Ana sayfa Dini Günler Hicret Nedir? Hicri Yılbaşı Mesajları 2017, Hicri Yılbaşı Gecesi Ne Yapmalı?

Hicret Nedir? Hicri Yılbaşı Mesajları 2017, Hicri Yılbaşı Gecesi Ne Yapmalı?

0
PAYLAŞ
En Güzel Hicri Yılbaşı Mesajları 2017
Hicri Yılbaşı Mesajları 2017

Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımızla sizlerleyiz. Hicri Yılbaşı 2017 ne zaman? Müslümanlar için geçmiş bir yılın hesabının yapılacağı ve yeniş bir yıla ümitlerle girileceği Hicri Yılbaşı 2017 yılında 20 Eylül 2017 tarihini 21 Eylül 2017 tarihine bağlayan gece idrak edilecek. 21 Eylül 2017 tarihi, Hicri 1439 yılının başlangıcı olacaktır.

Peki, Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımızda neler bulacaksınız? Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımızda, Hicri Takvim Nedir? Hicri Takvim Ayları Nelerdir? Aşure Günü 2017 Ne Zaman? Hicri Yılbaşı Gecesi Ne Yapmalı? Hicri Yılbaşı Gecesi Duası, Hicret Nedir? ve Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 bölümleri bulunmaktadır.

Umarım Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımızı beğenirsiniz.

Hicri Takvim Nedir?

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in sallallahü aleyhi ve sellem 622 senesinde İslam dinini daha güzel anlatmak ve yaşamak için Allah’ın izni ile Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan takvimdir.

Güneş yılına göre değil, ay yılına göre hesaplanır. Kamerî Takvim de denir. Bir yıl 354 gündür. Dolayısıyla Miladî Takvime göre her yıl 10-11 gün fark oluşur. Bu da Müslümanların bir senenin bütün günlerinde oruç tutmalarına ve hac farizasını yerine getirmelerine fırsat verir.

Hazreti Ömer radıyallahü anh zamanında takvim başlangıcı kabul edildi ve 1 Muharrem Hicri Yılbaşı oldu.

Allahü Teâlâ, bizlere bütün günahlarımızdan, bütün hatalarımızdan sevaplara, ibadetlere; haramlardan helallere hicret etmeyi nasip eylesin! Amin!

Hicri Takvim Ayları Nelerdir?

Hicri Takvim Ayları sırasıyla; 1- Muharrem, 2- Safer, 3- Rebiu’l-evvel, 4- Rebiu’l-ahir, 5- Cemaziye’l-evvel, 6- Cemaziye’l-ahir, 7- Receb, 8- Şaban, 9- Ramazan, 10- Şevval, 11- Zilkade, 12- Zilhicce aylarıdır.

Aşure Günü de Hicri yılın birinci ayı olan Muharrem ayı içerisindedir. Muharrem Ayının 10. günü olan Aşure Günü bu sene 30 Eylül 2017 Cumartesi günü idrak edilecek. Aşure Günü ile ilgili bilmek istediğiniz her şey için Aşure Günü Mesajları 2017 yazımıza göz atabilirsiniz.

Hicri Yılbaşı Gecesi Ne Yapmalı?

Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımızın bu bölümünde Hicri Yılbaşı gecesi ne yapmalı, ondan bahsedeceğiz. Her şeyden önce bu gece mübarek gecelerdendir. Muharrem ayı dört haram aydan biridir. Hadis-i şeriflerde;

“Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.”

“Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allahü Teâlâ’nın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazlarıdır.”

“Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut! Çünkü, o, Allahü Teala’nın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allah geçmiş kavimlerden birisinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını affeder. (Aşure Günü kastedilmektedir.)”

Muharrem ayında bir gün oruç tutana bu güne karşılık 30 gün oruç sevabı yazılır.” buyruluyor.

Bu gün ve gecede Müslümanlar birbirlerinin yeni yılını tebrik ederler, dargınlıklar ve kırgınlıklar giderilir. Allahü Teâlâ’nın verdiği nimetlere şükredilir, günahlara da tevbe edilir. Bu gece bir önceki senenin muhasebesini yapmamız gerekir. Sevaplarımızı ve günahlarımızı tartıp kendimizi hesaba çekmeliyiz. Bu gece yapabileceklerimiz arasında komşularımıza ve fakirlere ikramda bulunmak da vardır. Çocuklarımıza farklı yemekler yapmalı, bu gecenin önemli bir gece olduğunu onlara hissettirmeliyiz. Yakınlarımızla bu gecenin sevincini en azından mesajla paylaşmalıyız. Bu gece yapabileceğimiz bir duayı aşağıda sizler için belirttik. Bu duayı da yapalım inşaallah.

Dua Sözleri yazımız da hoşunuza gidebilir.

Hicri Sene Sonu Duası

Bu dünya hayatı da bir yolculuktan ibarettir. Sürekli göç halindeyiz ve sonunda kabre gideceğiz. Öyleyse salih amellerle bu dünyadan göç etmeye bakmalıyız. Bu yolda en büyük rehberimiz Efendimiz’dir sallallahü aleyhi ve sellem.  Bir seneyi bitirip, yeni bir yıla girerken Peygamberimiz aleyhisselam aşağıdaki duayı yapmamızı tavsiye etmiştir.

Rivayet edildiğine göre, “Her kim Zilhicce’nin sonunda (20 Eylül 2017 Çarşamba güneş batmadan önce) Besmele ve Salevattan sonra üç kere:

“Allah’ım! Senin razı olmayıp, beni nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam, ben onların bir kısmını unuttum. Sen ise hiçbirini unutmadın. Üstelik bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin. Ey Allah’ım! Ben bütün bunlardan dolayı Senden mağfiret diliyorum. Beni bağışla. Ey kerem sahibi! Ey celal ve ikram sahibi! Senin razı olup bana sevap vaat ettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem, Senden dilerim ki, onları kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin. Ey kerem sahibi, kabul eyle! Efendimiz Muhammed’e ve âl-i ashabına salat-ü selam eyle!” derse, şeytan, “Biz, bir sene yorulup bu günahları işletmek için bunca zahmet çektik, o ise bir anda hepsini sildirdi,” deyip yüzüne toprak saçarak kaçar.

Hicri Sene Başı Duası

Rivayet edildiğine göre, “Her kim Muharrem ayının evvelinde (21 Eylül 2017 Perşembe) üç kere:

“Bütün hamdler, alemlerin Rabbi olan Allah’a aittir. Salat-ü selam, Efendimiz Muhammed’in ve âl-i ashabının tamamının üzerine olsun. Ey Allah! Sen Ebedî’sin, Kadîm’sin (başlangıcın ve sonun yoktur), Hayy’sın, Kerîm’sin (hakiki hayat sahibi de, keriem sahibi de ancak Sen’sin)! Hannân’sın, Mennân’sın (son derece acıyan ve çokça lütuflarda bulunan Rabbimizsin)!

İşte bu yeni senedir. Ben bu sene Sen’den dilerim ki, beni kovulmuş şeytandan ve onun dostlarından koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey kerem sahibi! Ey celal ve ikram sahibi! Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle kabul eyle!

Allahü Teala, Efendimiz ve Peygamberimiz Muhammed’e sallallahü aleyhi ve sellem, ve âl-i ashabının ve Ehl-i Beyt’inin tamamına salat ve selam eylesin.” derse, şeytan, “Ömrümün kalan kısmında kendisini güvenceye aldı, artık biz bu kişiden ümidi kestik.” der ve Allah celle celalühü ona, kendisini şeytan ve etba’ından sene boyunca korumak üzere iki melek görevlendirir.

Benzer Sözler :   Hz Muhammed Sözleri - Hz Muhammed Mesajları

Hicret Nedir? – En Güzel Hicret Tanımları

Hicret, Hazreti Ebubekir’in yoldaşlığı, Hazreti Ali’nin cesaretidir.


Hicret sadece düşmanla sınanmak değil “Senin için bin canımı vermeye hazırım Ya Rasülallah” diyen dostu da sınamaktır.


Hicret, 1439 yıl öncesinden bir muştu, “Allah bize yeter!” ayetidir.


Hicret; Acıdan, Zulmden, Haksızlıktan huzura ve sadakate yolculuktur.


Hicret, 1439 yıl öncesinden bir kıssa; Örümcek ve Güvercin; ikinin ikincisi olmaktır.


Hicret, imkanların tükendiği yerden imkanların üretileceği yere taşınmaktır.


Hicret, 1439 yıl öncesinden bir kardeşlik sevdası: Ensar ve Muhacir’dir.


Geriye dönüp bakınca, başını önüne eğdirecek utanç verici hayatın bittiğine inandıracak yeni bi hayatın başlangıcıdır Hicret…


Hicret, yeniden başlamak için bir varoluş mücadelesidir.


Hicret, 1439 yıl öncesinden bir Sünnetullah: Allah’ın emriyle hak ile batılın ayrımıdır.


Hicret, dünyadan el etek çekmek değil, bilakis hakkı üstün tutan bir anlayışla, dünyaya Allah’ın izniyle düzen vermek ve toparlanmaktır.


Hicret, adil bir düzen kurma kararlılığıdır. Zulüm ve sömürü üzerine kurulu bir düzenden, Yesrib’i Medine yapan değerlere geçiştir.

Hicri Yılbaşı Mesajları 2017

Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımızın bu bölümünde, Müslüman kardeşlerimizle bu gecenin önemini ve sevincini paylaşabileceğimiz en güzel kutlama mesajlarını beğenilerinize sunuyoruz.

Batıldan Hakk’a, faniden bakiye, her türlü puttan Allah’a hicret. Yeni Hicri yılımız mübarek olsun.


Rabbimiz, bu yeni mübarek seneyle ümmetin birliğini ve beraberliğini bizlere göstersin inşaallah. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.


Hz Peygamber’in Medine’nin şahsında Medeniyete yürümesinin yıl dönümü kutlu olsun!


Âlemlere rahmet olan Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretinin 1439.Yılı kutu olsun.


Hak ile batıl, adalet ile zulüm, hayır ile şer, iyilik ile kötülük mücadelesinde doğru yolda olmak üzere… Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.


1439. Hicri Yeni Yılımızın tüm İslam Alemine hayırlı olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.


“Allah’ım kalan ömrümüzü geçen ömrümüzden hayırlı eyle!” Hicri Yılbaşımız hayırlara vesile olsun inşaAllah.


Tüm İslam Aleminin Hicri Yılbaşı’nı tebrik ediyor; Muharrem ayının ümmetin yeniden dirilişine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Hicri Yılbaşımız mübarek olsun.


Sıkıntı, eziyet, işkencelerden sonra; emniyet ve inşiraha ulaşılan “Taleal Bedru Aleyna” günü. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.


Allah, geçmiş yılımızı şefaatçi; gireceğimiz yeni yılı da bizlere mübarek kılsın. Hicri Yılbaşı ümmete ve millete hayırlar getirsin inşaallah.


Asırlar önce bu zamanlarda, Peygamberimiz ve ilk Müslümanlar nasıl hicret ettilerse, bizlerin de kötülüklerden iyiliklere hicret etmemiz dileğiyle… Yeni Hicri Yılınız kutlu olsun.


Hicret; Acıdan, Zulümden, Haksızlıktan huzura ve sadakate yolculuktur. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.


Ya Rabbi! Zatını seyran ettir! Kendine hayran ettir! Öyle yaşat ki bizi ömrümüzün kalan kısmını, ebedi bayram ettir! Hicri Yılbaşımız kutlu olsun. 


Hicrî yeni yılımız, yeni gönül fetihlerine vesile olsun inşaallah.

Bir yenisine ulaşmayı Allahü Teala’nın nasip ettiği hicri yılbaşınızı tebrik eder, ümmetin refahı ve kurtuluşu hususunda adeta yeni bir milat olmasını; amel ve ibadet noktasında fazilet ve bereketiyle, hep birlikte ihya edebileceğimiz bir sene olmasını, Cenab-ı Zü’l Celal’den niyaz ederiz.


Hepinize mutlu yıllar. Seneniz güzel, ömrünüz neşeli olur inşallah.


1439. Hicri Yılbaşınız mübarek olsun. Bu gece itibariyle “Şehrullahi’l Muharrem” adıyla anılan ve Allah’ın ayı olarak bilinen Muharrem ayına ulaşıyoruz. Dünya ve İslam tarihine yön veren birçok büyük olay bu ayda gerçekleşmiştir. Rabbimiz başta kendi yaşamlarımız olmak üzere tüm İslam alemi için büyük ve hayırlı bir değişimi nasip etsin. Yıl dönümümüz mübarek olsun.


Hicretimizin menhiyattan marufata olması niyazıyla… Hicri yılbaşımız hayırlı bereketli olsun


Müslüman’ın bir yılbaşı vardır, o da 1 Muharrem’dir. Yeni yılınızı Allah geçmiş yılınızdan daha feyizli, bereketli etsin.


Muharrem ayının hayırların fethine, şerlerin def’ine, Ümmet-i Muhammed’in sağlık ve selametine, günahların affına, tövbelerin kabulüne vesile olması duasıyla… Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.


Rabbim bizi hicret eden muhacirlerin imanına ulaştırsın! Hicri yeni yılınız mübarek olsun.


Özümüze ve hakikate yaklaşacağımız zamanlar aralansın önümüzde, sahici bir başlangıcı yaşayalım inşaallah. Hicri Yılbaşımız hayırlara vesile olsun.


Her medeniyet bir hicret ile doğar… Hicret olmadan Medine, Medine olmadan Medeniyet olmaz. Hicri Yılbaşınızı tebrik ederiz.


Umarım Hicri Yılbaşı Mesajları 2017 yazımız hoşunuza gitmiştir. Siz de yeni bir yıla girmenin sevincini bu mesajlarla paylaşın, milletçe ve ümmetçe farkındalığımızın artmasına katkıda bulunun. Yorumlarınızla siz de katkıda bulunun.

Bizi FacebookTwitterInstagramGoogle+Pinterest ve Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here