Ana sayfa Özel Günler 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları ve Sözleri

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları ve Sözleri

0
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları yazımızla sizlerleyiz. 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü, 2012’den beri Birleşmiş Milletler tarafından Down Sendromlu insanların da diğer insanlarla aynı özgürlüklere ve aynı fırsatlara sahip olduğunu vurgulamak için resmî olarak belirlenen küresel bir farkındalık günüdür.

Genetik düzensizlik sonucu ortaya çıkan genetik bir bozukluk. 1866’da İngltere’de Dr. J. Langdone Down tanılamıştır!

Dünya Down Sendromu Günü olarak belirlenen tarih, 3. ayın 21. günü, Down sendroma sebep olan 21. kromozomun normalde 2 tane olması gerekirken 3 tane olmasının eşsizliğini göstermek için bugün seçilmiştir.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü’nde tüm dünyada Down Sendromu ile ilgili farkındalığı artırmak için etkinlikler düzenlenmektedir. Bugünde Down Sendromunun ne olduğu, Down Sendromuna sahip olmanın ne anlama geldiği ve Down Sendromlu kişilerin hayatımızda ve toplumumuzda ne kadar önemli bir yere sahip oldukları üzerinde durulur.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü’nde farklı iki çorap giyilir. Bunun iki sebebi vardır: Farklılıklar iyidir ve Down Sendromlu kardeşlerimizin 21 numaralı ekstra bir kromozomu vardır. Kromozom çiftleri çoraba benzerler.

Ülkemizde de son yıllarda düzenlenen etkinlikler vesilesiyle ve devletin bu konuya sahip çıkmasıyla farkındalık oldukça artmış, Down Sendromlu arkadaşlarımızın toplumda daha çok kabullenildiği ve toplum hayatında yer aldığı gözlemlenmiştir.

Down sendromlu bireyler başarılı bir öğrenci, istekli bir çalışan, sağlam bir dost ve iyi bir vatandaş olabilir. Kendi kararlarını verebilir. Desteklendiğinde bağımsız yaşayabilir. Bunun için tek gereken eğitimdir.

Her geçen yıl Down Sendromlu insanlarımızın ve onlarla yaşayan ve onlarla çalışan insanların sesinin daha yüksek olduğu bir dünya temennisiyle…

Bugün ayrıca 21 Mart Nevruz Bayramı. Bugün ile ilgili en güzel mesajları da 21 Mart Nevruz Bayramı Mesajları yazımızda bulabilirsiniz.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü En Güzel Mesajları

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları

Bu bölümde Down Sendromu ile ilgili en güzel sözleri sizler için derledik. Bu ilham verici sözlerin ve pozitif mesajların Down Sendromlu kardeşlerimiz için yardımcı olacağını düşünüyoruz.  

“Her insan bir sanat eseridir.” Down Sendromu Farkındalık Günü kutlu olsun.

Sizler Rabbimin hediyesi, en güzel çiçeklersiniz. Bugün Dünya Down Sendromu Günü!

Sağlığı olanın umudu vardır, umudu olanın ise her şeyi. 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü kutlu olsun.

Benim fazladan bir kromozomum yok, sizde bir tanesi eksik. 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü…

Tek fark var; o da hayatımıza kattıkları kocaman sevgileri! Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde hayata değer katan tüm artılarımızın farkında; 1 eksik değil, +1 fazla olalım!

Farklılıklarımızdan çok benzer taraflarımız daha fazla. 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü kutlu olsun.

Kısıtlamaları düşünmeyi bırakın, olasılıkları düşünmeye başlayın.

Bugün Dünya Down Sendromu Günü! Down Sendromu bir hastalık değil, farklılıktır. Lütfen onlara acıyarak değil, sevgiyle, ilgiyle, tebessümle bakalım. Göreceksiniz o tertemiz melekler hemen karşılığını verecektir.

Benzer Sözler :   Mehmet Akif Ersoy Hayatı

“Tıpkı sizin gibiyiz, +1 farkla…”

+1 farkla dünyamıza kattığınız değerin farkındayız.

Down Sendromu bir hastalık değil, farkındalıktır. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık günü kutlu olsun.

Down Sendromu genetik bir farklılıktır; HASTALIK DEĞİLDİR. Bu tedavi edilecek ya da iyileştirilecek bir şey değildir. Eğitim onlar için en güzel olan şeydir. Gördüğünüz yerde sevin, öpün, ağızlarını burunlarını mıncıklayın. Farkındayız, yanınızdayız!

GERÇEK DOSTLAR KROMOZOM SAYMAZ! Biz farkındayız! Farkında olalım.

Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın? 21 Mart “Down Sendromu” günü kutlu olsun.

“Toprağın uyandığı günde veda etmiş dünyaya… Nasıl bir yürekse ne diyeceğimizi söyleyip de gitmiş. Bugün Down Sendromu farkındalık Günü.
“Beni Hor Görme Kardeşim
Sen Altınsın Ben Tunç Muyum
Aynı Vardan Var Olmuşuz
Sen Gümüşsün Ben Sac Mıyım” Şu Veysel’in işine bak…

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajları yazımızı da okumalısınız.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Sözleri

Seni fark etmemek mümkün mü?

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’nde 1 kromozomun lafı olmaz diyorum…

Sonsuz sevgileriyle, gülüşleriyle, masumiyetleriyle kalplerimizi ısıtan meleklerimizin 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Kutlu Olsun.

Down Sendromlu çocukların insani değerleri yüksektir. Yürekleri sevgi doludur ve sevgileri karşılıksızdır. Onlar için siz de bir kalp bırakın.

Dünyanın badem gözlü meleklerinin gününü tebrik ederim. Biz her zaman yanınızdayız ama siz zaten çok güçlüsünüz.

Senin, benim, bizim gibi. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü!

Kurban olurum bir fazlalığına! İnsan olan kardeşinin kromozomunu saymaz, kromozomla ayırmaz. Bugün Down Sendromu Günü. Farkımız olmadığını fark edin!

“Bir kromozom fark, bu kadar güzel mi yapar insanı?” Bugün, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart, Bahar’ın ilk günü.. Down Sendromu günü ‘Hangi çiçek diğerini sarı açtı diye suçlayabilir?’

Tıpkı sizin gibiyiz +1 kromozom farkla.Dost canlısıyız,eğlenmeyi severiz,birazcık inatçıyız. Tertemiz yüreklerinizle dünyaya kattığınız +1 değerin farkındayız.

Farklılık değil, farkındalık! Dünyamızı gülen gözleriyle güzelleştiren her biriyle birlikte el ele varız. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kutlu olsun…
+1 Farklılar. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklılar çünkü yargılamazlar. Farklılar çünkü içlerinde kötülük yoktur. Dünya farklılıklarla güzel. Sevgileri dünyaya yeter. Farklılar. Farkında mısın? Down Sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.
Sıradan olmakla muhteşem olmak arasındaki fark sadece küçük bir kromozom. Farklı değil, farkında olalım…

Umarım 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları yazımızı beğenmişsinizdir. Siz de 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları yazımızla ilgili eleştiri, yorum ve görüşlerinizi lütfen yorumlar bölümüne yazınız.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları yazımızı beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımızdan paylaşınız ve bize destek olunuz. Bizi FacebookTwitter, Pinterest, YouTube  ve Instagram hesaplarımızdan takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Önceki makaleNevruz Mesajları, 21 Mart Nevruz Sözleri 2020, Nevruz Kutlama Mesajı
Sonraki makaleDünya Tiyatro Günü Sözleri, Dünya Tiyatro Günü Nedir, Tiyatro Kısa Tarihi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here