Ana sayfa Güzel Sözler Ayasofya Sözleri, En Güzel, Anlamlı, Resimli Ayasofya Sözleri

Ayasofya Sözleri, En Güzel, Anlamlı, Resimli Ayasofya Sözleri

0
Ayasofya Sözleri
Ayasofya Sözleri

Ayasofya Sözleri yazımızla karşınızdayız.

Ayasofya… Tarihin en önemli yapıtlarından biri… En eski katedral, en çok efsaneler, en bilinmez sırlar bu yapıtın içinde yer alıyor. Kapılarından sütunlarına, mozaiklerinden kullanılan motiflere kadar her bir santimetre karesinin hikayesi var. 15 yüzyıldır ayakta ama 15 yüzyıldır hep bir değişimin içinde. Tarihin üstüne tarih yazıldı ve bu zamana kadar yapılan sağlamlaştırma çalışmalarıyla günümüze kadar geldi. Şimdi yine bir değişimin içinde.

Ayasofya’nın Eşsiz Tarihi

Ayasofya, kutsal, ilahi bilgelik manasında. Şimdiki haliyle Ayasofya’nın ilk temelleri Bizans İmparatoru Jüstinyanus tarafından atıldı. Aynı yerde önceden 2 tane daha kilise vardı. İlki İstanbul’a da ismini veren Konstantin tarafından yapıldı. Konstantin tahta çıkana kadar Hristiyanlar büyük zulüm görüyordu. Tahta çıktığında başkenti Byzantium yapmaya karar verdi, yani bugünkü Sultanahmet ya da yarımada denen bölgesi. Konstantin ölünce bu şehre Konstantin’in şehri anlamında Konstantinopolis ismi verildi. İlk kilise Kontantin’in oğlu tarafından babasının talebi üzerine 360 yılında yapıldı. Adı “Büyük Kilise” idi. 404 yılındaki isyanlarda kilise yandı.

Ayasofya’nın Eşsiz Tarihi
Ayasofya’nın Eşsiz Tarihi

Bundan sonra II. Theodosius aynı yerde bir yenisini yaptırdı. Bu kilise de ancak 532 yılına kadar ayakta durabildi. Nika ayaklanmasında bu kilise de yok edildi. Bu isyan İmparator Jüstinyanus zamanına denk geldi. Ayaklanmayı bastırınca şehri yeniden kurmaya karar verdi. Jüstinyen yeni yapacağı tapınağı Kudüs’teki Süleyman mabedine benzetmek istiyordu. Ama mimarlara göre dikdörtgen bir yapı üzerine kubbe koymak imkansızdı. Rivayete göre rüyasına giren birisi ona planın nasıl olması gerektiğini göstermişti. 532’de başlayan inşaat 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. İnşaatta 10.000 işçi çalıştırdı. İnşaatında kullanılan bazı sütun, kapı ve taşlar daha eski yapı ve tapınaklardan getirildi. Bazı sütunların Efes Artemis Tapınağı’ndan bazılarının Mısır piramitlerinden getirildiği söylenir. Mermer kaplı duvarların dışındaki tüm yüzeyler altın, cam, pişmiş toprak ve gümüşten yapılmış mozaiklerle bezenmiş.

Üç ana bölümden oluşuyor.

Küçük alan denilen “Dış Narteks”, rahiplerin hazırlık yaptığı “İç Narteks” ve “Naus” yani kutsal alan. Kubbedeki yuvarlak şekil sonsuzluğu ve ölümsüzlüğü gösterir. Kiliselerde Sunak’ın olduğu yere apsis denir. Normalde doğuyu gösterirken, bu kilisede Kudüs’ün olduğu tarafı yani güneyi gösteriyor. 537 yılında açıldığı zaman, İmparator Jüstinyanus kapıda durup: “Ey Süleyman! Seni geçtim!” dediği rivayet edilir.

Ayasofya 15 yüzyıldır ayakta ama bu o kadar da kolay olmadı.  553 Gölcük ve 557 İstanbul depremini gördü. Haçlılar 4. Haçlı Seferi’nde İstanbul’u ele geçirince yağmaladılar. 1261 yılında yeniden Bizanslıların eline geçtiğinde bu görkemli yapı; harap, virane ve yıkılmaya yüz tutmuş bir haldeydi. 1346’da bazı kısımları çöktü ve restore edilmek için bir süre kapatıldı. 1453 yılında İstanbul Osmanlılar tarafından fethedildiğinde harap haldeydi. Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’nın fetih sembolü olarak camiye dönüştürülmesini emretti. O andan itibaren güçlendirme, restorasyon ve İslam alemine uygun hale getirilme çalışmaları yapıldı. Adı aynı kaldı. İlk minaresi o zaman yapıldı. Mihrap ve minber yapıldı, haç kaldırıldı, insan figürlü mozaiklerin üstü kapatıldı. Minarelerden bir diğeri II. Bayezid tarafından eklendi. 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman şu an hâlâ mihrabın iki yanından duran iki dev kandili fethettiği Macaristan’daki kiliseden getirtti.

1. Selim Dönemi’nde bina dayanıksızlık belirtileri gösterdi.

Mimar Sinan tarafından güçlendirme çalışması yapıldı. Kubbeyi kemerlerle besledi. İki geniş minare ekledi. Dış istinat yapısıyla yüzyıllarca sapasağlam kalmasını sağladı. 1739 yılında I. Mahmut’un emriyle bir kütüphane ile binanın bahçesine bir medrese, bir imarethane ve bir şadırvan eklenerek Ayasofya etrafındaki yapılarla birlikte bir külliyeye dönüştürüldü. En ünlü restorasyonu Sultan Abdülmecid tarafından yaptırıldı. Hâlâ içinde bulunan, çağı 7,5 metre olan Hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi’nin yaptığı ve bozulmadan bu zamana kadar gelebilen en büyük hat levhaları bu dönem yerlerini aldı. Mozaikler temizlendi ve çok tahrip olanların üstüne sıva çekilerek alttaki motiflerin aynıları sıvanın üstüne işlenerek 1849’da yeniden açıldı.

1930 ve 1935 yılları arasında yeniden restore edilmek için halka kapatıldı. 24 Kasım 1934’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından Bakanlar Kurulu kararıyla, sanat ve mimarlık dünyasının başyapıtı olması, içinde barındırdığı efsaneler, harika sanat ederleri, dînî faktörler ve aslında farklı dinlerdeki insanları da birleştirici bir faktör olup tüm dünyaya mâl olması gerekçesiyle müzeye çevrildi. Sıva altındaki mozaikler gün yüzüne çıkarıldı. Kubbe demir kuşakla çevrildi. Yüzyıllar sonra mermer zemindeki halılar kaldırılıp görkemli zemin döşemesi, insan figürlü mozaikleri örten sıvalar kaldırılınca da eşsiz tarihi eserler ortaya çıktı. Müze 1 Şubat 1935’te ziyarete açıldı.

2016 yılının Temmuz ayında düzenlenen Kadir Gecesi programında Ayasofya’da ilk Sabah Ezanı okundu ve Ramazan ayı boyunca sahur programı yapıldı. Aynı yılın ekim ayında Hünkâr Kasrı’na asaleten imam atandı.  İstanbul’un fethinin 567. Yıldönümü olan 29 Mayıs 2020’de ise Fetih Suresi okundu.

10 Temmuz 2020’de Danıştay, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını hukuken mümkün olmadığını belirterek iptal etti ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek yeniden cami statüsü kazandı. Ayasofya cami olarak en son 1849 yılında açılmıştı. 1616’da Sultan Ahmet’in Sultanahmet Camii’ni inşa ettirene kadar Osmanlı’nın en büyük ve en önemli camisiydi. 916 yıl boyunca kilise, 482 yıl boyunca cami olarak kullanıldı ve yeniden cami olmasına karar verildi.

En Anlamlı Ayasofya Sözleri

“Ayasofya’yı açmak, çağın kördüğümünü, İskender’in kılıcı gibi biçmek olacaktır.” (Sezai Karakoç)

En Anlamlı Ayasofya Sözleri
En Anlamlı Ayasofya Sözleri, Sezai Karakoç

Gençler! Bugün mü, Yarın mı, bilemem! Fakat Ayasofya açılacak. (Necip Fazıl Kısakürek)

Ayasofya Camii’nin müzeye çevrilmesi, medeniyet iddialarımızın müzeye konulması, dolayısıyla bu toplumun ruhuna pranga vurulmasıydı. Ayasofya’ya vurulan zincirler kırıldı, Türkiye’nin ruhu kurtarıldı, önü açıldı… Hamdolsun Rabbimize.

Benzer Sözler :   Hz Mevlana Aşk Sözleri ile Gönüllere AŞK Tohumları Ekeceksiniz

Ayasofya açılınca karnımız mı doyacak diyenler anlamaz bizi… Durup durup ürperenler anlar. Zaman duvarı aradan çekilmiş de ecdâdı Fâtih Sultan Muhammed Hân yeniden dirilmiş gibi hissedenler anlar. Endülüs şehitleri bir gece dağdan şehre inmiş gibi sezenler anlar…

86 yıllık hasret bitiyor. Türkiye, Fatih’in emaneti, fethin kutlu sembolü Ayasofya ile buluşuyor!

“AYASOFYA” İstiklalin uğrunda, Hilâl’in gölgesinde, Bugün her zamankinden, daha güzelsin.

Hasret arttıkça, özlem, kavuşmalar, daha öte olur biliyoruz…  Hasret sona erdi, şimdi vuslat zamanı.

❝Geceler vardır, dirilişe gebedir! Fecr olur. Şehr-i İstanbul Fetholunur. Bir çağ kapanır, bir çağ açılır!

Sıcak Kumlara Basan Çıplak Ayaklarımızla Kapındayız Şimdi, Senin İçin Toplandık Dağın, Çölün ve Denizin Çocukları, Biz Birbirini Özleyenler… Bizler Hz. İbrahim’in Rüyasıyız…

Ey Fatih’in emaneti, Ümmet’in göz bebeği… Zincirleri kıra kıra ulaştık sana Ayasofya… Şükürler olsun, kavuşacağız, kavuşacağız…

Ayasofya ruhtur, diğer camiler sadece bedendir. Ruhsuz bir bedenin ölüden farkı yoktur.

Ayasofya, karşında utanmadan duracağız ve sen Fatih’in evlatları ile gurur duyacaksın!

Sana Mekke’nin, Medine’nin ve Mescid-i Aksa’nın selamını getirdik! Masum kubbenin altında, ay ve güneş birlikteler… Sıcak kumlara basan çıplak ayaklarımızla kapındayız şimdi.

Efendiler! Yarın Ayasofya Camii’ni ibadete açıyoruz.

Dün, bugün size kalsın verin bana yarını… Her şeyimi verirdim, alsam takva tahtını.

Ayasofya Camii bizim için taştan bir yapı değil vatan davasının en kıymetli sembolüdür. Ne duvarlarında ne de taşlarında yazar anlamı… Türk milleti ancak ve ancak gönlünün en müstesna yerinde saklar Ayasofya Camii’nin biricik manasını.

Ayasofya ile ilgili Güzel Sözler

Ayasofya… Rüzgârlar essin kubbende hürriyetin. Ta ezelden sen bizimsin, biz de senin…

Ayasofya açılmalıdır. Türkün kapanış bahtıyla beraber açılmalıdır. Yalnız manayı anlasak, yalnız onu yerine getirebilsek Ayasofya’nın kapıları sabır taşı gibi çatlar. Hilalin kanatlarıyla kendisine gök kubbe yolu açılan, Batı aklı ve Doğu ruhunu birleştirici eski Bizans eseri ve yeni tekbir yuvası tarihi kubbe…Ayasofya… Ne taş ne çizgi… Ne renk ne hacim… Ne de bütün bunların madde senfonisi… Sadece mana… Yalnız mana…Ayasofya, bir mananın zıt manaya taarruz ve onu zebun edişinin bütün dünyada eşi olmayan abidesidir. Yeryüzünde çok kilise camiye ve nice kilise camiye çevrilmiştir ama böylesi tarihin şartları bakımından tektir. Fatih Sultan Mehmet, bu hikmeti sezdi ve Ayasofya’yı İstanbul gibi misilsiz bir mahfazanın içinde güneş çapında bir pırlanta gibi zapt ve fethetti. Ayasofya açılacak! Aziz bir kitap gibi açılacak. (Necip Fazıl Kısakürek)

Mazisinden esen rüzgarlar ile bu cuma buluşacağız Ayasofya’da…

“Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes, Ey kahbe rüzgâr artık ne yandan esersen es!” Zincirler kırıldı, Ayasofya Camii açılıyor!

Camiler, varlığıyla bağımsızlığımızın göstergesi, minareleriyle tevhidin sembolü, ezanlarıyla şehadetin ifadesidir.

Ayasofya’nın dirilişi, medeniyet güneşimizin yeniden yükselişinin sembolüdür.

Artık Ayasofya Camii orası. Giriş çıkışları dünyevî saatler değil, uhrevî/ezanî saatler belirleyecek.

Çıkar ellerini cebinden kardeşim şimdi diriliş vaktidir. Sonrası yok fecrin, düğümlerin çözüldüğü vakit şimdidir.

Ayasofya geçmişimizdir; Peygamber müjdesiyle fethi gerçekleştiren şerefli kumandan ve askerlerin bir hatırasıdır. FETHİN SEMBOLÜDÜR.

”Dede’nin ferah fezâsıyla kanatlanan cihanda; Ayasofya’dan ezan sesleri yükselince hürsün!”

“Ayasofya Cami’si Türk milletinin mukaddes bir emaneti, mazisi İstanbul’un fethine kadar dayanan kutlu bir mabedidir.”

Evet, ümitvar olunuz. Şu istikbal inkılâbı içinde, en gür sada İslam’ın sadası olacaktır!” (Bediüzzaman)

Ayasofya Camii Sözleri

Mazlumların türküsü olsun Ayasofya, Acıları dindirsin İSLAM, barış manasıyla, Her yerden insanlar gelsin kardeşlik yoluna, Birdir ALLAH dünyayı yaratan. Lâ İlâhe İllallah, Muhammedün Resulullah

Ayasofya bir aşktır, Ayasofya bir kaledir, Ayasofya bir mirastır, bir emanettir, bir diriliştir, bir direniştir bir mesajdır. Hak ve batılın ayrılışıdır.

“Gerçeği koğaladım hayal meyal görünen kelimeler arkasında, Ve derken birden karaya sıçradım Ayasofya…”

Ezelden ebede bir sesleniş. Uyuyanları uyandırın vakit geliyor.

Sen bir devsin, yükü ağırdır devin! Kalk ayağa, dimdik doğrul ve sevin!

Bu hududu kimler çizmiş gönlüme dar geliyor dar geliyor gardaşım.

Yine uçuşacak pervazında aşk ile güvercinler; Yine yükselecek kubbende vecd ile Allah’ü Ekberler.

Sıcak mı sıcak bir yaz günü kardan aydınlık bir sabaha uyanmak… Yeniden yepyeni uyanışlara, ümmetin şahlanışına Bismillah… Gözümüz ve gönlümüz aydınlandı… Şen ol nurlarla dol ey Ayasofya… Kubben tekbirlerle can bulsun.

Sizdedir cesaret, iman, intizam. Batıla, taklide yoktur iltizam. Herkese adalet, âleme nizam, Verecek sizsiniz, selam sizlere!

AYASOFYA açılacak, hem de öylesine açılacak ki; Bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek!!! (N.F.K.)

Bugün mü, yarın mı bilemem fakat AYASOFYA AÇILACAK! Türkün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya’nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler. AYASOFYA açılacak, hem de öylesine açılacak ki; kaybedilen bütün manalar zincire vurulmuş, kan revan içinde masumlar gibi ağlaya ağlaya, üstünü başını yırta yırta onun ağlayan kapılarından dışarıya vuracak! (N.F.K.)

“Ayasofya’yı önüne geçilemez bir sel, bu sel açacak. Bekleyin gençler, biraz daha rahmet yağsın. Her yağmurun arkasında bir sel vardır. O selin üstünde bir saman çöpü olsam daha ne isterim… Gençler, kayaları biçecek, ormanları tıraş edecek ve betonarmeleri söküp götürecek olan bu sel yakındır.” (N.F.K.)

Umarım Ayasofya Sözleri yazımızı beğenmişsinizdir. Sizin de eklemek istediğiniz Ayasofya Sözleri varsa lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olun.

Önceki makaleKurban Bayramı Mesajları Resimli 2020- Kurban ile İlgili Ayet ve Hadisler
Sonraki makaleLozan Antlaşması Kutlama Mesajları, Lozan Zaferi Mesajları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here