Ana sayfa Özel Günler 20 Mart Dünya Mutluluk Günü Nedir?

20 Mart Dünya Mutluluk Günü Nedir?

0
Dünya Mutluluk Günü
Dünya Mutluluk Günü

20 Mart 2012 yılında Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamalar ile farkındalık oluşturmak için 20 Mart’ı “ Dünya Mutluluk Günü ” ilan etti. Türkiye’de bu gün ile ilgili farkındalık olmasa da Birleşmiş Milletlerin Merkezinin yer aldığı Amerika başta olmak üzere birçok üye ülkede dernekler, sivil toplum kurumları, kamu eli ile eğitim, kültür ve sosyal faaliyetlerle bu gün renkli bir şekilde kutlanıyor. Dünya Mutluluk Günü kutlu olsun.

Dünya Mutluluk Raporu 2017

Dünya Mutluluk günü olan bugün Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN)dünya üzerindeki ülkelerin 5. Dünya Mutluluk Raporu açıklandı. 155 ülkenin yer aldığı rapora göre Dünyanın en mutlu 10 ülkesi sıralaması şöyle;

 1. Norveç
 2. Danimarka
 3. İzlanda
 4. İsviçre
 5. Finlandiya
 6. Hollanda
 7. Kanada
 8. Yeni Zellanda
 9. Avustralya
 10. İsveç

14.Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

69. Türkiye

153. Orta Afrika Cumhuriyeti

154. Burundi

155. Tanzanya

Türkiye bu rapora göre 69. Sıradadır. Bu rapor oluşturulurken kriterler arasında kişi başı düşen gelir, yaşam süresi, yolsuzluk, İş yerindeki mutluluk gibi kriterler var.

Raporda dikkat çekici nokta ise Norveç’in petrol gelirleri düşmesine rağmen yine ilk sıradaki yerini koruması oldu. Mutluluğun sadece gelirle alakalı olmadığı değişik faktörlerin de etkili olduğu görüldü.

İnsanların tatmin olup mutlu olabilmesi günümüz şartlarında çok zorlaştı. O kadar hızlı yaşıyoruz ki zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyoruz. Mutluluğu bisiklet kullanmaya benzetebiliriz. Bisikleti çok hızlı kullanırsak kaza yapma riskimiz var. Çok yavaş kullanırsak ta bisikleti devirme riskimiz yine var. Mutluluk bisikleti dengeli ve kontrollü bir şekilde kullanmaktır.

Dünya Mutluluk Günü Mutlu Bir İnsan Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

 1. Her şeye sahip olmak demek mutlu olmak demek değildir. Elimizdekinin kıymetini bilip onunla yetinirsek mutlu olabiliriz. Sahip olduklarımızın kıymetini bilmemiz gerekir. Sürekli yukarılara bakıp benim de şuyum olsaydı buyum olsaydı deyip zamanımızı boşa harcamamız gerekir.
 2. Sen her duruma karşı tedbirini alırsın gerisi Yaratana aittir. Sana onu kabullenmek düşer. Burada olmazsa olmaz sen fiili olarak duanı yaparsın Tarlanı sürersin, otlardan ayıklarsın, çapanı yaparsın, sularsın vs…
 3. Bir de Şartsızlık önemli. Şöyle olsaydı ne olurdu? Yaparım ama sen de şunu yap. Vs… Kişiyi anacak bugün mutlu edebilir. Enerjimizi geçmiş ve geleceğimizi sürekli düşünerek tüketmek yerine bugünü yaşayabilmeliyiz.
Benzer Sözler :   Lozan Antlaşması Kutlama Mesajları, Lozan Zaferi Mesajları

♥♥Lütfen Sizin için hazırladığımız Mutluluk Sözlerinizi çevrenizdekilerle paylaşın. Mutluluk paylaştıkça çoğalır.♥♥

Mutluluk Sözleri

Önceki makaleDürüstlük Sözleri ve Dürüstlük Mesajları
Sonraki makaleReferandum Evet Sözleri Resimli – Cumhurbaşkanlığı Seçimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here