Ana sayfa Dini Günler Berat Gecesi Ne Yapmalı? Nasıl Dua Etmeli? Berat Gecesi Duası

Berat Gecesi Ne Yapmalı? Nasıl Dua Etmeli? Berat Gecesi Duası

0
Berat Gecesi
Berat Gecesi Ne Yapmalı

Berat Gecesi Ne Yapmalı? yazımızda bu gece yapılabilecek dua ve ibadetler, bu gece kılınabilecek namaz bulunmaktadır. Umarım faydalı olur. Dualarınızı eksik etmeyin.

Berat Gecesi önemi ve faziletleri için tıklayınız…

Berat Gecesi Ne Yapmalı?

Berat GecesiHicrî Şa’ban ayının 14. gecesini 15. gecesine bağlayan gece olup bu sene 7 Nisan 2020’yi 8 Nisan 2020’ye bağlayan gece idrak edilecek. Peki bu gece neler yapmalıdır? İşte âyet-i kerîmeler ve hadîs-i şerîfler eşliğinde bu gece yapmamız gerekenler:

Cebrail aleyhisselam Peygamber Efendimiz’e sallallahü aleyhi ve sellem gelerek, “Ya Muhammed! Başını göklere kaldır!” buyurdu. Peygamberimiz aleyhisselam başını kaldırdı ki bütün gök kapıları açılmıştı. Dedi ki, “Bu ne gecedir ey Cibril?” O da, “Bu öyle bir gecedir ki, Allâhü Teâlâ bunda 300 rahmet kapısını açar.”

Gecenin dörtte biri oldu. Cebrail aleyhisselam tekrar başını kaldırmasını buyurdu. Peygamberimiz aleyhisselam baktı ki Cennetin kapıları ardına kadar açılmış. Birinci kapıda bir melek nida ediyor, “Bu gece rüku edenlere müjdeler olsun!” İkinci kapıdaki melek, “Bu gece secde edenlere müjdeler olsun!” Üçüncü kapıdaki melek, “Bu gece dua edenlere müjdeler olsun!” Dördüncü kapıdaki melek, “Bu gece zikredenlere müjdeler olsun!” Beşinci kapıdaki melek, “Bu gece Allah korkusundan gözyaşı dökenlere müjdeler olsun!” Altıncı kapıdaki melek, “Bu gece bütün Müslümanlara müjdeler olsun!” Yedinci kapıdaki melek, “Allah’tan bir şey isteyen var mı? İstediği nasip olsun!” buyuruyor. Sekizinci kapıdaki melek, “Var mı Rabbinden af isteyen? Bu gece affedilsin!” buyurur.

Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam buyurdu, “Ey Cibril! Bu kapılar ne zamana kadar açık.” Dedi, “Güneş batımından imsak vaktine kadar açıktır.”

Berat Gecesi sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz en güzel mesajlar bu bağlantıda…

Bu müjdeleri duyan biz Müslümanlara sabaha kadar uyumamak, namaz, zikir, dua ve istiğfarla meşgul olmak düşer.

Rasûlüllah aleyhisselam buyuruyor, “Yatsıyı cemaatle kılan yarı geceye kadar ibadet sevabı kazanır. Sabahı da cemaatle kılan bütün gece ibadet etmiş sevabı kazanır.” En azından bu hadis-i şerîfe uymayı Rabbimiz nasip etsin.

Beraat Gecesi Namazları

Bu gece kılabileceğimiz namazlardan İmam-ı Gazâlî ve Abdülkadir-i Geylânî Hazretlerinin bildirdiği 100 rekatlık bir namaz var. “Her kim Berat Gecesi 100 rekatlık bir namaz kılarsa Allâhü Teâlâ ona 100 melek gönderir. 30’u onu Cennetle müjdeler, 30’u ona Cehennemden kurtuluşunu verir, 30’u ondan dünyanın afet ve belalarını def eder, 10 tanesi de şeytanın hile ve tuzaklarını ondan uzaklaştırır.” İhya’da deniyor ki, her iki rekatta bir selam verir, her rekatta Fatiha’dan sonra 10 kere İhlas-ı Şerîf okur; isterse de 10 rekat kılıp her rekatte 100 İhlas-ı Şerîf okur ve böylece namazı bitirir.

Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam buyurdu, “100 kere Kul hüvellâh okuyan canını Cehennem’den satın alır, Cennet’teki yerini görmeden ölmez.”

Üftade Hazretleri rahmetüllahi aleyh, 18.000 alemde Rasülüllah’a aleyhisselam tecellinin Berat Gecesi olduğunu bildiriyor.

Hz. Ali radıyallahü anh rivayet ediyor, “Ey Ali! Berat Gecesi her kim 100 rekat kılarsa, her rekatta Fatiha’dan sonra 10 kere İhlas-ı Şerîf okursa bu namazı kılanın Mevla her dileğini ihsan eder. 70.000 melek ona gönderir, sevaplarını yazdırır, günahlarını sildirir, bir dahaki seneye kadar derecelerini yükseltir. Bir dahaki sene Berat Gecesi gelmeden ölürse şehit olarak ölür.”

Bu 100 rekatın aralıksız kılınması gerekmemektedir. Allâhü Teâlâ bizi mahrum etmesin. Amin!

Bu 100 rekatı kılamayanlar için 12 rekatlık bir namaz daha var. Bir hadîs-i şerîfte buyuruluyor ki, “Berat Gecesi 12 rekat kılarsa, her rekatta 1 Fatiha 10 İhlas-ı Şerîf okursa bu namazı kılanın günahları silinir, ömrüne bereket verilir.”

Bunu da kılamayanlar iki rekat Beraat Namazı’na niyet ederler. Her rekatta 1 Fatiha 10 İhlas-ı Şerîf okurlar. Bunun da çok sevapları vardır.

Allâhü Teâlâ, Ümmet-i Muhammed’in sallallahü aleyhi ve sellem ömrünü önceki ümmetlere nazaran kısa tayin ettiği için, bu ümmetin amellerine kat kat sevaplar ihsan etmiştir. Ne kadar şükretsek azdır.

Rabbimiz, “Katımızdan bir emirle her hikmetli işe o gecede hükmedilir. Çünkü biz, Rabbinin bir rahmeti olarak peygamberler göndermekteyiz. O işitendir, bilendir.” (Duhân – 44 / 4-6)  buyurmuşlardır. Bir dahaki seneye kadar ne kadar olay gerçekleşecekse bu gece yazılır. Hepsi Cebrail aleyhisselama verilir.  Gökten kaç damla damlayacak, yerden kaç ot bitecek ve rızıklar belirlenir. Mikail aleyhisselama verilir.  Amellerimiz, namaz, oruç, hacca kim gidecek vs. bu gece yazılır. Bu dosya 1. katta görevli melek İsmail’e verilir. Hastalıklar ve ölümler bu gece yazılır. Bu dosya Azrail aleyhisselama verilir.

Benzer Sözler :   Ramazan Bayramı Mesajları 2020 - Ramazan Bayramı Mesajları Resimli

Berat Gecesi Affolunmayanlar

Birçok hadîs-i şerîfin açık beyanları üzere bu mübârek gecede birtakım insanlar günahları yüzünden mağfiret olmaktan ve beraat almaktan mahrum olmaktadırlar. Bu hadîs-i şerîflerden bir kısmı şunlardır:

Muâz ibni Cebel radıyallâhü anh’dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllah sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Allâhü Teâlâ şa’bânın yarı gecesinde tüm yaratıklarına nazar eder de, müşrik yâhut müşâhin (fitne fesat çıkaran ve dostluk bağlarını kesen kimse) dışında tüm kullarını bağışlar.”

Âişe radıyallâhü anhâ’dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllah sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Cebrâîl aleyhisselâm bana gelerek: ‘Bu gece şa’bânın yarı gecesidir. Bunda Kelb Kabîlesinin koyunlarının kılları kadar Allâhü Teâlâ’nın âzâdlıları vardır. Allâhü Teâlâ bu gecede müşriklere, müşâhinlere, sıla-i rahimi kesenlere, eteğini yerden sürüyenlere, ana babasına isyan edenlere ve içkiye devam edenlere nazar etmez,’ buyurdu.”

Abdullâh ibni Amr radıyallâhü anhüma’dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllah sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Allâhü Teâlâ şa’bânın yarı gecesinde tüm yaratıklarına nazar eder de, müşâhin ve adam öldüren dışında tüm kullarını bağışlar.”

Arkadaşa Berat Kandili Mesajları yazımıza da bakabilirsiniz.

Berat Gecesi Nasıl Dua Etmeli?

Bu mübarek gecede yapacağımız en büyük iş, dua etmektir. Sahabe, “Ya Rasülellah! Madem yazımız ezelde yazılmış. Bizim dua etmemizin ne faydası var?” dediler. O da sallallahü aleyhi ve sellem, “Siz amel edin çünkü her kul neresi için yaratıldıysa oranın ameline muvaffak edilir.” buyurdular.

Alllah’a yalvarırken kesin kabul olacak diye dua etmeliyiz. İmanlı ölmek, şehit olarak ölmek için çokça dua etmeliyiz. Bu en büyük meselemiz olmalıdır. Allâhü Teâlâ ahir ve akıbetimizi hayr eylesin. Amin!

Üç kere Yâsin-i Şerîf okumak gerekir. Birincisi, insanlara muhtaç olmamak, fakir düşmemek için. İkincisi, bir sene musibet, bela, hastalık çekmemek için. Üçüncüsü, hayırlı, uzun bir ömür yaşamak için. Bu üç Yâsin-i Şerîf’ten sonra, on kere Beraat Duası okumak gerekir. Bu dua mealen şu şekildedir:

Ey Allah’ım,

Cömertliğin beni Sana delalet etti. İyiliğin beni Sana kavuşturdu. Lütf-u keremin beni Sana yaklaştırdı.

Ey Allah’ım,

Sen’den gizli olmayan günahlarımı Sana şikayet ediyorum. Sana zor gelmeyecek affını, mağfiretini talep ediyorum çünkü senin benim halimi bilmen, istememe de lüzum bırakmaz.

Ey sıkıntıların derdini açan Allah’ım,

Ne derdim varsa şu mübarek gecede kaldır. Sen’den başka İlâhım yok, Sen’i tenzih ederim. Sen bana zulmetmedin. Ben zalimlerden oldum.

Ya Rabbî,

Yunus aleyhisselama buyurdun, “Biz onun duasını kabul ettik, sıkıntıdan kurtardık. Mü’minleri de böyle kurtarırız.” Bizi de böyle kurtar Ya Rabbî!

Ey iyilik sahibi Allah’ım,

Sen’den başka İlah yoktur. Sığınanların dayanağısın. Korkanların emniyetisin. Beni ezelde Levh-i Mahfuz’da, ana karnında, imansız ölecek şaki yazdıysan, rızkı dar ve sıkıntılı yazdıysan, bunların hepsini sil, süpür, mahfeyle Allah’ım!

Levh-i Mahfuz’da saîd, imanlı ölecek, rızkı bol, hayırlara muvaffak kullarından yaz Ya Rabbî! Senin sözün haktır.

Ey Allah’ım,

Sen’den isteriz ki bildiğimiz ve bilmediğimiz fakat Sen’in bildiğin bütün belaları üzerimizden kaldır. Nebîn Muhammed ve onun âl ve ashabına salât-ü selâm eyle. Amin!

Bu duayı Hz. Ömer ve İbn-i Mes’ûd radıyallahü anhümâ okurdu.

Abdülkâdir-i Geylânî Hazretlerine Nispet Edilen Beraat Duası

Allâh’ım! Sen şa’bânın yarısının gecesi yaratıklarına tecellî buyururken, lütfunu ve cehennem beraatını bize de ihsan et!

Fazl-u kereminden bize bol rızıklar takdir et! Bizleri verdiğin nimetlerin hiç olmazsa bir kısım haklarını yerine getirenlere ilhak et!

Allâh’ım! Bu gece kimin vefatına hükmettiysen rahmetinle birlikte hükmet.

Kimin uzun yaşamasını takdir buyurduysan, bunu nimetinle beraber takdir et. Bizi emellerimizin ulaşamayacağı derecelere ulaştır.

Ey huzûrunda tüm ayakların kalakaldığı varlıkların en hayırlısı! Ey acıyanların en rahmetlisi! Dualarımızı kabul et!

Allâhü Teâlâ mahlûkatının en hayırlısı olan Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına çokça salât eylesin. Âmîn!

Bu duayla yazımızı bitirelim. Allâhü Teâlâ bu geceyi hakkıyla idrak edenlerden olmayı cümlemize nasip eylesin. Amin!

En güzel resimli Berat Gecesi mesajları bağlantımızda…

Siz de bizim yazmadığımız Berat Kandili Ne Yapmalı? ile ilgili bilgileri yorumlar kısmında bizimle paylaşın. Hemen yayınlayalım. Daha çok kişiye erişin. Gecemiz mübarek olsun. Selam ve dua ile.

Bize destek olmak için Berat Gecesi Ne Yapmalı? yazımızı sosyal medyada paylaşmayı ve bizi FacebookTwitter, YouTube, Pinterest ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Önceki makaleBerat Gecesi Önemi Nedir? Berat Gecesinin Faziletleri Nelerdir?
Sonraki makaleHüzünlü Sözler, Hüzünlü Aşk Sözleri, Hüzünlü Şiirler, Hüzün Sözleri 2020

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here