Ana sayfa Dini Günler Aşure Günü Mesajları, Muharrem Ayı Mesajları En Güzel, En Anlamlı

Aşure Günü Mesajları, Muharrem Ayı Mesajları En Güzel, En Anlamlı

0
Aşure Günü Mesajları
Aşure Günü Mesajları

Aşure Günü Mesajları (Âşura Günü Mesajları) yazımızla karşınızdayız. Aşure Günü Mesajları (Âşura Günü Mesajları) yazımızda Hicrî Takvim’in birinci ayı olan Muharrem ayının faziletleri hakkında bilgiler, Aşure Günü (Âşura Günü) hakkında bilgi, Aşure Günü (Âşura Günü) meydana gelen olaylar, Muharrem ayı ve Aşure Günü (Âşura Günü) ile ilgili hadis-i şerifler, Aşure Günü Sözleri (Âşura Günü Sözleri), Aşure Günü Mesajları (Âşura Günü Mesajları) ve Muharrem Ayı Mesajları bulunmaktadır.

Bu mübarek gün ve gecelerin hepimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizleri Aşure Günü Mesajları (Âşura Günü Mesajları) yazımızla baş başa bırakıyoruz.

Bugün Muharrem’in onu… Allah Rasûlü’nün sallallahü aleyhi ve sellem, “Ehl-i Beyt’im size emanettir,” deyip ümmete vasiye ettiği, ama İslam tarihine acının, gözyaşının, çilenin ve kardeş kavgasının hüzünle yazıldığı gündür bugün. Bugün, Kerbela mateminin üzerimize çöktüğü yılın sene-i devriyesi.

Biz Müslümanlar, Kerbela’yı bir ayrıştırıcı unsur veya bir nefret membaı görme yerine içerisinden dersler çıkaracağımız bir mektep, bir ibret, bir sabır ve bir ortak acı olarak gördük Kerbela’yı. Biz Yezid’de ihaneti ve gaddarlığı, Hazreti Hüseyin’de cesareti ve adanmışlığı, Hazreti Zeynep’te sabrı ve dirayeti gördük Kerbela’da. Yaradan’dan niyazımız İslam tarihinin en büyük imtihanı olan Kerbela’dan en doğru dersi çıkarıp, tüm ümmetin aldığı ibreti hayatlarına nakşetmesidir.

Tüm Ümmet-i İslam’ın Muharrem yasını yüreğimizde hissediyor, tutulan oruçların makam-ı dergâhta kabul olmasını diliyoruz.

Hicri Yılbaşı Mesajları yazımız da ilginizi çekebilir.

Hicri Yılbaşı Sözleri yazımıza da mutlaka göz atın.

Aşure Günü Mesajları

Paylaşmanın, sevginin, bereketin en anlamlı sembolüdür Aşure… Aşure Gününüz kutlu olsun.

 Aşure Günü Mesajları
En Güzel Aşure Günü Mesajları

Zillet, sarayda hüküm sürse de zillettir. Izzet Kerbela’da atlara çiğnetilip başı kesilse de İzzet’tir. Aşure Gününüzü tebrik ederim.

Birlik, beraberlik ve paylaşımın yoğun bir şekilde yaşandığı Aşure Günü’müz kutlu olsun.

Yağmur yağarken edilen dualar ret olunmazmış. Rahmet önce toprağa sonra dualara yağarmış… Muharrem ayının bu yağmurlu Cuma gününde tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle…

Kardeşlik ve beraberlik içinde yaşarsak bu şemsiyenin altı hepimize yeter…. Aşure Gününüz kutlu olsun.

Aşure Günü’nün Türk İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyor, derin acımız ve hüznümüz Hz. Hüseyin Efendimiz ile birlikte şehit edilen Ehl-i Beyt mensuplarını rahmetle yad ediyorum…

Zalimin karşısında dağ gibi durarak, Hakk’ın hakkaniyetin yanında olmak, dilsiz şeytan olmamaktır KERBELA…

Kerbela hadisesinin yıl dönümünde, Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere tüm Ehl-i Beyt‘i rahmetle anıyor; Muharrem oruçları ve ibadetlerinin makbul, Aşure Günü’nün bereketli olmasını diliyorum.

Peygamber Efendimizin gözünün nuru, şehitlerin efendisi Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşını şehadetlerinin yıldönümünde hüzünle, rahmetle anıyorum.

Hazreti Hüseyin ve yol arkadaşlarının, iktidar ve dünya hırslarıyla yoldan çıkmış güruhlarca şehit edilişlerinin sene-yi devriyesinde, Efendimize (sav) ve sevenlerine baş sağlığı dilerim. Onları sevmemizin hatırına Allah, şehitlerin şefaatine bizleri nail eylesin.

Kerbela şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, Aşure Günü’nün tüm İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Aşure Günü Bugün 10 kişiye Selâm vermek Sünnettir… Es Selâmü Aleyküm…! Aşure günümüz hayırlara vesile olsun.

Dünya döner iken sana döneyim, Yolun yolum eyle sana geleyim, Sen bildirmez isen nasıl bileyim, Ben kulunu zorda bırakma Ya Rabb! Aşure Günü’müz bereketli ve mübarek olsun!

Aşure ile bereketi, Kerbela ile matemi yaşadığımız İslam Tarihinin en büyük imtihan günleri olan Muharrem Ayı’nı anlayabilmek gayesiyle… Aşure Günü’nüz kutlu, tuttuğunuz oruçlar makbul olsun.

Bu gece yapabileceğiniz en güzel dualar için En Güzel Dualar yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Muharrem Ayı Mesajları

“Hz. Hüseyin’in bayrağı zulme baş kaldıranların bayrağıdır inşallah biz o bayrağı hiç bırakmayacağız.” Aşure Gününüz kutlu olsun.

Batıl düzenlere başkaldırmak Hüseyin olmaktır. Bütün Hüseyinlere selam olsun. Aşure Gününüzü tebrik ederim.

Peygamberimiz Efendimiz (S.A.V)’in torunu Hz. Hüseyin -radıyallahu anh- ve Ehl-i Beyt’i rahmetle yâd ediyorum. Muharrem Ayı’nın 10’uncu günü olan, bolluk ve bereketi temsil eden Aşure Günü’nün tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bolluk ve bereketin, paylaşmanın simgesi Aşure Günü’nün hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Zulme karşı adalet, özgürlük, eşitlik mücadelesinde her gün Aşure Günü her yer Kerbela. Özgürlük mücadelesi evrensel kahramanı, vahiy evinin temsilcisi, şehitlerin önderi Hüseyin’e ve yârânına selam olsun. Tüm inanç sahiplerine Aşure matemi münasebetiyle taziyelerimi arz ediyorum.

Hüseynî bir duruş ve kararlılıkla coğrafyamızı Yezidliğin zulmünden kurtaracak, bizi bir ve beraber kılacak, tekrar diriltecek olan günlerin özlemiyle… Dini, dili, ırkı ne olursa olsun, her mazlum hıçkırığı bize Kerbela’dır. Aşure günü ve Muharrem ayı mübarek olsun.

Geçti bir yıl, yine bir mâh-ı Muharrem geldi, Söyle ey bâd-ı saba! Söyle Hüseyn’im nerede? Göze nem, gönle elem, her yana matem geldi. Söyle ey bâd-ı saba! Söyle Hüseyn’im nerede? Kurratü’l ayn-ı Rasûl’üs sakaleyn’im nerede?

Hak ve adalet için çıktığı yolda şehadete yürüyen Peygamber Efendimizin mübarek torunu Seyyid-i Şüheda, Şah-ı Şehid-i Kerbela Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehl-i Beyt’i rahmetle yad ediyorum. 10 Muharrem Aşure Günü’müz tüm İslam alemi ve insanlık için huzura vesile olsun.

Kerbela, Hak ile batılın ayrıştığı, mazlumun zalime, kanın kılıca galip geldiği, Peygamberimiz’in aleyhissalâtü vesselam öpmeye kıyamadığı torunu Hazreti Hüseyin ile 72 yareninin güneşin kavurduğu topraklarda susuz bırakılarak şehit edildiği yerin adıdır! Bizlere düşen Kerbelâ’yı doğru anlamak ve haksızlıklar karşısında Hz. Hüseyin misali bir duruş sergilemektir…

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Her kim Âşûre Günü’nde âilesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenâb-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” Aşure Gününüz mübarek olsun.

Aşure Günü Sözleri

Sahte ahir zaman şeyhlerinin Hz Hüseyin’in kanını döktüğü yerdir Kerbela. Zalimler sandılar ki Hz Hüseyin’i öldürüyorlar oysa O’nun istediği bir vuslattı o. Hakka vuslat…” Aşure Günü kurtuluş dışında bir de kardeş zulmünü temsil eder.

Gün Aşure Gün Rahmet Gün Bereket Gün Helalleşme Gün Selamlaşma günü Gün Paylaşma Gün Birlik Beraberlik günü Gün İslam’ı yaşama sevgiyi paylaşma günü… Hz. Hüseyin (RA) ve Ehlibeyte Allah’tan rahmet diliyorum Mekanları Cennet olsun Aşure Günü‘müz Mübarek Olsun

Hak yolunda şehadet şerbeti içen Hz. Hüseyin’i ve Ehl-i Beyt’i rahmetle anıyorum.

Dedenin Öptüğü Boynuna Kılıç Vuranın, Sırâtı Kılıçtan Keskin Olsun Ya Hüseyin… Aşure Günümüz Mübarek Olsun.

“Âşûrâ gününde ailesine cömert davranan kişiye, Allah Celle Celâlühû o senenin bütününde cömert davranır.” Aşure Günümüz Mübarek Olsun.

Paylaşma duygumuzun, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını Rabbimizden niyaz ederiz. Aşure günümüz mübarek olsun.

Bugün elimizdekini paylaşmanın ve yetimin, mazlumun yanında olmanın günüdür. Aşure Günü’müz mübarek olsun.

Zulme karşı durmak Hakkın yanında olmak Bir v beraber tek yumruk Dünyaya meydan okumak Dünya durdukça ibret almak Safını Seçmektir Aşure Günü…

Kerbela yeniden var olmak için atılmış ölümüne bir adımdır, Ölümüne bin adımdır, Âşık olmanın adıdır ölüme En Yüce’nin hatırına. En Yüce’nin hatırına ölümle kıyılmış nikâhtır bu, Hüseyni bir nikâh.

Benzer Sözler :   Berat Gecesi Ne Yapmalı? Nasıl Dua Etmeli? Berat Gecesi Duası

Aşure Günü matem günüdür. Zalim, zorba Yezid’e karşı hakikat söyleyen Hz. Hüseyin ve refiklerinin elif gibi dimdik şahadete yürüyüş günüdür. Zalimler oldukça Hüseyin’ler olacak. Tarih, Hüseyin’e karşı Yezid’in yanında olanları asla unutmayacak.

Aşure farklı tatların kendi özelliklerini kaybetmeden hep birlikte daha özel bir tat oluşturulabileceğini gösterir…!!! Aşure günümüz mübarek olsun.

Düştü Hüseyin atından sahrayı Kerbela’ya, Cibril var haber ver sultan-ı Enbiya’ya, Kerbela Hüseyin’i seven Kur’ana sünnete sarılsın.

“Zulme karşı çıkmazsam, doğruluk için kimse savaşmaz,” diyerek ADALET için Kerbela’da katledilen Hz. Hüseyin’in matemini yaşıyoruz.

Muharrem Ayı ve Aşure Günü (Âşura Günü) Hakkında Kısa Bilgi

“Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın Ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem Ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

Muharrem ayının İslam tarihinde belli başlı üç önemli özelliği vardır: Birincisi oruç, ikincisi Hicrî takvimin başlangıcı olması, diğeri de Hazreti Hüseyin ve evlatlarının Kerbela’da şehit edilmesidir. Muharrem ayında tutulan oruç tarihî seyri yönüyle de bir özellik taşıyor.

Aşure Günü (Âşura Günü) Nedir ve Aşure Günü (Âşura Günü) Önemi

Aşure Günü (Âşura Günü) ise Muharrem’in 10. Günüdür. Aşure Günü’nün (Âşura Günü’nün) Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bu günde Cenâb-ı Hakk on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kutsiyetini artırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir. Hicrî senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. Günü Aşure Günü’dür (Âşura Günü’dür).

Bugüne “Aşure (Âşura)” denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bugüne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hakk on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:

1. Allah, Hazreti Musa’ya aleyhisselam Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

2. Hazreti Nuh aleyhisselam gemisini Cûdi Dağı’nın üzerine Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) demirlemiştir.

3. Hazreti Yunus aleyhisselam balığın karnından Aşure Günü (Âşura Günü) kurtulmuştur.

4. Hazreti Âdem’in aleyhisselam tevbesi Aşure Günü (Âşura Günü) kabul edilmiştir.

5. Hazreti Yusuf aleyhisselam kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşure Günü (Âşura Günü) çıkarılmıştır.

6. Hazreti İsa aleyhisselam o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

7. Hazreti Davud’un aleyhisselam tevbesi o gün kabul edilmiştir.

8. Hazreti İbrahim’in aleyhisselam oğlu Hazreti İsmail aleyhisselam o gün doğmuştur.

9. Hazreti Yakub’un aleyhisselam oğlu Hazreti Yusuf’un aleyhisselam hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün şifaya kavuşmuştur.

10. Hazreti Eyyûb aleyhisselam hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.

Alevi Sözleri ile yazımıza da bakmanızı öneririz.

Muharrem Ayı ile ilgili Hadis-i Şerifler, Aşure Günü (Âşura Günü) ile ilgili Hadis-i Şerifler

Hazreti Âişe’nin radıyallahü anhâ belirttiğine göre, Kâbe’nin örtüsü daha önceleri Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) değiştirilirdi.

“Aşure (Âşura), Kureyş Kabilesi’nin Cahiliye döneminde oruç tuttuğu bir gündü. Rasûlüllâh da sallallahü aleyhi ve sellem buna uygun hareket ediyordu. Medine’ye hicret edince bu orucu devam ettirmiş ve başkalarına da emretti. Fakat Ramazan orucu farz kılınınca kendisi Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) oruç tutmayı bıraktı. Bundan sonra Müslümanlardan isteyen bu günde oruç tuttu, isteyen tutmadı.” (Buhari, Savm, 69)

O zamanlar henüz Ramazan orucu farz kılınmadığı için Peygamberimiz aleyhisselam ve Sahabeleri vacip olarak o günde oruç tutuyorlardı. Ne zaman ki Ramazan orucu farz kılındı, bundan sonra Peygamberimiz herkesi serbest bıraktı. “İsteyen tutar, isteyen terk edebilir,” buyurdu. Böylece Aşure (Âşura) orucu sünnet bir oruç olarak kalmış oldu.

Peygamberimiz aleyhisselam, mü’minin aile efradına Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir. Bir hadiste şöyle buyurulur: “Her kim Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenâb-ı Hakk da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

Bu aile mefhumunun içine akrabalar, yetimler, kimsesizler, konu komşular da girmektedir. Fakat, bunun için fazla külfete girmeye, aile bütçesini zorlamaya lüzum yoktur. Herkes imkânı ölçüsünde ikram eder. Aşure Günü’nün (Âşura Günü’nün) manevi berraklığı üzerinde Kerbela karanlığının kesafeti de görülmektedir.

Aşure (Âşura) orucunun fazileti hakkında da şu mealde hadisler zikredilmektedir:

Bir zat Peygamberimize aleyhisselam geldi ve sordu: “Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?” Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem, “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde bir başka kavmi de affedebilir.” buyurdu.

Yine Tirmizî’de geçen bir hadiste Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselam şöyle buyurmuşlardır: “Aşure Günü’nde (Âşura Günü’nde) tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum.”

“Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” hadis-i şerifi ise, bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.

Bu hadisin açıklamasında İmam-ı Gazalî, “Muharrem ayı Hicrî senenin başlangıcıdır. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayamak daha güzel olur. Bereketinin devamı da daha fazla ümit edilir,” demektedir.

Gerek Yahudilere benzememek gerekse orucu tam Aşure Günü’ne (Âşura Günü’ne) denk getirmemek için Muharrem’in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Bu manadaki bir hadisi İbn-i Abbas rivayet etmektedir. Bunun için müstehap olan Aşure Günü’nü (Âşura Günü’nü) ortalayarak, bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutmaktır. Bu günde oruçtan başka hayır, hasenat ve sadaka gibi güzel âdetlerin de yaşatılması isabetli ve yerinde olacaktır. Herkes imkânı nispetinde ailesine, akraba ve komşularına ikramda bulunur; bugünlerin faziletini bildiren hadiseleri hatırlayarak ihsanda bulunursa şüphesiz sevabını kat kat alacaktır.

Aşure Günü (Âşura Günü) ve Kerbela

61. hicret yılının Muharrem’ine ait 10. Gününde Hazreti İmam Hüseyin radıyallahü anh 55 yaşında iken Sinan bin Enes isimli bir hain tarafından Kerbela’da hunharca şehit edilmiştir. Bu gadr ve zulmün arkasında Emevi Halifesi Yezid, onun Küfe valisi İbn-i Ziyad vardır. Yarım asır öncesinden Peygamberimiz’in sallallahü aleyhi ve sellem bizzat haber verdiği bu ciğerleri yakan olay Hazreti Hüseyin’i Cennet gençlerinin efendisi olma şanına yüceltmiştir.

Şehitler mükafatını almış, en yüce mertebelere ulaşmıştır. Yüce Allah’ın da zalimlere hak ettikleri cezayı en âdil bir şekilde vereceğinden şüphe yoktur. Kaderî hükme boyun eğen her mü’min bu olaya üzülür, ancak itidalini ve soğukkanlılığını kaybetmez. Duyguları yanlışlara ve taşkınlıklara götürmez. Çünkü meydana gelen bütün olaylar ezelî takdirin bir hükmüdür.

Kerbelâ Sözleri yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Umarım Aşure Günü Mesajları yazımızı beğenmişsinizdir. Bugünle ilgili mesajlarımızı paylaşarak bugünün önemini sevdiklerinizin kavramasını sağlayabilirsiniz. Eklemek istediğiniz mesajları ve eleştirilerinizi lütfen yorum olarak atın.

Bizi Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve  Youtube hesaplarımızdan takip ederek bize destek olunuz.

Önceki makale9 Eylül İzmirin Kurtuluşu Kutlama Mesajları – En Güzel ve Anlamlı
Sonraki makaleGaziler Günü Mesajı, Gaziler Günü Sözleri ve Gaziler Günü Mesajları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here