Ana sayfa Bebek İsimleri 2016 Yılında İlk Yüzdeki Kız Bebek İsimleri ve Anlamları

2016 Yılında İlk Yüzdeki Kız Bebek İsimleri ve Anlamları

0
Kız Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri ve Anlamları

2016 yılında Türkiye’de çocuklara verilen Kız Bebek İsimleri incelendiğinde sanki bazı isimlerin tam araştırılmadan verildiğini görmekteyiz. Tabi ki her anne-baba çocuklarına güzel ve anlamlı isim koymak ister. Bu olayın bir de dini yönü vardır.

İlk yüzdeki Kız Bebek İsimleri ve anlamlarına baktığımızda gözümüze çarpan yanlışları sizlerle paylaşacağız.

Lütfen hadis ve fıkıh alimlerine göre çocuğa nasıl isim konmalı yazımızı okuyun.

2016 Yılında En Çok Verilen Kız Bebek İsimleri ve Anlamları

İlk Ondaki Kız Bebek İsimleri ve Anlamları

 

Zeynep (Ar.)1Bu ismin anlamı konusunda çeşitli görüşler vardır. a)”Zeyneb” kökünden gelme ise semiz demektir. b)”Zeyn” ve “eb” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiş ise, o zaman “Baba ziyneti” anlamına gelir.

c) “Zeyn” kökünden alınmış olursa; manzarası güzel ve kokusu hoş bir ağaç türüdür. Zeynep de görünüşü güzel, kokusu güzel anlamına gelir.

d) “Zeyn” kelimesinin bir türeyişi olarak geliyorsa; ziynet, süs, mücevherat, gül gibi anlamlara gelir.

Peygamberimizin çok beğendiği bir isimdir.  Tasvip etmediği bazı kadınların isimlerini bu isimle değiştirmiştir ve sevgili kızlarından bir neden bu ismi vermiştir.

Elif (Ar.)2Arap alfabesinin ilk harfinin ismi olan bu kelime; “ herkesle Ülfet eden,  alışılan, kaynaşan”  anlamına gelir. Dost tanıdık anlamlarına da gelir.
Hiranur (Ar)3Mekke’de bulunan Hira Dağı (Cebel-i Nur) isminden gelir. Peygamberimize ilk vahyin geldiği yer ve Cebrail (a.s.) ile ilk defa gerçek haliyle görüştüğü dağdır.
Defne (Yun.)4Güzel kokulu, yaprakları bazı yemeklerde kullanılan ağaçtır.
Miray (Far.)5Ayın ilk günleri anlamına gelir.
Azra (Ar.)6Bakire, el değmemiş kız,   delinmemiş inci,  üzerinde yürümemiş kum anlamlarına gelir.  Hz Meryem’in lakabıdır.  12 burçtan birinin en büyük yıldızının ismidir.  bu burca sümbüle de denir.
Zehra (ar.)7Yüzük pek beyaz ve parlak olan, nur yüzlü,  çok parlak ve berrak anlamına gelir.  Sevgili peygamberimizin kızı olan Hz. Fatma annemizin lakabıdır.
Nehir (Ar.)8Akarsu, çay, ırmak anlamına gelir.  Aslı “nehr”dir.
Ecrin (Ar.)9Ecrin kelimesinin kökeni “ecr”den geliyor. Ecrin kelimesi ücret, karşılık ve mükâfat anlamlarına gelmektedir. Bazı kaynaklarda farklı anlamlarda söylense de gerçek anlamı
Eylül (Ar.)10Sonbaharın ilk ayı, ilk güz anlamındadır.

 

11 ile 20 Arasındaki Kız Bebek İsimleri

Yağmur (Tür.)11Gökte bulunan su zerreciklerinin birleşip ağırlaşması sonucu düşmesi ile meydana gelen yağış olayıdır. Çok bol ve sürekli anlamlarında kullanılır.
Meryem (Ar.)12Süryanice ’de; hadim, hizmetçi manasına gelir. Hazreti İsa Aleyhisselam’ın muhterem validelerinin adıdır. Ailesi tarafından daha doğmadan önce Mescid-i Aksa’ya bağışlanarak kendisine bu isim verilmiştir. Zekeriya Aleyhisselam’ın yanında bu mescitte büyütülmüştür. Bu isim Kuranı Kerim’de 33 yerde geçmektedir.
Nisanur (Ar.)13Nisa: Kadın anlamındadır. Nur: Aydınlık, ışık, parlaklık anlamına gelir. Cenab-ı Allah’ın 99 isminden biri olan bu kelime; Allah Teâla için minevvir, âlemleri nurlandıran, istediği simaları zihinlere ve gönüllere nur yağdıran anlamındadır. Nur; maddi ve manevi ışığı, aydınlığı, parlaklığı ifade ettiği için Müslüman hanımların isimlerinde yalnız ve ek olarak çokça kullanılmıştır.
Asya (Tür.)14Dünyanın en büyük 5. Kıtasıdır.
Hira nur (Ar.)15Hira; Mekke’de bulunan Hira Dağı (Cebel-i Nur) isminden gelir. Peygamberimize ilk vahyin geldiği yer ve Cebrail (a.s.) ile ilk defa gerçek haliyle görüştüğü dağdır. Nur: Aydınlık, ışık, parlaklık anlamına gelir. Cenab-ı Allah’ın 99 isminden biri olan bu kelime; Allah Teâlâ için minevvir, âlemleri nurlandıran, istediği simaları zihinlere ve gönüllere nur yağdıran anlamındadır. Nur; maddi ve manevi ışığı, aydınlığı, parlaklığı ifade ettiği için Müslüman hanımların isimlerinde yalnız ve ek olarak çokça kullanılmıştır.
Belinay (Tür.)16Belin; Gözlerini açıp baka kalmış, ürkek, korkak, şaşkın anlamındadır. Ay; Dünyanın uydusu.

Birçok sitede Belinay anlam olarak peygamber çiçeği, peygamberimizin gözyaşları şeklinde verilmiştir. İyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

Rabia (Ar.)17Dördüncü demektir. Genellikle dördüncü olarak doğan çocuklara isim olarak verilir. İslam’ın ilk devirlerinde yaşamış, Basra’nın meşhur kadın sufi ve evliyasının adıdır. (Rabiatül Adeviyye) Bu Muhterem kadının dualarından biri şöyledir:  “Allahı’ım! Eğer seni Cehennem korkusu ile seviyorsam, beni ondan mahrum et. Fakat seni yalnız senin aşkın için seviyorsam, ebedi güzelliğini benden esirgeme.”
Esila18
Hira19Mekke’de bulunan Hira Dağı (Cebel-i Nur) isminden gelir. Peygamberimize ilk vahyin geldiği yer ve Cebrail (a.s.) ile ilk defa gerçek haliyle görüştüğü dağdır.
Buğlem20Buğlem ismi hakkında birçok internet sitesinde “cenneti müjdeleyen melek” anlamı verilse de bunu doğrulatabilmek mümkün değildir. Arapça kökenli olduğu söylendiği halde biz bunun kökeninin ve ne manaya geldiğini Arapça sözlüklerden tespit edemedik.

 

 

Önceki makaleHadisler Ve Ayetler Işığında Bebek İsimleri Kuranda
Sonraki makaleSevgiliye Güzel Sözler Uzun, En Güzel Uzun Sözler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here