Ana sayfa Dini Günler Kadir Gecesi Ne Yapmalı, Kadir Gecesi Alametleri, Kadir Gecesi Namazı

Kadir Gecesi Ne Yapmalı, Kadir Gecesi Alametleri, Kadir Gecesi Namazı

0
Kadir Gecesi
Kadir Gecesi Ne Yapmalı, Kadir Gecesi Alametleri

Kadir Gecesi ki, 1000 aydan daha hayırlı bir gecedir, bu sene 08 Mayıs 2021 gecesi idrak edilecek inşaallah. Allahü Teâlâ kullarına karşı çok merhametlidir. Kur’an-ı Kerîm’de, bu ümmet Ümmet-i Merhume olarak zikredilmiştir. Yani rahmetle muamele görmüş ümmet. Allahü Teâlâ, bu ümmete, böyle kıymeti çok geceler bahşetmiştir. O yüzden Kadir Gecesi mutlak olarak şu gecedir, denmemiştir. İmam-ı Şafii 17. gecesi, İmam-ı Azam Hazretleri de çoğunlukla 27. gece tahakkuk eder, buyurmuşlardır. Bu mutlak bu zamanlarda olacağı anlamına gelmez, fakat çok bu günlere çok isabet ettiği müşahede edilmiştir.

Kadir Gecesi Ne Yapmalı?

Yatsı namazında zamm-ı sure olarak Kadir Suresi’ni okumak, kitaplarda bildirilen bizim de hadis-i şerifler kısmında zikrettiğimiz Kadir Gecesi okunacak duaları okumak, Kur’an-ı Kerîm okumak, fıkıh bilgilerinden kendimize lazım olanları okumak, az da olsa sadaka vermek, gece seher vakti 2 rekat namaz kılıp sevabını din büyüklerine ve geçmişlerimize hediye etmek bu gece yapabileceğimiz ibadetlerdendir. Böyle gecelerde gecenin bir saatini ibadetle geçirmek, bütün gece ibadet sevabını kazandırır. Zaten Teravih Namazı’na giden, Kur’an-ı Kerîm okuyan, kaza namazları kılan ve bolca dua eden kardeşlerimiz bu geceyi ihya etmiş olacaklardır.

Kadir Gecesi Mesajları yazımızı okuyabilir, bu gecenin sevincini paylaşacağınız en güzel mesajları o yazımızda bulabilirsiniz.

Kadir Gecesi Namazı

Kadir Gecesi namazı hakkında İbni Abbas’tan radıyallâhü anhüma Rasûlüllâh’ın sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

“Her kim Kadir Gecesi’nde iki rekat kılar da her bir rekatında bir Fatiha, yedi kere de İhlâs okursa, selam verdiğinde ise yetmiş kere:

Estağfirullâhe ve etûbü ileyh

derse, Allâhü Teâlâ kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allâhü Teâlâ cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaç dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz.”

Sâlihler son on gecenin her birinde, Kadir Gecesi’nin kıyamına niyet ederek iki rekat kılarlardı.

Ebu’l Leys’in rahimehüllâh beyanına göre: “Kadir Gecesi namazının en azı iki rekat, ortası yüz rekat, en çoğu ise bin rekattır. Her bir rekatta kıraatın ortası, Fatiha’dan sonra bir İnnâ Enzelnâ, üç kere de İhlâs okumaktır. Her iki rekatta bir selam verilir, selamın ardından da Rasûlüllâh’a sallallahü aleyhi ve sellem salevât okunur.”

Kadir Gecesi’nin Alametleri

Hava açık, sakin olur. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgâr olmaz.

Ne sıcak ne soğuk olur. Yaza rastlarsa çok sıcak olmaz, kışa rastlarsa çok sıcak olmaz.

Sabahında güneş zayıf ve kızıl olarak doğar. O gece köpek sesi duyulmaz.

Güneş şuasız olarak doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir.

Ubeyd bin Ömer radıyallahü anh anlatıyor, “Kadir Gecesi, denizin suyunu içtim. Tuzlu değildi, tatlı ve hoştu.”

Kadir Gecesi ile İlgili Ayetler

Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar. (Kadr Suresi, 1-5)

Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu (Kur’an’ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır. (Duhân, 3)

Kadir Gecesi ile İlgili Hadîs-i Şerifler

Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.

Kadir Gecesi’ni fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek, ibadet ve taatle geçiren kimsenin – kul hakkı hariç – geçmiş günahları bağışlanır.

Kadir Gecesi’nde bir kere Kadir Suresi’ni okumak, başka zamanda Kur’an-ı Kerîm’i hatmetmekten daha sevaptır.

Kadir Gecesi’nde bir tesbih (Sübhanallah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tekbir (Allahü Ekber) söylemek, bunları 700.000 kere söylemek gibidir.

Benzer Sözler :   En Yeni, En Anlamlı Miraç Kandili Sözleri Resimli, Miraç Kandili Mesajları Resimli

Bu gece koyun sağımı kadar az bir zaman ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir.

Kadir gecesi üç defa Lailaheillallah söyleyenin birincisinde bütün günahları bağışlanır, mağfiret olunur; ikincisinde Cehennemden kurtulur; üçüncüsünde Cennete girer.

Kadir Gecesi’ni ihya edenin, Ramazan orucunu tutanın, haccı kabul olanın bütün günahları affolunsa da, namaz, oruç, kul borçları ödenmiş olmaz.

Aişe Validemiz radıyallahü anhâ, “Ey Allah’ın Rasülü, Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilirsem nasıl dua edeyim?” diye sormuş. Peygamber Efendimiz de sallallahü aleyhi ve sellem, “Allah’ım sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet! diye dua et.” buyurmuşlardır.

Kadir Gecesi ile ilgili rüyalarınızın, Ramazan’ın son yedi gecesinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir Gecesi’ni arayan, onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın.

Aişe Validemiz radıyallahü anhâ şöyle buyurmuşlardır, “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Rasülüllah sallallahü aleyhi ve sellem geceleri ihya eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi.”

Aişe Validemiz’den radıyallahü anhâ rivayet edildiğine göre, “Rasülüllah sallallahü aleyhi ve sellem, Ramazan’da diğer aylardan daha fazla kulluk yapmaya çalışırdı. Ramazan’ın son on gününde de Ramazan’ın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi.

İbn-i Mes’ud’dan radıyallahü anh rivayet edilmiştir, “Rasülüllah sallallahü aleyhi ve sellem bize Kadir Gecesi hakkında şöyle buyurmuşlardır: ‘Onu Ramazan’ın 27, 21 ve 23. gecelerinde arayın.’ Sonra sükut etti.”

Ubey bin Ka’b’dan radıyallahü anh rivayet edilmiştir. Ona denildi ki, İbn-i Mes’ud, “Bütün bir senenin gecelerini ihya eden Kadir Gecesi’ne rastlayabilir.” diyor. Bunun üzerine şöyle dedi, “Kendinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’a yemin ederim ki, o, Ramazan ayının içindedir inşallah.” diyerek istisnasız yemin etti ve dedi ki, “Vallahi ben o geceyi biliyorum. O, Allah Rasülünün sallallahü aleyhi ve sellem bize ihyasını emrettiği 27. gecedir ki, belirtisi o gecenin sabahında güneşin şuasız, bembeyaz doğmasıdır.” Diğer bir rivayette ise şöyledir: Rasülüllah sallallahü aleyhi ve sellem bize şunu bildirmiştir, “O gece sabahında güneşin şuasız doğduğu gecedir.” Saydık ve ezberledik. Vallahi İbn-i Mes’ud da, onun Ramazan’da ve 27. gecede olduğunu bilmiştir. Lakin tembelleşir, amel etmezsiniz diye size söylemek istememiştir.

Kadir Gecesi Hadisi Şerifler

Enes ibni Mâlik’ten radıyallâhü anh rivayetle, Rasûlüllâh sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Dört gece vardır ki, geceleri günleri gibi, günleri de geceleri gibi faziletlidir. Allâhü Teâlâ, bunlarda yapılan yeminleri doğru çıkarır (; ism_i şerîfi adına and verilerek yapılan duaları kabul eder), canları (cehennemden) âzâd eder ve bol mükafatlar ihsan eder. Bunlar da: Kadir Gecesi ve sabahı, Şa’bân’ın yarı (on beşinci) gecesi ve sabahı, Arafe secesi ve sabahı, Cuma gecesi ve sabahıdır.

Mu’aviye ibni Ebî Süfyan’dan radıyallâhü anhümâ rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Kadir Gecesi yirmi yedinci gecedir.” Diğer bütün rivayetlerde “Arayın!” ifadesine yer verilirken, burada kesin ifade kullanılması dikkat çekicidir. Bu yüzden Ömer, Huzeyfe ve daha birçok sahâbe radıyallâhü anhüm Kadir Gecesi’nin yirmi yedinci gece olduğunda hiç şüphe etmezlerdi.

Allahü Teâlâ bu geceyi hakkımızda hayırlara vesile kılsın, mübarek eylesin! Allahü Teâlâ bizlere ve geçmişlerimize merhamet etsin, hepimizden razı olsun! Amin! 

Umarım Kadir Gecesi yazımızı beğenmişsinizdir. Sizin de paylaşmak istediğiniz Kadir Gecesi ile ilgili bilgiler varsa lütfen yorumlar kısmında paylaşın, yayınlayalım. Bu günleri birlikte atlatalım.

Kadir Gecesi yazımızı beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarımızdan paylaşınız ve bize destek olunuz. Bizi FacebookTwitter, Pinterest, YouTube ve Instagram hesaplarımızdan takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Önceki makaleKadir Gecesi Mesajları, Kadir Gecesi Sözleri
Sonraki makaleUmutla Beklenen Ramazan Bayramı Resimli Kutlama Mesajları 2020

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here