Ana sayfa Başkanlık Sözleri Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

0
Hayır Sözleri - Hayır Sloganları - Başkanlığa Hayır Sözleri
Hayır Sözleri - Hayır Sloganları - Başkanlığa Hayır Sözleri

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Değişikliği Referandumuna sayılı günler kaldı. Daha önce EVET sözlerini yayınlamıştık. Söz verdiğimiz gibi şimdi sizin için derlediğimiz Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri sizinle paylaşıyoruz.

Yazımızda CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’nun konuşmalarından derlediğimiz sözler mevcuttur. Size tavsiyemiz İlk olarak bütün maddeleri okuyun. Hem EVET hem de HAYIR tarafına kulak verin. Son olarak bunları akıl süzgecinden geçirin ve ona göre karar verin. Sonuç ne olursa olsun ülkemiz için en iyisi olsun.

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

Sömüren YANDAŞIN değil, ezilen VATANDAŞIN hesabının peşindeyiz.

Güneşli yarınlar için geleceğimiz için en çok ta Çocuklarımız için HAYIR.

Annelere hep şu soruyu soruyorum, siz freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz? Hayır, diyorlar ama biz bu anayasa değişikliğiyle 80 milyonu freni olmayan bir otobüse bindiriyoruz. Nereye gideceği belli değil. Çünkü bütün geleceğimizi bir kişiye teslim ediyoruz. Olmaz, yanlıştır. Bunu anlatmaya çalışıyorum. “

“Efendim “Hayır” çıkarsa kargaşa olur. Hiçbir şey olmaz, niye kargaşa olsun? Yani Sayın Cumhurbaşkanı 2019’a kadar seçilmedi mi? Seçildi. Kim seçti? Halk seçti. Görevinin başında. Binali Bey o da görevinin başında. Bakanlar, onlarda görevinin başında. Meclis, o da görevinin başında. O zaman ne kargaşa çıkacak? “Evet” çıkarsa ne olur? Sonu belirsiz bir maceranın içine hep beraber sürüklenmiş olacağız.”

Başkanlık Sistemi Evet Hayır Sözleri

“Sizden isteğim sadece ve sadece şu; sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun ve sandığa öyle gidin. Bu bir parti yarışı değil, hükümet değişmiyor. Bakanlar değişmiyor. Başbakan değişmiyor. Anayasa değişikliği yapılıyor.”

“Ben 1982 yılında genç bir bürokratken İstanbul’da Fikirtepe’de gidip bir okulda 1982 Anayasasına “Hayır” oyumu kullandım. Bugün çocuklarıma ben o anaysa için “Hayır” oyu kullandığımı gururla anlatıyorum.”

“Çocuklarınıza hayırlı bir işi yaptığınızı emin olun gururla anlatacaksınız. Emin olun aile tarihinizin en önemli gurur belgesi olacaktır. Çünkü diyeceksiniz ki biz her şeye karşın demokrasimize sahip çıktık. Tek adama değil TBMM’ye sahip çıktık ki. O meclis Milli Kurtuluş Savaşını yönetti. O meclis Gazi Meclis, o meclis Kıbrıs Barış Harekâtını yönetti. Onmeclis 15 Temmuz darbe girişiminde üstüne bombalar yağarken sabaha kadar çalıştı. Şimdi bu meclisi alıyoruz, bir tarafa koyuyoruz, bir kişiye bütün yetkileri veriyoruz. Takdir sizin.”

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

CUMHURBAŞKANI TARAFLI MI OLSUN TARAFSIZ MI? Taraflı birisi olsun diyorsanız gideceksiniz “Evet” oyunu kullanacaksınız, hayır tarafsız birisi olsun diyorsanız “Hayır” oyu kullanacaksınız.

Tercih gayet net, Başkan partizan mı olmalı, Başkan tarafsız mı olmalı? Cumhurbaşkanı adı üstünde Cumhurun başkanıdır. Yani 80 milyonu temsil eder. Hangi partiden olursa olsun, hangi kimlikten olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını temsil eder. Temsil ettiği içindir ki arabasında Türkiye Cumhuriyeti bayrağı taşır. Ben taşıyamam, Binali Bey de taşıyamaz, bakanlar da taşıyamazlar. Ama Cumhurun başkanı olan ve cumhuru temsil eden arabasında Türk bayrağı taşır. O nedenle tarafsızdır.

Cumhurbaşkanı cumhuru temsil etmesin, mensup olduğu partinin Genel Başkanı aynı zamanda onu temsil etsin diyorsanız gideceksiniz “Evet” oyu kullanacaksınız. Hayır, bu doğru değil 80 milyonu temsil etsin diyorsanız “Hayır” oyu kullanacaksınız.

YENİ MODEL GEÇERSE İL BAŞKANI DA CUMHURBAŞKANI’NI TEMSİL EDECEK. Başkan hem cumhurun başkanı aynı zamanda da bir partinin Genel Başkanı olacak. İki başlılık; hem Başkan 80 milyon, hem bir partinin Genel Başkanı. Şimdi diyorsanız ki, bir kişi hem partinin Genel Başkanı olsun, hem tarafsız olmasın. Hem cumhuru temsil etsin. O zaman gideceksiniz. “Evet” oyu kullanacaksınız. Derseniz ki, bu yanlıştır. Partinin Genel Başkanı ayrıdır. Cumhuru temsil eden kişinin tarafsız olması lazım, her vatandaşa eşit mesafede olması lazım. O zaman da gidip “Hayır” oyu kullanacaksınız.

3 kişidir Türk bayrağı taşıyan Cumhurbaşkanı, Vali ve Büyükelçi. Büyükelçi de hem devleti, hem hükümeti temsil eder. Vali diyecek ki ben temsil ediyorum. Hangi partiden seçilmişse onun İl Başkanı da valiye diyecek ki bir dakika arkadaş kusura bakma cumhuru ben temsil ediyorum. Sadece tepede çift başlılık değil, aşağıda da çift başlılık olacak. Diyorsanız ki, hem tepede, hem altta çift başlılık olsun gerekirse bunlar kavga ederler. Ama 3 gün sonra da barışırlar. Gidelim oyumuzu verelim diyorsanız ,bu makuldür. “Evet” oyu kullanacaksınız. Bu makul değildir.  Yanlıştır diyorsanız “Hayır” oyu kullanacaksınız. Bu kadar basit.

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

Başkan 2 dönem seçilebiliyor yalanı MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEKTİR… Evet Anayasa değişikliğine göre Başkan 2 dönem seçilebiliyor. Ama 2. Dönemin sonuna doğru Meclis Fesh edilirse Başkan 3. Dönemde seçime girebiliyor.

“1924 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde anayasa görüşmeleri yapılırken Mustafa Kemal Atatürk’e Meclisi feshedip yeniden seçimlere götürme yetkisi verilmek istenir, tartışılır. İki genç milletvekili kürsüye çıkarlar, birisi Mahmut Esat Bozkurt’tur. Derler ki, “Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü seviyoruz, bu memleket için neler yaptığını da gayet iyi biliyoruz. İyi bir devlet adamı, iyi bir asker, iyi bir komutan, Erzurum Kongresini, Sivas Kongresini biliyoruz. Amasya Tamimini biliyoruz. Ama kimse kusura bakmasın! Bizi buraya Gazi Mustafa Kemal Atatürk getirmedi.  Bizi buraya millet getirdi! Ancak meclisi millet fesheder yoksa Gazi Mustafa Kemal Atatürk de olsa bu yetkiyi kendisine vermeyiz.” Bu mecliste konuşulur ve büyük bir çoğunlukla reddedilir.”

BİR KARARNAMELİK İŞİNİZ VAR. Bunun A partisi, B partisi, C partisi bunlarla bir ilgisi yok arkadaşlar. A sivil toplum örgütü, B sivil toplum örgütü bununla da bir ilgisi yok. Bu bir seçim meselesi, parti meselesi değil. Bu bir Memleket meselesi, Demokrasi meselesidir.

BAŞKAN, PARTİSİNİN İL BAŞKANLARINI BAŞKAN YARDIMCISI TAYİN EDEBİLİR, ENGEL YOK. Hani değişiklikte şu olsa ben anlarım. Bir Başkan, 3 tane de Başkan Yardımcısı olacak. Ben bunu anlarım. Deriz ki 3, 4 olmaz. Birisi de gelir der ki, bilemedin bin 500 tane olacak.

HİÇ BAKANLIK KURAMAYABİLİR, TAMAMI BAŞKAN YARDIMCILARINDAN OLUŞAN BİR KABİNE OLUŞTURABİLİR. Şimdi bu yetkiyi meclisten alıyoruz bir kişiye veriyoruz. Sen kur, istediğin bakanlığı kur. Ha diyorsanız ki, bu çok doğru bir harekettir. O zaman gidip “Evet” oyu kullanacaksınız. Bu yanlıştır böyle bir şey olmaz, 550 kişinin aklı bir kişinin aklından üstün olabilir diye düşünüyorsanız o zamanda “Hayır” oyu kullanacaksınız.

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

Niye diyorum sandığa giderken aklımızı kullanacağız, vicdanımızı kullanacağız diye. Aklımızı kullanacağız. Yüce Rabbimiz ne diyor? Aklınızı kullanmıyor musunuz diyor. Hem de bir yerde değil, birden fazla yerde söylüyor. Yüce Allah’ın insana verdiği en değerli hazine akıldır ve insanoğlu şunu keşfetmiştir. Dünyanın en stratejik ürünü insan beynidir. Ve bizim dinimiz kadar bilime önem verende ben ikinci bir din bilmiyorum. İlim Çin’de olsa bile gidip öğreniniz diyor sevgili peygamberimiz (sav.) Niye Çin’de bile olsa? Çünkü o dönem Çin’e ulaşmak mümkün değil. Ama orada bile olsa gidin bilimi öğrenin diyor. Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyor. Bir harf öğretirsen 40 yıl kölesi olurum. Ne diyor sevgili peygamberimiz? “Alimin ölümü alemin ölüm gibidir” diyor. Bir âlimin ölümü bir âlemin ölümü gibidir diyor. Bu kadar değer veriyoruz bilime ve akla.

Benzer Sözler :   Devlet Bahçeli Başkanlık Sözleri - Bahçeli Mesajları

MİLLETİN TERCİHİ NASIL ÇIKARSA,  SONUCUNA DA MİLLET KENDİSİ KATLANACAK. Şimdi diyoruz ki, bir kişinin aklı yetiyor tek başına bizim akıl kullanmamıza gerek yok. Bütün yetkileri bir kişiye verelim, o Türkiye’yi yönetsin diyorsanız. Gidip “Evet” oyu kullanacaksınız. İstişare, yani müşavere bizim geleneğimizde var, bizim inancımızda var. Bir araya gelip oturup konuşarak, tartışarak, doğruyu bulabiliriz diyorsak. Gidip “Hayır” oyu kullanacaksınız.

Şimdi bir yetki veriyoruz devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili bütün yetkileri bir kişi düzenleyebilir. Diyorsanız ki, bu çok doğru bir harekettir gidip “Evet” oyu kullanacaksınız. Bu yanlıştır, böyle bir şey olmaz Türkiye Büyük Millet Meclisinin belirlemesi lazım diyorsanız “Hayır” oyu kullanacaksınız.

YENİ MODELDE; SÖZLÜ SORU, GENSORU, GÜVENOYU YOK. Diyorsanız ki bu milletvekili de varsın İnegöl’ün, Bursa’nın, Hakkari’nin veya Trabzon’un bir sorunu var sormasın kardeşim meclise ne gerek var, zaten alıyor maaşını otursun orada, diyorsanız bu doğrudur gideceksiniz “Evet” oyu vereceksiniz. Bu yanlıştır böyle bir şey olur mu? Yani bir bakana da iki soru sorulmayacak mı diyorsanız o zaman gidip “Hayır” oyu kullanacaksınız.

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

18 yaşında milletvekilliğine karşı mıyız? Hayır, karşı değiliz. Ama 18 yaşında milletvekili olduktan sonra, kusura bakmasın ömür boyu askerlikten muaf olmaması lazım, benim çocuğum askere gidiyorsa onun da çocuğu askere gitsin kardeşim. Üstünlerin sınıfı yaratılmaz, anayasalar eşitlik yaratır, vatandaşlar arasında eşitlik yaratır, eşit yurttaş olacağız. Ben zenginim öbürü fakir, benim çocuğu gidecek milletvekili olacak, garibanın çocuğu hem askere El Bab’a gidecek, hem PKK’yla eksi 30 derecede mücadele edecek, şehit düşecek gelecek bu eşit mi arkadaşlar bu reva mıdır yani? Bu revadır dersen “Evet” oyu vereceksiniz. Bu reva değildir dersen gidip “Hayır” oyu kullanacaksınız.

Devlet yönetiminde liyakat önemlidir. Liyakat, işi ehline teslim etmektir. İşi ehline teslim etme kararını, TBMM belirler. Devlet personel kanunu vardır mesela. Müsteşarın nitelikleri, meclis belirler. Genel müdürün nitelikleri, meclis belirler. Şef, şube müdürü, müftü, hâkim, savcı, kaymakam, operatör yani ameliyat yapan doktor bunların tamamını kanunlarla belirlenir. Tıp fakültesinden mezun olmayan doktor olamaz. Hukuktan mezun olmayan hâkim olamaz. Diyorsanız ki bu iş için meclisin uğraşmasına gerek yok, bir kişi otursun kendisine göre karar versin. O zaman EVET.

Canı sıkılır amcasının oğlunu Başkan Yardımcısı yapar. Canı sıkılır dayısının oğlunu bakan yapar. Canı sıkılır ortaokul mezunudur ama bir şey olmaz bizim yeğenidir ben bunu da götüreyim falan yere müsteşar yapayım. Yapabilir mi? Yapabilir. Mevcut düzende engel var mı? Mevcut düzende engel var. Üniversiteyi bitirmemişseniz, devletin üst kademesinde en az 12 yıl çalışmamışsanız müsteşar olamazsınız. Kuralı kim belirliyor? TBMM. Şimdi bu yetkiyi alıyoruz bir kişiye teslim ediyoruz. Derseniz ki, bu bir kişiye teslim ediyoruz çok doğrudur, gidip “Evet” oyu kullanacaksınız. Bu yanlıştır diyorsanız gidip “Hayır” oyu kullanacaksınız bu kadar basit.

Başkan tüm Adalet Sistemini kendisi tayin etsin diyorsanız “Evet” oyu kullanacaksınız, hakim tayin etmesin olur mu, yargı siyasallaşmasın diyorsanız “Hayır” oyu kullanacaksınız zor bir şey değil arkadaşlar, tercih tamamen akıl süzgecinden geçireceğiz, vicdanımızla tartacağız ve kararımızı ona göre vereceğiz.

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

BU MEMLEKETİN DEMOKRASİYE İHTİYACI VAR. Efendim Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor. Niye doğruları söylemeyim. Benim görevim zaten inandığım doğruları anlatmak. Ben insana güveniyorum, insan aklına güveniyorum. 21.yüzyıldayız, demokrasi olması lazım, bakın bu yeni anayasa değişikliği çıksın göreceksiniz, Yabancı sermaye Türkiye’ye gelmeyecek. Hukukun olmadığı yerde can ve mal güvenliği olmaz. Yeni modelde Başkan çıkacak ben şuna kızdım OHAL ilan ediyorum diyecek. Mal varlığına ertesi gün el koyarım, veririm TMSF’ye bunu buyurun beyler satılığa çıkarın.

Bu milletin, bu memleketin demokrasiye ihtiyacı var. Bu ülkenin, güzel insanların aykırı düşüncelere de ihtiyacı vardır. Ne kadar farklı düşünürsek, farklı olayları sorgularsak Türkiye o kadar hızlı büyür. Aykırı düşünceleri başlangıçta çok eleştirebiliriz.

Ortaçağ’da bir adam çıkmış demiş ki, bugüne kadar herkes diyor ki dünya düzdür. Arkadaş dünya düz değil, dünya yuvarlıktır demiş. Adamı yakalamışlar doğru engizisyon mahkemesine götürmüşler, sen nasıl dünya düzken yuvarlak dersin? Bugün dünya düzdür diyen var mı arkadaşlar? Yok. Nedir? Hepimiz artık görüyoruz, dünya yuvarlaktır. Bakın aykırı fikirler bize başlangıçta aykırı gelebilir ama sonuçta her farklı düşünce bir başka enginliktir. Yanlıştır, doğrudur, katılırız veya katılmayız.

“Bu memleketi biz sokakta mı bulduk? Elin oğlu demokrasisini geliştiriyor biz demokrasiyi yok ediyoruz, niçin? Demokrasisi gelişmemiş, hukukun olmadığı hiçbir ülke büyümemiştir. Dünyanın en büyük 10 ülkesine bakın, Amerika hariç hepsi parlamenter sistem. Peki, dünyanın en fakir 10 ülkesi? Tamamı başkanlık sistemi, Başkan çok zengin, vatandaş sürünüyor. Çünkü bu sistemde Başkan hesap vermez, kimse Başkana hesap soramaz.”

Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri

 “EVET” DEMENİN VEBALİ AĞIRDIR. Şu anki sistemin de birçok eksiği var. Biz bunları hep beraber giderebiliriz. Ama hayır illa biz tek adam rejimi yaratalım, her şeye o muktedir olsun, her şeye o karar versin, bizim hiç düşünmemize bile gerek yok deniyorsa o ayrı bir tercihtir. Samimi inancımı söyleyeyim, “Evet” demenin vebali ağırdır arkadaşlar, bakın samimi inancımı söylüyorum “Evet” demenin vebali ağırdır. Çocuklarımıza hesap veremeyiz, torunlarımıza hesap veremeyiz.

Umarım sizin için derlediğimiz Hayır Sözleri – Hayır Sloganları – Başkanlığa Hayır Sözleri hoşunuza gider.

Önceki makaleİsimsizler 1. Bölüm İzle – İsimsizler 1. Bölüm Sözleri – İsimsizler Dizi Oyuncuları
Sonraki makaleEr Turan Sözleri ve Er Turan Dinle

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here