Ana sayfa Dini Günler Receb Ayı Hakkında Önemli Bilgiler ve Hadîs-i Şerifler

Receb Ayı Hakkında Önemli Bilgiler ve Hadîs-i Şerifler

0
Receb Ayı
Receb Ayı

Receb Ayı yazımızla sizlerdeyiz. Bu yazımızda, Receb Ayı Ne Zaman 2019, Receb Ayı Hakkında Bilgi, Receb Ayının Kıymetiyle ilgili Hadis-i Şerifler bulacaksınız.

Receb Ayı Hakkında

Miladî 2019, Hicrî 1440 yılının Receb ayı 7 Mart 2019 Perşembe’yi 8 Mart 2019 Cuma’ya bağlayan gece başlıyor inşaallah. O Receb ayıdır ki, Allahü Teala, 12 ay içinde bu ayı kendine has kılmıştır. Bu aya ne kadar hürmet edersek ve ibadetlerimizi artırırsak bizim için o kadar iyi olacaktır.

Receb ayı Allahü Teala’nın ayıdır. Günahları bağıışlar. Receb kelimesinin “Ra” harfi, Allahü Teala’nın rahmetine; “Cim” harfi, Allahü Teala’nın cömertliğine; “Be” harfi, Allahü Telala’nın birr-u ihsanına delalet eder. Allahü Teala Receb ayının başından sonuna kadar kullarına üç şekilde izzet ve ikramda bulunur: Bunlardan birincisi, az emekle bol rahmet ve bereket; ikincisi, cömertlikte sınırsızlık; üçüncüsü, cefasız birr-u ihsandır, ki iyilik üzerine iyilik, yardım üzerine yardım, bağışlama üzerine bağışlamadır.

Receb ayı tevbe ayı, Şaban ayı ibadetlere devam etme, Ramazan ayı da mükafatları alma ayıdır. Receb ayı ve Regaib Gecesi ile ilgili birkaç hadis-i şerif şu şekildedir:

Receb-i Şerif’in bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini oruç tutmuş gibi sevap verilir.

Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib Gecesi, Şaban’ın 15. gecesi, Cuma Gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleri.

Receb-i Şerif’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruç tutmak iki senelik, üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara keffaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küük günahların af ve mağfiretine vesile olur.

İbn-i Abbas radıyallahü anh: “Rasülüllah sallallahü aleyhi ve sellem Receb ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz onu hiç iftar etmeyecek zannederdik.” buyurmuştur.

Benzer Sözler :   Kurban Nedir?, Kurban 2020, Kurban Bayramı Ne Zaman 2020?

Receb ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.

Receb ayı girdiğinde Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem şöyle derdi:Allah’ım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır. Amin.

Receb’in ilk Cuma gecesini ihya edene, Allahü Teala, kabir azabı yapmaz. Dualarını kabul eder. Yalnız 7 kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan.

Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip: “Ya Rabbi onu mağfiret et.” derler.

Receb Allahü Teâlâ’nın ayıdır. Receb ayına ikram edene, saygı gösterene Allahü Teâlâ dünyada ve ahirette ikram eder.

Receb-i Şerîf’in bir gün evvelinden, bir gün ortasından ve bir gün de sonundan oruç tutana Receb-i Şerîf’in hepsini oruç tutmuş gibi Hakk Teâlâ hazretleri lütuf ve ihsanda bulunur.

Receb ayının her gecesi kıymetlidir. Receb ayı Adem aleyhisselamdan beri kıymetli idi. Her ümmet, bu aya saygı gösterirdi. (Kutbüddin İznikî)

Allahü Teala bu hadis-i şerifler ışığında Receb ayını idrak etmemizi nasib eylesin. Amin. Okuyan kardeşlerimiz bizlere de dua etsinler inşaallah.

Receb ayının 27. gecesi olan Mirac Gecesi ile ilgili yazımız için tıklayınız…

Keşke şunu da yazsaymışsınız dediğiniz bölümleri bizlere lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Selametle…

Bize destek olmak için Receb Ayı yazımızı sosyal medyada paylaşmayı ve bizi FacebookTwitter, Google+, Pinterest ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Önceki makaleAnneye Doğum Günü Mesajı – Canım Anneme En Güzel Kutlama Sözleri
Sonraki makaleRegaib Kandili Mesajları 2021 – En Güzel Regaib Kandili Sözleri 2021

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here