Ana sayfa Dini Günler Hicri Yılbaşı Mesajları 2020, Hicret Nedir? Hicri Yılbaşı Ne Yapmalı?

Hicri Yılbaşı Mesajları 2020, Hicret Nedir? Hicri Yılbaşı Ne Yapmalı?

2
Hicri Yılbaşı Mesajları
Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı Mesajları 2020 yazımızla sizlerleyiz. Hicri Yılbaşı 2020 ne zaman? Müslümanlar için geçmiş bir yılın hesabının yapılacağı ve yeniş bir yıla ümitlerle girileceği Hicri Yılbaşı 2020 yılında 19 Ağustos 2020 Çarşamba’yı 20 Ağustos 2020 Perşembe tarihine bağlayan gece idrak edilecek. 20 Ağustos 2020 Perşembe günü, Hicri 1442 yılının başlangıcı olacaktır.

Peki, Hicri Yılbaşı Mesajları 2020 yazımızda neler bulacaksınız? Hicri Yılbaşı Mesajları 2020 yazımızda, Hicri Takvim Nedir? Hicri Takvim Ayları Nelerdir? Aşure Günü 2020 Ne Zaman? Hicri Yılbaşı Gecesi Ne Yapmalı? Hicri Yılbaşı Gecesi Duası, Hicret Nedir? ve Hicri Yılbaşı Mesajları 2020 bölümleri bulunmaktadır.

Umarım Hicri Yılbaşı Mesajları 2020 yazımızı beğenirsiniz.

Hicri Yılbaşı Sözleri yazımıza da mutlaka göz atın.

Hicri Yılbaşı Mesajları 2020

Hicri Yılbaşı Mesajları
Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı Mesajları 2020 yazımızın bu bölümünde, Müslüman kardeşlerimizle bu gecenin önemini ve sevincini paylaşabileceğimiz en güzel kutlama mesajlarını beğenilerinize sunuyoruz.

Batıldan Hakk’a, faniden bakiye, her türlü puttan Allah’a hicret. Yeni Hicri yılımız mübarek olsun.

Rabbimiz, bu yeni mübarek seneyle ümmetin birliğini ve beraberliğini bizlere göstersin inşaallah. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.

Hz. Peygamber’in aleyhisselam Medine’nin şahsında Medeniyete yürümesinin yıl dönümü kutlu olsun!

Âlemlere rahmet olan Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretinin 1442.Yılı kutu olsun.

Hak ile batıl, adalet ile zulüm, hayır ile şer, iyilik ile kötülük mücadelesinde doğru yolda olmak üzere… Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.

1442. Hicri Yeni Yılımızın tüm İslam Alemine hayırlı olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

“Allah’ım kalan ömrümüzü geçen ömrümüzden hayırlı eyle!” Hicri Yılbaşımız hayırlara vesile olsun inşaAllah.

Tüm İslam Aleminin Hicri Yılbaşı’nı tebrik ediyor; Muharrem ayının ümmetin yeniden dirilişine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Hicri Yılbaşımız mübarek olsun.

Hicri Yılbaşı Mesajları
Hicri Yılbaşı Mesajları

Sıkıntı, eziyet, işkencelerden sonra; emniyet ve inşiraha ulaşılan “Taleal Bedru Aleyna” günü. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.

Allah, geçmiş yılımızı şefaatçi; gireceğimiz yeni yılı da bizlere mübarek kılsın. Hicri Yılbaşı ümmete ve millete hayırlar getirsin inşaallah.

Asırlar önce bu zamanlarda, Peygamberimiz ve ilk Müslümanlar nasıl hicret ettilerse, bizlerin de kötülüklerden iyiliklere hicret etmemiz dileğiyle… Yeni Hicri Yılınız kutlu olsun.

Hicret; Acıdan, Zulümden, Haksızlıktan huzura ve sadakate yolculuktur. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.

Ya Rabbi! Zatını seyran ettir! Kendine hayran ettir! Öyle yaşat ki bizi ömrümüzün kalan kısmını, ebedi bayram ettir! Hicri Yılbaşımız kutlu olsun. 

Hicrî yeni yılımız, yeni gönül fetihlerine vesile olsun inşaallah.

Bir yenisine ulaşmayı Allahü Teala’nın nasip ettiği hicri yılbaşınızı tebrik eder, ümmetin refahı ve kurtuluşu hususunda adeta yeni bir milat olmasını; amel ve ibadet noktasında fazilet ve bereketiyle, hep birlikte ihya edebileceğimiz bir sene olmasını, Cenab-ı Zü’l Celal’den niyaz ederiz.

Dini Sözler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Anlamlı Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı Mesajları
Hicri Yılbaşı Mesajları

Hepinize mutlu yıllar. Seneniz güzel, ömrünüz neşeli olur inşallah.

1442. Hicri Yılbaşınız mübarek olsun. Bu gece itibariyle “Şehrullahi’l Muharrem” adıyla anılan ve Allah’ın ayı olarak bilinen Muharrem ayına ulaşıyoruz. Dünya ve İslam tarihine yön veren birçok büyük olay bu ayda gerçekleşmiştir. Rabbimiz başta kendi yaşamlarımız olmak üzere tüm İslam alemi için büyük ve hayırlı bir değişimi nasip etsin. Yıl dönümümüz mübarek olsun.

Hicretimizin menhiyattan marufata olması niyazıyla… Hicri yılbaşımız hayırlı bereketli olsun.

Hicri Yılbaşı Mesajları Resimli
Hicri Yılbaşı Mesajları Resimli

Müslüman’ın bir yılbaşı vardır, o da 1 Muharrem’dir. Yeni yılınızı Allah geçmiş yılınızdan daha feyizli, bereketli etsin.

Muharrem ayının hayırların fethine, şerlerin def’ine, Ümmet-i Muhammed’in sağlık ve selametine, günahların affına, tövbelerin kabulüne vesile olması duasıyla… Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.

Rabbim bizi hicret eden muhacirlerin imanına ulaştırsın! Hicri yeni yılınız mübarek olsun.

Özümüze ve hakikate yaklaşacağımız zamanlar aralansın önümüzde, sahici bir başlangıcı yaşayalım inşaallah. Hicri Yılbaşımız hayırlara vesile olsun.

Her medeniyet bir hicret ile doğar… Hicret olmadan Medine, Medine olmadan Medeniyet olmaz. Hicri Yılbaşınızı tebrik ederiz.

Güneş adım adım kaybolurken, yeni bir yılı müjdeler zaman. Gönülleri dua dua açma vaktidir. Hicrî yeni yılımız mübarek olsun, hayırlara vesile olsun inşaallah…

HİCRÎ 1442 ARINMA YILI 1- Nefsimizi ıslâh edelim. 2- Gönlümüzü arındıralım. 3- Ahlâkımızı güzelleştirelim. 4- Hikmetli ve hayırlı kelâm edelim. 5- Tefekkür ve tezekkürü artıralım. 6- Ferâset,basîret ve ibretle bakalım. 7- Muhabbetli kardeşler olalım. Yeni yılımız kutlu olsun.

Yıl 1442… Allah’ın sevmediği şeyleri bırakmaya, Hicret etmeye var mısın?

Neredesin nusret ehli, neredesin ey Medine, Sana yürüyeceğiz Hicret hangi mevsime, Ümitsizlik yakışmaz Ümmet-i Muhammed’e, İndirmem sancağını dünya gelse üstüme. Hicri yeni yılımız kutlu olsun.

Kerbela Mesajları yazımız da ilginizi çekebilir.

En Güzel Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı Mesajları
Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri yılbaşınız hayırlara, yeni niyetlere, yeni güzelliklere, yeni iyiliklere ve yeni başlangıçlara vesile olsun.

Allah’a ve Hazreti Peygamberimize koşulsuz bağlılığın irfana ve güzelliklere açılan bir yolculuğun adı olan Hicret’in 1442. yılı kutlu olsun.

Hicret, Allah rızası için; maldan, mülkten, candan, yârdan, diyardan vazgeçmenin ibretlik bir öyküsü ve İslam dininin kutlu mesajlarını bütün insanlığa duyurmak için çıkılan meşakkatli yolculuğun adıdır. Bu mübarek yolculuktan ilham alan ve Müslümanların miladi olan hicri yılbaşını kutluyorum.

Hicri Yılbaşı’nın gönül coğrafyamıza ve insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“Bir işi bitirince diğerine koyul.” Yeni bir yıla girerken zaman sermayemizi hakkıyla kullanmamız dileğiyle… Hicri Yeni Yılımız mübarek olsun.

O’nun hicreti bizim miladımız olsun. Hicri Yeni Yılımız mübarek olsun.

1 Muharrem 1442 Hicri yılbaşımız, Müslümanların idrakine ve ittihadına, İnsanlığın barış ve hayrına vesile olsun.

Hicri Yılbaşı yeni tefekkürlere, yeni tevbelere, yeni niyetlere, yeni iyilik ve güzelliklere, yeni başlangıçlara vesile olması duâsıyla…

Tatillerimizin; Cuma günleri olması, yeni yılbaşı tatillerinin Hicri Yılbaşı olması dileğiyle… Hicri Yılbaşımız mübarek olsun.

Haramdan Helale Hicret Edilen, Sevgi Ve Saygı Olan, Her Tür Zalimin, Her Tür Zulmün Bittiği Hicri Yılbaşı olsun.

Hicretin yıl dönümü olan Hicri 1442 “Değişim İçin Yeni Bir Başlangıç” olsun.. Hayat yolculuğumuzu kâmil bir iman, salih bir amel ve güzel bir ahlakla mamur etmeye bir daha niyet edelim. Yönümüz, yolumuz ,hicretimiz daima Allah’a ve Resûlüne olsun..

Aşure Günü Mesajları yazımızı da okuyabilirsiniz.

Arkadaşa Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri yılbaşımızın her türlü kötülükten iyiliğe, adalete ve merhamete, insani ve İslâmi değerlere yeniden hicret etmemize vesile olması dileğiyle hayırlı ve mübarek olsun. Hicretin esas sahibi olan Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’e ve ashâbına salat ve selam olsun.

Hicrî yılınızı tebrîk eder İslam Ümmetinin ve cümlemizin her sahâda kurtuluşuna ve selâmetine vesîle olmasını Muhavvilü’l-ahvâl olan Rabbimizden niyâz ederiz.

Hicri yılbaşımızın; ülkemiz ve ümmet-i Muhammed’in birliğine, dirliğine ve dertlerden, sıkıntılardan kurtuluşuna vesile olmasını Rabbimden dilerim.

“Erdi çün mahı muharrem tende can ağlar bugün, Ah edip canu gönülden aşıkan ağlar bugün.” Muharrem ayını hakiki idrak edenlerden olma ümidiyle…

Hicretimiz; Günahtan sevaba, zulmetten nura, Kaçışımız her daim Allah’a olsun… Yeni yıl, hayırlar getirsin cümlemize!

Yeni Hicrî senenizi tebrik eder, ilmî-manevî inkişafımız için yeni bir başlangıç olmasını temenni eder, Ümmet-i Muhammed’in huzuru ve muhafazasına ve daha nice hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyâz ederiz.

Allah’ın sevmediği şeyleri bırakmaya, “Hicret” etmeye var mısınız? Hicri Yılımız Mübarek olsun!

Benzer Sözler :   Miraç Gecesi Olanlar, Miraç Gecesi Verilen Hediyeler- Cennet ve Cehennem

Hicrî yeni yılın Ümmet-i Muhammed hakkında kurtuluşa, izzete, fütûhat ve hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

İki cihan serveri sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAS) hayatının dönüm noktası olan hicretin, hepimizin hayatında seyyiâtten hasenata doğru yeniden gerçekleşmesi duası ile…

Her şeyin ve herkesin bir sona ihtiyacı vardır. “YENİ BAŞLANGIÇLAR İÇİN” Gelecek senemiz geçmiş senemizden daha iyi olması duamızla.. Hicri Yeni Yılımız mübarek olsun.

Hicri Takvim Nedir?

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in sallallahü aleyhi ve sellem 622 senesinde İslam dinini daha güzel anlatmak ve yaşamak için Allah’ın izni ile Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan takvimdir.

Güneş yılına göre değil, ay yılına göre hesaplanır. Kamerî Takvim de denir. Bir yıl 354 gündür. Dolayısıyla Miladî Takvime göre her yıl 10-11 gün fark oluşur. Bu da Müslümanların bir senenin bütün günlerinde oruç tutmalarına ve hac farizasını yerine getirmelerine fırsat verir.

Hazreti Ömer radıyallahü anh zamanında takvim başlangıcı kabul edildi ve 1 Muharrem Hicri Yılbaşı oldu.

Allahü Teâlâ, bizlere bütün günahlarımızdan, bütün hatalarımızdan sevaplara, ibadetlere; haramlardan helallere hicret etmeyi nasip eylesin! Amin!

Hicri Takvim Ayları Nelerdir?

Hicri Takvim Ayları sırasıyla; 1- Muharrem, 2- Safer, 3- Rebiu’l-evvel, 4- Rebiu’l-ahir, 5- Cemaziye’l-evvel, 6- Cemaziye’l-ahir, 7- Receb, 8- Şaban, 9- Ramazan, 10- Şevval, 11- Zilkade, 12- Zilhicce aylarıdır.

Aşure Günü de Hicri yılın birinci ayı olan Muharrem ayı içerisindedir. Muharrem Ayının 10. günü olan Aşure Günü bu sene 29 Ağustos 2020 Cumartesi günü idrak edilecek. Aşure Günü ile ilgili bilmek istediğiniz her şey için Aşure Günü Mesajları yazımıza göz atabilirsiniz.

Hicri Yılbaşı Gecesi Ne Yapmalı?

Hicri Yılbaşı Mesajları yazımızın bu bölümünde Hicri Yılbaşı gecesi ne yapmalı, ondan bahsedeceğiz. Her şeyden önce bu gece mübarek gecelerdendir. Muharrem ayı dört haram aydan biridir. Hadis-i şeriflerde;

“Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.”

“Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allahü Teâlâ’nın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazlarıdır.”

“Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut! Çünkü, o, Allahü Teala’nın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allah geçmiş kavimlerden birisinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını affeder. (Aşure Günü kastedilmektedir.)”

Muharrem ayında bir gün oruç tutana bu güne karşılık 30 gün oruç sevabı yazılır.” buyruluyor.

Bu gün ve gecede Müslümanlar birbirlerinin yeni yılını tebrik ederler, dargınlıklar ve kırgınlıklar giderilir. Allahü Teâlâ’nın verdiği nimetlere şükredilir, günahlara da tevbe edilir. Bu gece bir önceki senenin muhasebesini yapmamız gerekir. Sevaplarımızı ve günahlarımızı tartıp kendimizi hesaba çekmeliyiz. Bu gece yapabileceklerimiz arasında komşularımıza ve fakirlere ikramda bulunmak da vardır. Çocuklarımıza farklı yemekler yapmalı, bu gecenin önemli bir gece olduğunu onlara hissettirmeliyiz. Yakınlarımızla bu gecenin sevincini en azından mesajla paylaşmalıyız. Bu gece yapabileceğimiz bir duayı aşağıda sizler için belirttik. Bu duayı da yapalım inşaallah.

Dua Sözleri yazımız da hoşunuza gidebilir.

Hicri Sene Sonu Duası

Bu dünya hayatı da bir yolculuktan ibarettir. Sürekli göç halindeyiz ve sonunda kabre gideceğiz. Öyleyse salih amellerle bu dünyadan göç etmeye bakmalıyız. Bu yolda en büyük rehberimiz Efendimiz’dir sallallahü aleyhi ve sellem.  Bir seneyi bitirip, yeni bir yıla girerken Peygamberimiz aleyhisselam aşağıdaki duayı yapmamızı tavsiye etmiştir.

Rivayet edildiğine göre, “Her kim Zilhicce’nin sonunda (19 Ağustos 2020 Çarşamba güneş batmadan önce) Besmele ve Salevattan sonra üç kere:

“Allah’ım! Senin razı olmayıp, beni nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam, ben onların bir kısmını unuttum. Sen ise hiçbirini unutmadın. Üstelik bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin. Ey Allah’ım! Ben bütün bunlardan dolayı Senden mağfiret diliyorum. Beni bağışla. Ey kerem sahibi! Ey celal ve ikram sahibi! Senin razı olup bana sevap vaat ettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem, Senden dilerim ki, onları kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin. Ey kerem sahibi, kabul eyle! Efendimiz Muhammed’e ve âl-i ashabına salat-ü selam eyle!” derse, şeytan, “Biz, bir sene yorulup bu günahları işletmek için bunca zahmet çektik, o ise bir anda hepsini sildirdi,” deyip yüzüne toprak saçarak kaçar.

Hicri Sene Başı Duası

Rivayet edildiğine göre, “Her kim Muharrem ayının evvelinde (20 Ağustos 2020 Perşembe) üç kere:

“Bütün hamdler, alemlerin Rabbi olan Allah’a aittir. Salat-ü selam, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashabının tamamının üzerine olsun. Ey Allah! Sen Ebedî’sin, Kadîm’sin (başlangıcın ve sonun yoktur), Hayy’sın, Kerîm’sin (hakiki hayat sahibi de, keriem sahibi de ancak Sen’sin)! Hannân’sın, Mennân’sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin)!

İşte bu yeni senedir. Ben bu sene Sen’den dilerim ki, beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sahibi! Ey celal ve ikram sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle!

Allahü Teala, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed’e sallallahü aleyhi ve sellem, ve âl-i ashabının ve Ehl-i Beyt’inin tamamına salat ve selam eylesin.” derse, şeytan, “Ömrümün kalan kısmında kendisini güvenceye aldı, artık biz bu kişiden ümidi kestik.” der ve Allah celle celalühü ona, kendisini şeytan ve etba’ından sene boyunca korumak üzere iki melek görevlendirir.

Hicret Nedir? – En Güzel Hicret Tanımları

Hicret, Hazreti Ebubekir’in yoldaşlığı, Hazreti Ali’nin cesaretidir.

Hicret sadece düşmanla sınanmak değil “Senin için bin canımı vermeye hazırım Ya Rasülallah” diyen dostu da sınamaktır.

Hicret, 1442 yıl öncesinden bir muştu, “Allah bize yeter!” ayetidir.

Hicret; Acıdan, Zulmden, Haksızlıktan huzura ve sadakate yolculuktur.

Hicret, 1442 yıl öncesinden bir kıssa; Örümcek ve Güvercin; ikinin ikincisi olmaktır.

Hicret, imkanların tükendiği yerden imkanların üretileceği yere taşınmaktır.

Hicret, 1442 yıl öncesinden bir kardeşlik sevdası: Ensar ve Muhacir’dir.

Geriye dönüp bakınca, başını önüne eğdirecek utanç verici hayatın bittiğine inandıracak yeni bi hayatın başlangıcıdır Hicret…

Hicret, yeniden başlamak için bir varoluş mücadelesidir.

Hicret, 1442 yıl öncesinden bir Sünnetüllah: Allah’ın emriyle hak ile batılın ayrımıdır.

Hicret, dünyadan el etek çekmek değil, bilakis hakkı üstün tutan bir anlayışla, dünyaya Allah’ın izniyle düzen vermek ve toparlanmaktır.

Hicret, adil bir düzen kurma kararlılığıdır. Zulüm ve sömürü üzerine kurulu bir düzenden, Yesrib’i Medine yapan değerlere geçiştir.

Peygamberî medeniyet hicret ile gerçekleşmiştir. Hicret, düşmanın zulmünden bir kaçış olmaktan ziyade, bir medeniyet inşa etme girişimidir. 

Hicret; beşerî tüm ideolojilerden, İslam’ın devletine yolculuktur.

Hicret; başta Peygamber Efendimiz olmak üzere bir grup insanların Rablerine adanmışlığın, sadakatın ve teslimiyetin ruhudur.

Hicret, Tarihimizin başladığı gün, Hicret, İslam ile hayat bulduğumuz gün…

Umarım Hicri Yılbaşı Mesajları yazımız hoşunuza gitmiştir. Siz de yeni bir yıla girmenin sevincini bu mesajlarla paylaşın, milletçe ve ümmetçe farkındalığımızın artmasına katkıda bulunun. Yorumlarınızla siz de katkıda bulunun.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve  Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

Önceki makaleEn Anlamlı Sözler, En Anlamlı Güzel Sözler, Kısa ve Etkileyici Sözler
Sonraki makaleHicri Yılbaşı Sözleri, En Güzel Hicri Yılbaşı Sözleri Resimli

2 YORUMLAR

  1. Tüm İslam aleminin Hicri Yılbaşını tebrik eder, bu güzel hicri yılbaşı mesajlarını yazan şahsiyet-i müstesnanın emeğine ve gönlüne sağlık olsun derim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here