Ana sayfa Anlamlı Sözler Adalet Sözleri, En Anlamlı Adalet Sözleri

Adalet Sözleri, En Anlamlı Adalet Sözleri

1
En Anlamlı Adalet Sözleri
Adalet Sözleri

Adalet Sözleri yazımızla karşınızdayız. CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’nun, 15 Haziran’da Ankara Güven Park’ta başlattığı Adalet Yürüyüşü ile birlikte ADALET ülke gündeminde 1. Sıradaki yerini aldı. 9 Temmuz’da bitmesi planlanan yürüyüş boyunca da gündemde yerini almaya devam edeceğe benziyor.

Adalet Sözleri yazımızda Türkiye ve Dünya çapında meşhur kişilerin Adalet üzerine söylediği sözleri sizlerle paylaşıyoruz. Umarım beğenirsiniz.

Adalet Sözleri

Adalet, mülkün temelidir. (Hazreti Ömer)

İslam, tembelliğin, cahilliğin, ayrımcılığın, adaletsizliğin en güçlü karşıtıdır. (Muhammed Bozdağ)

Eğer bir toplumda en fazla itibar gören doktorlar ve hukukçular ise, o toplum yozlaşmıştır. Hastalıklar çoğaldığı için doktorlara, haksızlıklar arttığı için hukukçulara değer verilir. (Sokrates)

Adalet de tıpkı yılanlar gibi çıplak ayaklıları ısırıyor. (Eduardo Galeano)

Adaletin yarısı merhamettir. (Halil Cibran)

Adalet Sözleri
Adalet Sözleri
Adalet Sözleri
Adalet Sözleri

Her kim ki kötülük tohumu eker de iyilik biçeceğini düşünürse yanlış düşünmüş olur. Kulağından pamuğu çıkar, halkın dileklerini dinle, halka adalet göster. Eğer göstermeyecek olursan, unutma ki sonunda bir “ADALET GÜNÜ” vardır. (Şeyh Sadi Şirazi)

İnsanlık, yalanı ve adaletsizliği kılıçla değil, kitapla yenecektir. (Emile Zola)

Adalet, kutup yıldızı gibi yerinde durur. Geri kalan her şey onun etrafında döner. (Konfüçyüs)

Ne adaletsiz bir dünya! Kimi günahları ile yükseliyor, kimi iyilikleri ile kaybediyor. (William Shakespeare)

Adaletin olmadığı yerde ahlak da yoktur. (Michel de Montaigne)

Âdemoğlunun haset, başkalarını çekememe belasından kurtulması, daha çok sürecektir. Bu kötü huyların ne zamana kadar süreceğini bilemeyebiliriz. Ama bildiğim bir gerçek var. O da dünyadaki kötülüklerin, yapılan ağır haksızlıkların sürekli gizli kalamayacağını ve adaletin yok edilemeyeceğini bilmek beni rahatlatıyor ve sevinmem için yetiyor. (Cengiz Aytmatov)

Haksızlığa sapıp çoğu insanın seninle beraber olmasını sağlamaktansa, adaletle davranıp tek başına kalmak iyidir. (Halide Edib Adıvar)

Adalet, her işte Hakk’ı bilmektir. (Hacı Bektaş-ı Veli)

Hz. Ali Adalet Sözleri yazımızı okumuş muydunuz?

Dünya dört şeyin üzerinde durur. Bilgelerin ilmi, yücelerin adaleti, haklıların duası ve yiğitlerin cesareti. (Frenk Herbert)

Medeniyetin ilk şartı adalettir. (Sigmun Freud)

Eğer sadece içgüdüleri hareket eden kaplan adamı öldürmek isterse vahşilik, yok eğer akıllı, düşünerek hareket eden bir adam kaplanı sırf egosunu tatmin için öldürürse bunun adı spor olur. Suç ile adalet arasındaki fark da ancak bu kadardır. (George Bernard Shaw)

Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat www.sozunenguzeli.com  itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı. (Elie Wiesel)

İlâhî adalet vardır ve tahmin ettiğimizden çok daha fazla tatmin edicidir. (Nazan Bekiroğlu)

Zayıf, daima adalet ve eşitlik ister, hâlbuki bunlar kuvvetlinin umurunda bile değildir. (Aristoteles)

Adalet Ayetleri ve Hadisleri yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Adalet Sözleri Anlamlı

Sonunda hüküm isabetli bile olsa, geciken adalet zulümdür. (Ahmet Şimşirgil)

Fakirin gayri meşru çocuğu olursa piç, zenginin olursa yasak aşkın meyvesi olur. Fakir, kız peşinde koşarsa sapık, zengin koşarsa playboy olur. Fakir toplanırsa çete, zengin toplanırsa toplantı olur. Fakir çalarsa hırsızlık, zengin çalarsa yolsuzluk olur. Kavramların bile cepteki paraya göre değiştiği bir dünyada adalet arıyoruz. (Can Yücel)

Adalet göğün direğidir, yıkılırsa gökyüzü yerinde durmaz. (Yusuf Has Hacib)

Kuş yüzemediği için talihsiz midir? Hayır, ama uçamazsa talihsiz olur. At uçamadığı için talihsiz midir? Hayır, fakat koşamazsa talihsiz olur. Peki, insan kaplanla başa çıkamadığı ve sıra dışı işler yapamadığı için mi talihsizdir? Hayır, onun yaratılış gayesi bu değildir. Ancak iyiliği, vefayı ve adaleti ne zaman kaybederse işte o zaman yaratılışına ihanet eder ve tüm değerlerini kaybeder. (Epiktetos)

İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet ise https://www.sozunenguzeli.com/anlamli-sozler/adalet-sozleri-anlamli/.html vicdandır. (Victor Hugo)

Memleket yalnız adaletle ebedileşir, adaletsizlikle yıkılır. (Goethe)

Gülümsemek, adaleti bozuk düzene bir küfürdür. (Nazım Hikmet Ran)

Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir. (M. Kemal Atatürk)

Sanıkların ikisi de zenginse hâkim istifa eder. Biri zengin diğeri fakirse zengin kazanır. İkisi de fakirse adalet yerini bulur. (Çin Atasözü)

Adil insan, adaletsiz kişilerle olan tüm ilişkilerinde zarar görür. (Platon)

Devlet varsa eşitlik ve adalet yoktur. (Alein Kentigerna)

Adalet erdemdir ve ancak erdemliler adil olabilir. (Sokrates)

İyiliği iyilikle karşıla, https://www.sozunenguzeli.com/anlamli-sozler/adalet-sozleri-anlamli/.html fenalığı adaletle. (Çin Atasözü)

Bir insanı öldürdüğün zaman bir yaşam çalarsın. Karısını bir kocadan, çocukları bir babadan mahrum edersin. Yalan söylediğin zaman bir insanın gerçeğe ulaşma hakkını çalmış olursun. Bir insana adaletsiz davrandığın zaman doğruluk ve adalet hakkını çalmış olursun. Çalmaktan büyük bir kötülük yoktur. (Khaled Hosseini)

Sağlam karakterli insanlar; baktıklarında berrak görürler, dinlediklerinde iyi duyarlar, görünüşleri sıcaktır, davranışları saygı yüklüdür, konuşmaları doğrudur, işlerini ciddi yaparlar, kuşku duyduklarında doğru soru sormasını bilirler, öfkelendiklerinde nedenini düşünürler, kazandıklarında adaleti düşünürler. (Konfüçyüs)

5 Nisan Avukatlar Günü Mesajları yazımıza da bakmak isteyebilirsiniz.

Benzer Sözler :   Acı ile ilgili sözler, Acı Sözler, Acı İle İlgili Mesajlar

ADALET ANLAMLI SÖZLER

Eğer bir ülkede adalet yozlaşırsa, o memleketin dibi oyulmuş demektir. Adaleti çökmüş bir milleti yok olmaktan hiçbir güç kurtaramaz. Kanun karşısında eşkıya İnce Memed de birdir, Başvekil İsmet Paşa da… (Yaşar Kemal)

Hayatımın en büyük prensibi, kimseye hiçbir şekilde adaletsiz davranmamaktır. (Sokrates)

Adaletin hizmetinde olmayan güç, büyük bir zulüm aracıdır. (Atasoy Müftüoğlu)

Bitmedi savaşlar. Bitmez de! Zira ne eşitlik var yeryüzünde ne adalet. Güçler dengesizliği, gelir adaletsizliği, sınıflar arası uçurum… Körükler de körükler çelişkileri. Hayatın diyalektiği bu. Tez olacak ki antitez olsun, ikisi çatışıp harmanlanacak ki sentez doğsun. (Elif Şafak)

İnsan kendinden daha zayıf olanları elinde bir bıçak ya da tüfekle öldürmeye ve zulüm etmeye devam ettiği sürece adalet diye bir şey olmayacak. (Isaac Bashevis Singer)

Umarız Adalet Sözleri yazımızı beğenmişsinizdir. Sizin de eklemek istediğiniz ADALET SÖZLERİ varsa, lütfen yorumlar kısmında bizlerle paylaşın, yayınlayalım.

Bize destek olmak için bizi FacebookTwitter, Google+, Pinterest ve Instagram hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız.

Önceki makaleKur’an’da Adalet Ayetleri ve Adalet Üzerine Hadis-i Şerifler
Sonraki makaleEn Güzel Cuma Mesajları, Hayırlı Cumalar

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here