişsinizdir.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve  Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

Siz de en sevdiğiniz 21 Mart Nevruz Bayramı Sözleri  ve Nevruz Kutlama Mesajlarını yorumlar kısmına ekleyin, paylaşalım.

Önceki makaleArkadaşa Miraç Kandili Mesajları, Anne, Baba ve Sevgiliye Kandil Mesajı
Sonraki makaleNevruz Mesajları, 21 Mart Nevruz Sözleri 2020, Nevruz Kutlama Mesajı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here