Ana sayfa Komik Sözler Coronavirüs Sözleri Komik, Coronavirüs Fıkrası, Coronavirüs Marşı

Coronavirüs Sözleri Komik, Coronavirüs Fıkrası, Coronavirüs Marşı

0
Coronavirüs Sözleri
Coronavirüs Sözleri

Coronavirüs Sözleri yazımızla sizlerleyiz. Coronavirüs Sözleri yazımızda, öncelikler bu virüsün ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı üzerinde duracağız. Sonra Sağlık Bakanlığı’nın şiddetle uymamızı istediği Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural, Fahrettin Koca Koronavirüs Sözleri, Coronavirüs Sözleri Komik, Coronavirüs Sözleri Fıkra, Coranavirüs Marşı bulunmaktadır.

Coronavirüs Sözleri Coronavirüs Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı ve Yayıldı?

Wuhan Coranavirüsü, şu anda dünyanın en büyük meselesi konumunda. Wuhan’da yaşanan zatürre salgını sırasında bir hastada yapılan nükleik asit testinden sonra bu virüsün varlığı bildirildi. Genetik haritası oluşturuldu. Tedavisi yok, ama bu genetik harita sayesinde 1 yıl içinde aşısının çıkması bekleniyor. Virüsün Wuhan Deniz Ürünleri Pazarı’ndan çıktığı düşünülüyor. En çok da yarasa çorbasından bulaştığı düşünülüyor. 8 Aralık’ta ilk bildirilen hastaların neredeyse tamamı bu balık pazarında ya müşteri ya da pazarcıydı. 31 Aralık’a kadar medyaya bu konuda bilgi verilmedi. 11 Ocak’ta ise ilk ölüm gerçekleşti.

Mikroskoptan bakıldığında virüsün üzerinde taç gibi bir şey vardı. O yüzden adı da taç anlamına gelen corona kelimesi oldu. Bu virüs vakalarının %90’ında ateş, %80’inde yorgunluk ve öksürük, %20’sinde nefes darlığı ve %15’inde solunum sıkıntısı yaratıyor. Bakınca normal mevsimsel gripten farkı yok gibi görünse de ileri safhalarda zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüme kadar yol açabiliyor.

23 Ocak’ta Wuhan karantinaya alındı. Wuhan’da 11 milyon kişi yaşıyordu. 1949 yılında Komünist Parti yönetime geldiğinde Mao herkesin yapabildiği kadar çocuk yapmasını istemişti. Sadece 1963 yılında 33,5 milyon yeni bebek doğmuştu. 1976 yılında öldüğünde Çin’de nüfus 950 milyona dayanmıştı. İş çığırından çıkınca yeni yönetim tek çocuğa teşvik etmeye çalıştı. 1982 yılında ise en fazla bir çocuğa izin verildi. 2. çocuğu olanlara para ve hapis cezası veriliyordu. Bugün ise dünyanın en kalabalık ülkesi konumuna geldi. Yaşlı nüfus artınca Çin’in bu kesimi gözden çıkardığı ve insan yapımı bu virüsü ortaya çıkardığı konuşulmaya başladı.

Wuhan’ın kitle imha için kullanılacağı komplosundan birisi, virüsün ilk olarak Haziran 2019’da tespit edildiği yönünde.

Laboratuvarlarda bu virüs incelenirken, 40.000 kişilik bir toplantı yapılıyor ve burada birbirinden değişik yemekler yeniliyor. Bu toplantı sonrasında 8 kişide bu virüs tespit ediliyor. Ama iddiaya göre hükümet bunu saklıyor.

Yarasanın konuşulmasından bir diğer nedeni de Çin Askeri Araştırma Enstitüsü’nün yarasalarda virüsü tespit edip bunun üzerine çalışması ve genetiğiyle oynayıp deneyler yapması deniliyor. Hükümet virüs bulaşan kişi sayısını çok düşük gösterse de hastanelerde video çeken hemşireler bu sayıların 100 binleri geçtiğini söylüyor. Diğer taraftan Wuhan her taraftan silahlı asayiş birimleriyle kapatıldı. 25 Ocak’ta paylaşılan bir videoya göre hükümet yetkilileri uzun bir süre bunun bulaşıcı bir hastalık olmadığını iddia ettikleri için maske takılmasını önermedi ve o dönemde dışarıda olan herkes birbirine bu virüsü bulaştırdı.

Olaylar tam da Çin Yeni Yılı’na denk geldi. Neyse ki kutlamalar iptal edildi.

Çin’in dışındaki ilk hasta 13 Ocak’ta Tayland’da görüldü ve zaman içinde tüm dünyaya yayıldı. Şu anda tüm dünyada sağlık dışında büyük bir ekonomik ve sosyolojik kriz yaşanmakta. Bunun bir an önce bitmesi en büyük dileğimiz. Ancak, “Bana bir şey olmaz!” virüsü daha tehlikeli. Kendimizi ve yakınlarımızı bu virüsten korumak için tedbir almalıyız. İşte Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 Kural:

Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural

1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.

2. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

3. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

4. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

5. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

6. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

7. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

8. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

9. Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.

10. Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

11. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

12. Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.

13. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Coronavirüs (Koronavirüs) Sözleri

Fahrettin Koca Coronavirüs Sözleri
Fahrettin Koca Coronavirüs Sözleri

Sorun küresel, mücadele ulusal!

Mücadelenin şartı, kurallara uymaktır.

Karantinaya alınmış hasta toplumu tehdit edemez.

KORONAVİRÜS, ALACAĞIMIZ TEDBİRLERDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR.

Hızlı yayılan bulaşıcı hastalıklara karşı başarıyı 4 şey tesis eder. Güçlü tedbir, süratli müdahale, yaygın sağlık altyapısı, güven verici bilgilendirme. Bu 4’üne de sahibiz. Tedbirde birlikteyiz. Mücadeleyi birlikte vereceğiz.

Doğru bilgi, ilaç değerindedir.

Konu siyaset üstüdür. Çözüm, dayanışmadır. Mücadelenin koşulu tedbirdir. Stratejimiz şeffaflıktır.

Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak, tehdit o kadar zayıflar.

Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir.

Her yeni tanı üzücü fakat sizin için bir güvencedir. Salgınlarda olaylar panikle kontrolden çıkar. Tedbir ve panik, birbirinin zıddıdır. Tedbirleri SIKI tutalım. Virüsle temas ihtimalini SIFIRLAYALIM.

SAAT 21.00 ALKIŞI İÇİN SAĞ OL TÜRKİYE! Şehir şehir, ev ev çağrımıza uydun. Özverili sağlık çalışanlarımıza alkışınla güç verdin.

Hayat Eve Sığar.

GENÇLERE UYARIMIZ VAR: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar.

BÜYÜKLERİMİZE SESLENMEK İSTİYORUM: Bu toplumun sizin hayat tecrübenize ihtiyacı var. Evlatlarınızın vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Hayatınızı riske atmayın. Tedbirlere uyun.

Mücadele şeklimizin parolası şu: TEK TEK, HEP BİRLİKTE! Tedbirleri her birimiz TEK TEK uyguluyoruz. Şahıs şahıs yaptıklarımızı bütün bir Türkiye, 83 Milyon HEP BİRLİKTE yapıyoruz. Yalnız değiliz. Bir araya gelmeden birlikteyiz.

SAYILAR, KAYIP ACISINI, ENDİŞEYİ İFADE EDEMEZ. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi hayata tedbir bağlar.

HİÇBİR SAĞLIK KURUMU, HİÇBİR HEKİM virüsün size bulaşmasını önleyemez. Bunu siz önleyebilirsiniz.

Anneler, babalar, çocuklar, gençler, büyükler… SİZİ, İMKÂNSIZ OLANI YAPMAYA DAVET ETMİYORUM. Sizi çok basit tedbirleri uygulamaya davet ediyorum. Unutmayın: Aldığımız tedbir kadar güçlüyüz.

Genç arkadaşlardan isteğim şu: Belirti olmaması sizi yanıltmasın. Virüsü yenemeyecek kişilere virüs bulaştırma ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Hareketli günlere mola verin, bu molada kararlı olun. Mücadelede siz hangi tarafta yer alırsanız, şans o tarafta olacak, bunu unutmayın

Benzer Sözler :   En Komik Sözler ve Komik Gülmekten Kıran Espriler 2019 Yeni

Birimizin tavizi, hepimizi ilgilendirecek ciddi sonuçlar demektir. Stratejimiz sabit hayat olmalıdır. YUVAMIZ, GÜCÜMÜZDÜR. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar hızlı galip geliriz.

HAYAT DAİMA GALİP GELİR, HAYATA KIYAN YENİLİR.

Çocuklar, sizden büyüğü yok! Bugün bile dışarı çıkmadınız. Çıkmazsınız da.

Sosyal mesafe, Koronavirüs’le aranıza koyduğunuz mesafedir. Sosyal mesafe kuralına uyarak, mücadelede yanımızda yer alacaksınız. Koronavirüs’ü işte böyle yeneceğiz.

Mücadelede üstün güç biziz. Bizi sonuca götürecek kural açık: HAREKETİ AZALT, İZOLASYONU ARTIR! Bu kuralı ısrarla uygularsak özlediğimiz hayata kısa zamanda kavuşacağız!

Coronavirüs Sözleri Komik

Coronavirüs Sözleri Komik
Coronavirüs Sözleri Komik

Corona diyor ki: Türk halkının misafirperverliğini duymuştum. Ülkeye ilk ayak basmamla herkes bana kucağını evini açtı. Herkes meydanlarda marketlerde beni ağırlamak için can atıyordu. Diğer virüsler kesinlikle gönül rahatlığıyla gelebilir. Amacımız tatil değil ucuz vatandaşlık.

Dışarı çıkana para cezası değil de, evinde kalana para ödülü verilse valla 5 güne kalmaz, virüsü yeneriz.

Corona defolup gider misin artık kardeşim? Bak, misafirliğin kısası makbuldür. Hadi canım benim, hadi bütün yaşam ritüelimi bozdun. DEFFFOOLLL!

Turkish: Evde kal! English: Stay at home! German: Bleib zu Hause! SİVAS: GAPIYA BACAYA ÇIHMAN!

Gün yüzü hariç tüm yüzleri gördük.

100 kilo olduk, yeter artık Corona!

Can sıkıntısı, solunum sıkıntısından iyidir yazmış bir pankartta. Acımasız ama etkili bir cümle!

Corona ciğerlere, ciğersizler ise dinimize saldırıyor, yetmiyor devlete saldırıp ülke de kaos yaratmak istiyorlar.

Günlere bak, sanki fotokopiyle çoğaltılmış gibi.

Daltonlar’dan ilham alın. Tülbent olur, yazma olur, eşarp olur. Maske telaşını anlamıyorum.

Ölmek ya da ölmemek! İşte tüm mesele bu.

O tek maskeyi hangi yüzüne takacaksın acabaa?

Şu 2020 yılına format atsam düzelir mi?

Bu hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var: YAKALANMAMAK!

ÇARŞI KORONAYA KARŞI.

Hani sevmiyordunuz lan hayatı, hani bıkmıştınız ölsek de kurtulsak diyordunuz, n’oldu marketlerde kolonya kalmamış.

Ülkemizdeki sevgi selini gören Covid19, “Ben başka ülkede yaşayamam!” dedi ve şehadet getirip Müslüman olarak Cavit19 adını aldı.

Covid19 1 – Patron herkese enfekte olduk. Başka bi emrin var mı?  Covid19 2 – Kola alan dayı ile Luppo alan yiğidi bırakın yaşasınlar.

2020 gerçekten halimiz kalmadı, lütfen yeter! Tamam sen daha büyüksün, kral sensin!

Siz, siz olun, toplu taşıma araçlarında hapşırmayın. Yeminle corono’dan değil, dayaktan öldürürler!

Acı patlıcan kırağı çalmaz, deme! Bu Corona seni imam bayıldı yapar.

‘Koronavirüs Zekâ Testi’ çıktı! Tüm market ve benzinliklerde! Tükenmeden alın!

Yarın çam ağacı alıp süsleyeceğim. Gece 12’de 2021’e gireceğim. Başlarım böyle yıla.

Hocam coronavirüs testinden geçmek için kaç saat çalışmalıyız?

2020! Biraz fazla olmuyor musun yiğenim?

Bir yerlerde Leyla ile Mecnun kavuşmuş hep ondan bunlar.

Biri “Eskiden osurduğum duyulmasın diye öksürüyordum, şimdi öksürdüğüm duyulmasın diye osuruyorum” demiş. İş fena boka sardı yani… demiştik…

Uzmanlar virüsün bulaşmaması için evde kalmamız gerektiğini söylüyorlar. Ben 38 yaşındayım. Hiç evlenmedim. Sizce evde kalmış sayılır mıyım?

En Komik Sözler yazımızı da beğenebilirsiniz.

Coronavirüs Sözleri

“Her felaket filmi, hükümetin bir bilim insanını dikkate almamasıyla başlar”

Maskemizin altındaki gülüşler elbet bir gün meydana çıkacak.

Karnı tok sırtı peklerle yoksul insanlar aynı türküyü dinlemez. Nikolay Ostrovski

Zaman durmuş, Dünya bir hapishane olmuş Ve biz bir küçücük bir virüse teslim olmuşuz. Hepimiz hiçiz.

Küçücük bakteri kaynamış bir tencere sütü yoğurda çeviriyorsa, ortaya çıkan bu virüs de toplumları yakarak, belki de hepimizi ait olmamız gereken kimliğe, yani insan olmaya çevirir… Bazen bir musibet, Edilen bin nasihatten iyidir.

Fırtına geçtikten sonra nasıl atlattığınızı hatırlamayacaksınız. Nasıl hayatta kaldığınızı da. Ancak bir şey kesindir, fırtınadan çıktıktan sonra fırtınaya girenle aynı insan olmayacaksınız.

“Pencere, en iyisi pencere Geçen kuşları görürsün hiç olmazsa Dört duvarı göreceğine.”/ Orhan Veli

Hani Suriyeli bir çocuk, ölmeden önce, “Sizi, Allah’a şikâyet edeceğim, her şeyi anlatacağım” demişti ya. Galiba anlatmış. Belalar üst üste geliyor.

Ey açlıktan korkup marketleri talan edenler! Yer ile gök bir mazlumun ahı kadardır!

Ne garip insanlarız, virüsten korktuğumuz kadar virüsün sahibinden korksak mesele bitecek.

(K)ur ‘an (O)ku (R)amazanda (O)ruç tut (N)amaz kıl (A)llah’a tevekkül et!

“Panik Yok, Tedbir Var!”

Bir virüs; İnsanlığa acizlik dersi verdi. Hâlâ büyüklenir misin İnsanoğlu?

Suriye dokuz sene, Filistin on dört senedir 2020’yi yaşıyor.

Unutulacak dünler, yaşanacak yarınlar var.

Coronavirüs Sözleri Fıkra

Çorum’da yaşayan ve gözleri görmeyen yaşlı bir kadının doğal olarak bitkilerden ilaç yaptığını ve ölüm dışında tüm hastalıkları tedavi ettiğini duyan emperyalist güçler ve ilaç firmaları yaşlı teyzenin peşine düşer. Yapılan tüm teklifleri reddeden yaşlı teyze oğlu Cavit ile dağa bitki toplamak için gittikleri bir gün Çinliler tarafından kaçırılır. Çin’in Wuhan şehrinde bilgisinden istifade edilmek için zorlanır. Yaşlı ve kör teyze kurtulamayacağını anlayınca virüs tarzında bir karışım yapar ve bu karışım Wuhan’da kullanılır. İnsanlar nefes darlığından dolayı hayatını kaybetmeye başlarken virüs hızla yayılır. Kör Ana ve Çorum’un plaka kodu 19 ile isimlendirilen virüse KörAna (Corona19), kısaltılmış haline de Kör Ananın Oğlu Cavit ve yine Çorum’un plaka kodu 19’u kodlayarak Cavit19 (Covid19) olarak adlandırırlar. İşte Corona virüsünün gerçek hikayesi budur. Vay Kör Ana! Senin yaptığını Çorumlu yapmaz. Alın size Çorumlu zekâsı!

Coronavirüs Marşı (Ciao Bella’dan Uyarlama)

İşte bir sabah uyandığımda,
Her yanım corona, corona, corona,
Haydi giriyoruz karantinalara,
Her yanımızda corona.

Çin’de bir yavşak yarasa yedi.
Yarasa yenir mi, yenir mi, yenir mi?
Makarna yiyeydin, fasulye yiyeydin.
Ulan yarasa yenir mi?

Bahar ayları evde oturmak,
Reva mı lan bana, lan bana, lan bana,
İşsiz kaldı millet, güçsüz kaldı millet,
Ulan Çin’deki pezevenk.

Umarım Coronavirüs Sözleri yazımızı beğenmişsinizdir. Sizin de paylaşmak istediğiniz Coronavirüs Sözleri varsa lütfen yorumlar kısmında paylaşın, yayınlayalım. Bu günleri birlikte atlatalım.

Coronavirüs Sözleri yazımızı beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımızdan paylaşınız ve bize destek olunuz. Bizi FacebookTwitter, Pinterest, YouTube ve Instagram hesaplarımızdan takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Önceki makaleAcıklı Sözler ve En Dokunaklı Acılı Sözler, Aşk Acısı Sözleri
Sonraki makale23 Nisan İle İlgili Şiirler Tamamen Özgün, 23 Nisan Şiiri, 23 Nisan Sözleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here