Ana sayfa Özel Günler 19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayısın Önemi Nedir?

19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayısın Önemi Nedir?

0
19 Mayıs Neden Kutlanır
19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayıs Önemi Nedir?

19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayısın Önemi Nedir? Bu süreci özellikle her Türk gencinin bilmesi gerekir. Umarım biz de yazımızda , 19 Mayıs Neden Kutlanır sorusuna cevap verebilmişizdir.

19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayısın Önemi Nedir?

Birinci dünya savaşında yenik düşen İttifak devletleri ile birlikte Osmanlı devleti de yenilgiye uğramıştır. Ülke toprakları yavaş yavaş elden gitmeye başlar. 13 Kasım 1918’de İstanbul İngiliz işgal güçleri tarafından ele geçirilir. Bu durumu gören Mustafa Kemal, 53 düşman gemisini görünce Rumların ve bazı azınlıkların sevincini görünce, “Geldikleri gibi giderler!” diyerek tepkisini göstermiştir.

İngilizlerin Doğu Anadolu’da azınlıklara karşı yapılan baskıdan rahatsız olması üzerine, Mustafa Kemal bu baskıları ve saldırıları engellemek üzere Sultan Vahdettin’le görüşerek 30 Nisan 1919’da 9. Ordu Müfettişliğine getirilir. Hemen hazırlıklarını yaparak, 16 Mayıs 1919’da Bandırma vapuru ile Samsun’a yola koyulur. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsuna ayak basar basmaz milli mücadeleyi başlatmıştır. “Ulusun özgürlüğünü yine ulusun azmi ve kararı kurtaracak” sözleri ile 4 yıla yakın süren savaş sonunda Cumhuriyeti ilan etmiştir.

İlk kez 24 Mayıs 1935 tarihinde “Atatürk Günü” adı altında kutlanmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda Beşiktaş sporun girişimi ile 19 Mayıs tarihinde Fenerbahçe Stadında; Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray sporcularının katılımı ile bir spor günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Bu kutlamadan sonra Beşiktaş Kurucu üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, Spor Kongresinde Atatürk Günü’nün tüm gençlere mal edilmesi amacı ile 19 Mayıs Gençlik Spor Bayramı olarak kutlanmasını teklif etmiştir. Spor Kongresinde kabul edilen bu öneri Atatürk’ün de onayı ile 20 Haziran 1938 yılında kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” adı ile kanunlaşarak ulusal bayram ilan edilmiştir.

19 Mayıs Neden Kutlanır? 19 Mayısın Önemi Nedir?

12 Eylül 1980 darbesinden sonra ismi “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” ismini almıştır. Her yıl 19 Mayıs günü Samsundan çıkan “sevgi bayrağı” adlı dev bir bayrak Samsun Valisine verilir. Atletler bu bayrağı alarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara’da Cumhurbaşkanına sunulur. Bu kutlamalar Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinde çeşitli tören ve gösterilerle kutlanır.

Neden 19 Mayıs sorusunun cevabına gelince, Türk İstiklal Savaşının başlangıcı kabul edilen Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih 19 Mayıs 1919 yılının öneminden dolayıdır. “Her ilerlemenin, kurtuluşun anası özgürlüktür” diyerek geleceği de Türk Gençliğine emanet etmiştir.

Benzer Sözler :   21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları ve Sözleri

Hatta Atatürk’ün doğum tarihi kesin net bilinmemesine rağmen, 19 Mayıs tarihinin öneminden dolayı doğum tarihi resmi olarak 19 Mayıs 1881 kabul edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’un sonunda Türk Gençliği Hitabesinde de söylediği gibi;

Türk Gençliğine Bıraktığım Kutsal Armağan
(Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi)

Sayın baylar, sizi, günlerce işlerinizden alıkoyan uzun ve ayrıntılı sözlerim, en sonu tarihe mal olmuş bir çağın öyküsüdür. Bunda, ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtebilmiş isem kendimi mutlu sayacağım.

Baylar, bu söylevimle, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır.

Bu sonucu, Türk gençliğine kutsal bir armağan olarak bırakıyorum.

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyet’ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

K. ATATÜRK
20 Ekim 1927

Kıraç’ın sesinden harika 19 Mayıs Şarkısı KESİNLİKLE dinlemenizi tavsiye ederim. Bu linkte mevcuttur. 

Kıraç 19 Mayıs Marşı

Şimdiden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Lütfen bunun kıymetini bilelim. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs Neden Kutlanır?) neden kutlanır çevremizle paylaşalım.

Önceki makaleSöz Sözleri , Söz 1. Bölüm Özeti, Söz 1. Bölüm İzle, Söz Oyuncuları
Sonraki makaleÜnlülerden Sanat Sözleri, Sanat İle İlgili Sözler, Özlü Sözler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here