Ana sayfa Güzel Sözler Güzel Anlamlı Sözler Sevgiliye Arkadaşa Kısa ve Özlü

Güzel Anlamlı Sözler Sevgiliye Arkadaşa Kısa ve Özlü

0

Anlamlı Güzel Sözler

Ey insan! Eğer rahat etmek istiyorsan, bu dünyanın süsünden, gösterişinden, debdebesinden elini çek. Bunlara bulaşma, tenezzül etme. Eğer hakiki manada nimet istiyorsan, asla kanaat ve tevekkül eteğini elinden bırakma. (Koca Ragıp Paşa)

Veli zatlar dünyayı terk edenleri, dünyanın geçici güzelliklerine meyil etmeyenleri gözlerler. Onları diğer insanlardan daha üstün tutarlar. Sıradan halkın gözüyle bakmazlar. Onların gözünü bakışını kör bakışı olarak görürler. (Taşlıcalı Yahya)

İnsan hayatta tiksinti verici hilelerle, kötülüklerle karşılaşsa bile, vatanına sadakatten asla vazgeçmemelidir. Allah’ü Teâlâ her zaman doğru insanların yardımcısıdır. (Ziya Paşa)

Biz bu fani dünya gül bahçesinin yaprağından da meyvesinden de artık el çektik. Bundan sonra, arzumuzun meyvesi olan beklentilerimiz gerçekleşse de olur gerçekleşmese de. (Fasih)

Ey Rabbim! Bizde senin aşkının şarabını içir. Derin bir tefekkürle içip bayram edelim. (Aşki)

Ey Allah’ın rızası ile Huzura eren nefis! Rabbini hoşnut etmiş ve sen de Rabbin tarafından hoşnut edilmiş olarak Rabbine dön. (Fecr suresi/ 27-28)

Gönül sahiplerinin övünmesi, ne makam-mevki, ne soy-sop, ne de mal sahibi olmakladır. Onlar ancak olgunlukla, kemal sahibi olmakla övünürler. (Seyyih Vehbi)

Benzer sözler: Güzel sözler

Dünya gülbahçesine geldik; ama ne yazık ki orada güzel renkler ve kokular kalmamış. Cömertlik gölgesi salacak gönül çekici bir fidan kalmamış. (Nabi)

Hoca! Senden altın ve gümüş isteyeceklerini sanma. “Ne mal ne de oğullarım fayda vereceği” o günde… Senden sadece içinde www.sozunenguzeli.com dünya sevgisine yer olmayan selim bir kalp isterler. (Bağdatlı Ruhi)

(O gün ne oğullar ne mal fayda verir. Ancak Allah’a iman eden temiz ve sağlam bir kalp ile gelenler hariçtir. Şuara Suresi / 88-89)

Ey Salih! Senin bu sözlerin yalan olmaz. Beşer suretinde görünen herkes hakikatte insan olmaz. Bir kimse kulluk hususunda her şeyi inceden inceye düşünüp, En küçük ayrıntıyı bile hesaba katmadıkça… Allah’ın gizli sırlarını ve eşyanın hakikatine vakıf bir arif olamaz. (Salih Baba)

Güzel Anlamlı Sözler Özlü

Eğer bir kimse bu dünyada başına gelen belalara sabrederse, Allah da ona işlerinde elbette nasibini verir. (Laedri)

Bir iş yaparken bağış, ihsan bekliyorsan, bil ki sana senden başkasının faydası olmaz. Eğer başkalarından yardım bekleyeceksen, zafere ulaşmak tam ümidini kes! (Namık Kemal)

Ey Rabbim! Sen bana acımazsan, ben başka kimden yardım umarım ki? Benim her halimi ancak sen biliyorsun. Ey Rabbim, Ey Rabbim! Senin yardımınla yol almamı sağla. ( Şeref Hanım)

Bizim makam-mevki elde etmeye, Bunları talep etmeye geldiğimizi sanmayın. Biz bu dünyaya bir yar için ah etmeye geldik. (Yenişehirli Avni)

Bir millet asilse, fakat sonradan hor, hakir bir duruma düşmüşse onun şanından bir şey eksilmez. Çünkü bir cevher yere düşmüş olmakla değerinden bir şey kaybetmez. (Namık Kemal)

Ey Rabbim! Lütfunu Bana her zaman yol gösterici yap. Sana ulaşmayan, beni sana getirmeyen yolu, bana asla gösterme. (Fuzuli)

Ey görünüşte çok dindar olup, irfanı olmayan kimse! Oruç, namaz ve hac gibi ibadetleri ifa etmekle işinin bittiğini sakın zannetme. Kamil bir insan olmak için, bu ibadetleri ilave olarak… Allah’ın gizli sırlarına ve Eşyanın tabiatına vakıf olma ilmi olan İrfan da gereklidir. (Niyaz-i Mısri)

Güneşin tevazu ile toprağa düşen bir çiy damlasının imdadına yetişip, onu tekrar buğu haline getirerek semalara çıkarması gibi… Alçak gönüllülük gösteren insanların da imdadına Allah Teâlâ yetişir. (Nabi)

Dostlar meclisi dağılmış, aşk şarabının tadı değişmiştir. Dünyanın eğlence hanesinde hey hey nağmeleri değişmiştir. Kısacası, bence bugün, Kalbimin kıblesi olan Hz Muhammed ile Baki Olan Allah’tan başka her şey değişmiştir. (Ayaşlı Muallim Şakir)

Bu dünyada cennet gibi bir hayat yaşamak ancak güzel bir arkadaşla mümkündür. İnsanın, gönlünü tam olarak anlamayan, müşterek hissiyata sahip olmayan birisiyle birlikte yaşamak zorunda kalması… Bu dünyada iken Cehennemi yaşaması demektir. (Laedri)

En Güzel Anlamlı Sözler

Göğsünün içindekini gönül zanneden kimse, bu yolda iki üç adım attı da her şey oldu-bitti sandı. Aslında tesbih, seccade, tövbe, takva, dindarlık… Bunların hepsi yolun başlangıcıdır. Ama efendi bunları varacağı yer sandı. (Hz Mevlana)

Benzer Sözler :   İnstagram Durum Sözleri 2020 En İyi, En Orijinal, En Güzel, En Komik

Bir bitki, henüz tohum halindeyken tevazu ile toprağa düşmedikçe gelişip büyüyemez. Zira alçak gönüllü olanı Allah’ın rahmeti büyütür. (Laedri)

Bir kimse kendisini Allah’tan uzaklaştıran her şeyi terk etmedikçe Hakka kavuşmaz. Gönül nurla dolmadıkça, içindeki hazinenin açılması elbette mümkün değil. (Şem’i)

Bir kimse ne kadar çok yaşarsa yaşasın, bu hayatın sonunda bütün insanları bekleyen akıbet, ölümdür. (Süleyman Çelebi)

Biz Mecnun’la aşk mektebinde okuyorduk. Ben. Kuran-ı Kerim’in tamamını okudum. O, “Ve’l- leyl” suresinde takıldı kaldı. Ötesine geçemedi. (Laedri)

Benim en yakınımdaki kötü şey, bana sürekli öfke, hırs ve şehvet gibi olumsuzlukları telkin eden kötülüğü isteyen nefsimdir. Hiç kimse bir ev hırsızına benzeyen nefs-i emmarenin hilesinden şerrinden emin olamaz. (Hami)

Eğer İşlerin yolunda gitsin istiyorsan… Yaktığın mumun üstünde pervane gibi titremen yani işinin başından sozunenguzeli.com ayrılmaman gerekir. (Veysi)

Kamil, olgun bir insan için, insaf gözüyle bakmak en iyi ölçüdür. Bir kişinin kendi eksiklerini, kusurlarını bilmesi kadar güzel bir irfan, anlayış yoktur. (Talib)

Bülbül ağlıyor, gül kan kusuyor, lalenin ise çektiği sıkıntıdan bağrı yanık. Sıkıntılar yurdu olan bu dünyanın acaba zevkini kim sürüyor? (Keçeçizade İzzet Molla)

Sadece ilim öğrenerek yüksek makamları elde etme düşüncesi, ancak boş bir arzudur. Bu âlemde her ne var ise aşktan ibarettir. Aşkım büyüklüğü karşısında kuru bilgi boş laftan ibarettir. (Fuzuli)

Sessizliğe bürünmüş bir kabrin gizli bir şekilde ağlayıp inlemeleri, insanların bakışlarını ve fikirlerini binlerce düşünce ve hüzne boğar. (Menenmenlizade Tahir Efendi)

Rahat, makam-mevki sahibi insanlarla çok içli dışlı olmamakla yani ihtiyaçlarını onlara arz etmemekle olur. Devlet adamı olmak da rahat nedir hiç bilmemektir.(Vahid Mahtumi)

Güzel Anlamlı Sözler Arkadaşa

Tut ki bütün doğuyu, batıyı zapt ettin. Her tarafın saltanatına sahip oldun. Mademki bu saltanat kalmayacak, sen onu bir şimşek farz et; çaktı, söndü. (Hazreti Mevlana)

Pek çok insan için varlık sahibi olmak, yoksulluktan daha kötüdür. İnsanda bu kadar varlık varken, gönül darlığı elbet gitmez. (Yunus Emre)

Okumanın amacı kişinin marifete ermesi yani Allah’ı bilmesidir. Okuduğun halde Allah’ı bilmiyorsan, çektiğin kuru bir emektir.  (Yunus  Emre)

Eğer akıllı bir insan isen namazını kıl, çünkü namaz saadet tacıdır. Sen namazı şöyle bil: Namaz müminin miracıdır. (Laedri)

Kimsesiz hiç kimse yok herkesin bir kimsesi var. Ey Kimsesizler kimsesi! Kimsesiz kaldım, yetiş! (Laedri)

Benzer Sözler: Anlamlı Sözler

Dinin özünü, ruhunu, hakikatini anlamamış olan ham sofu irşat sahibi olmak istiyor. Mektebe daha dün geldi, bugün hoca olmak istiyor. (Bağdatlı Ruhi)

Peygamber Efendimiz bir beşerdir; fakat diğer insanlar gibi değildir. Taşların arasında yakut ne ise Allah Resulü de insanlar arasında öyledir. (Laedri)

Bir kişinin yeteneğini gösteren şey ne söylediğinden ziyade, ne yaptığıdır. Çünkü bir insanın aklının derecesi ancak eserinde görülür. (Ziya Paşa)

Dervişlik, sadece hırka giymek başa taç takmak ile değildir. Gönlünü derviş edebilen kişi, zaten hırkaya muhtaç değildir. (Hz Mevlana)

Eğer tevhit ehli olmak istiyorsan, Allah’tan gayrı her şey ile alakanı kes. Gözünü aç ve mertçe bak; insana Allah yeterlidir, gerisi hevesten ibarettir. (Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri)

Bu yeme, içme ve eğlenceyi bırak. Çünkü sonu kötüdür, faniliktir. Gerçek, ebedi bir sevgili istersen, ibadet gibisi yoktur.(Muhubbi)

Sabırsız âşıktan daha zavallı kim vardır? Zira bu aşk hiç dermanı olmayan bir derttir. Aşk derdimin ilacı ne cimrilik ne de riyadır. Gerçek aşkta ise ne vefa ne cefa vardır. (Hz Mevlana)

Umarım güzel anlamlı sözler ve mesajları beğenmişsinizdir. Sizden de yorumlar kısmına sevgiliye ve arkadaşa güzel anlamlı sözler bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here